زامبی هایی که مغز ما را نشخوار می کنند

این دختران برای پسران مخاطب اینگونه کتاب ها نیز حکم دختر رویایی را دارند که در عین جذابیت، هیچ گونه ترسی از شروع رابطه ندارند و به راحتی می شود به آنها نزدیک شد.

کد خبر: 10246
تاریخ انتشار : تیر ۱۴, ۱۳۹۳

کمتر از یک دهه است که کتاب های تخیلی در ایران جای خود را بین مخاطبین نوجوان باز کرده اند و در سبد کتاب آنها جا گرفته است.

این کتاب ها اغلب موضوعاتی تخیلی و فانتزی دارند و شخصیت های محبوب آنها را جادوگران، خون آشام ها، گرگینه ها، زامبی ها و…. تشکیل می دهد و در فضایی خیالی مخاطب خود را درگیر هیجانات و جذابیت های دنیای خودشان می کنند.

رمان خوانان حرفه ای

گاهی این جذابیت که فقط به خاطر خود کتاب و نثر آن نیست (اثر تبلیغات فراوان روانی حامیان و سرمایه گذاران کتاب است) چنان ذهن مخاطب نوجوان خود را درگیر می کند که تمام زندگی و آرزویش بودن در جزئی از دنیای داستان می شود.

برای مثال هفت گانه ی هری پاتر با تبلیغات هنگفت و بسیار خوب خود، مخاطب را تا آخر جلد هفتم پای مراکز فروش باقی نگه داشت، طوری که تعداد زیادی از مردم، از شب قبل در مقابل مراکز توضیع این کتاب می نشستند تا طرفداری و دو آتشه بودن خود را نسبت به این کتاب اعلام کنند!!!

طبق آمار جهانی که در چند سال اخیر از مردم کشورهای مختلف گرفتند کتاب های هری پاتر باعث ترویج علاقه ی مردم عادی به سحر و جادوگری شده است.

رمان های جادوگری

این کتاب و امثال آن به غیر از تبلیغاتی چون ساخت فیلم های پر خرج از روی نسخه ی اصلی و فروش وسایلی چون چوبدستی، ردا، کلاه و … و پسترهای پر زرق و برق از هنرپیشه های فیلم هایشان که قهرمانان دنیای پوشالی اند، اثرات بدتر و مخرب تری برای مخاطبینشان دارند.

اگر در گذشته کودکان دیروز ما با دیدن فیلم هایی چون بتمن و سوپرمن سعی در پرواز از روی بلندی ها را داشته اند، امروزه به کودکان و نوجوانان ما القا می شود که برای قهرمان بودن باید جادوی سیاه را بیاموزند، خون آشام شوند و خون بمکند یا زامبی شوند و مغز انسانهای اطراف شان را بخورند!

رمان های که مغز را می خورد

حال این سوال پیش می آید که هدف از به وجود آوردن این همه شخصیت شیطانی که به ظاهر موجودات دوست داشتنی هستند چیست؟

جواب مشخص است وقتی همه ی این شیاطین در غالب شخصیت های دوست داشتنی از دوران کودکی به مخاطب نوجوان عرضه می شود در واقع قبح ترسناک این شخصیت ها و اعمالشان که بیشتر مواقع از مناسک شیطان پرستان است، از بین می رود و در ضمیر ناخودآگاه مخاطب خود باز می کنند….

شخصیت پردازی در این گونه کتاب ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، چنانکه بیشتر شخصیت های اینگونه کتاب ها افراد دوست داشتنی، جسور، شجاع و… هستند که مخاطب نوجوان خود را به تقلید از رفتارهای خود به عنوان الگو و قهرمان ترغیب می کند.

رمان های جذاب

نقش دختران در اینگونه کتاب ها، نقشی در حاشیه و انفعالی نیست. دختران این گونه کتاب ها معمولا پا به پای پسران در تمامی جریانات، دخیل هستند و اغلب با ظاهری بسیار متفاوت از عرف جامعه ی ما ( دامن های کوتاه، لباس های یقه باز و چسبان) و حتی جامعه خودشان(فرهنگ غرب) آزادانه آرایش می کنند هر موقع بخواهند می روند هر موقع می خواهند می آیند و به خاطر رفتارشان به هیچ کس جواب پس نمی دهند و پدر و مادر در زندگی شان بیشتر حکم دکورهایی را دارند که از هر تصمیم درست و غلط دختران شان حمایت می کنند این دختران معمولا خاطرخواهان و مثلث های عشقی را به وجود می آورند برای مخاطبین دختر نوجوان خود الگویی تمام عیار از جذابیت، پیروزی و ارزشمند بودن، هستند.

book

این دختران برای پسران مخاطب اینگونه کتاب ها نیز حکم دختر رویایی را دارند که در عین جذابیت، هیچ گونه ترسی از شروع رابطه ندارند و به راحتی می شود به آنها نزدیک شد (که این درست خلاف تمام تعریفی است که در عرف و دین ما از نوع ارزش های یک دختر و برخوردش با جنس مخالف بیان شده است) به راستی چه انتظاری از دختران و پسران نوجوانی که اینگونه کتاب ها را  با علاقه و شدت دنبال می کنند می توان داشت؟ آیا امکان دارد وقتی که از کودکی با چنین بذرهای ذهنی رشد می کنند، بتوانیم در آینده محصول خوبی را برداشت کنیم؟

نقطه ی مشترک در تمامی این کتاب ها عدم وجود خداوند است، در بیشتر این کتاب ها این است که هیچ گونه خدا و یا بهتر بگویم قادر متعالی وجود ندارد و اگر بر فرض محال خداوندی وجود داشته باشد به هیچ وجه دلیل خلقت و قادر متعال نیست! و صرفا مثل شیع بدون تاثیر و قدرت است.

متاسفانه در کشور ما مثل تمام دنیا هیچ جاگزین برای اینگونه کتاب ها وجود ندارد و اغلب ما، به دست خودمان پای این کتابها را به زندگی کودکان مان باز می کنیم و در نظر نمی گیریم که این کتابها ” تنها یک تفریح نیست”بلکه خیالی مسموم است که اگر مراقبش نباشیم به واقعیتی شوم اندیشه و اعتقادات تبدیل می شود.

آن هم برای کودک و نوجوانی که به دنبال تجربه و الگو پذیری است. نوجوانی که شاید تحت تاثیر احساسات نتواند به تحلیل درست یک موضوع دست پیدا کند.

پایان قسمت سوم

ادامه دارد…

کاری از گروه ادبیات و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.