هنجارشکنی در معالجات مردان

شیوه های درمانی که از سوی بعضی مراکز خصوصا در برطرف کردن مشکل مردان استفاده می شود، گاهی باعث عادت فرد به اینگونه تصاویر  و یا تعمیم آن به مابقی اعضای جامعه می شود، و تکرار چنین تصاویری نوعی بی تفاوتی اخلاقی نسبت به این مسائل را در فرد ایجاد می کند. طرح مساله: «گفت […]

کد خبر: 1028
تاریخ انتشار : مرداد ۳۰, ۱۳۹۲

شیوه های درمانی که از سوی بعضی مراکز خصوصا در برطرف کردن مشکل مردان استفاده می شود، گاهی باعث عادت فرد به اینگونه تصاویر  و یا تعمیم آن به مابقی اعضای جامعه می شود، و تکرار چنین تصاویری نوعی بی تفاوتی اخلاقی نسبت به این مسائل را در فرد ایجاد می کند.

طرح مساله:

«گفت که نشد، گفتم که چرا؟ گفت که وقتی می گویم نشد نپرس چرا؟ در عمق نگاهش ناراحتی به همراه شرم بود و این شرم را با عصبانیت و قرمزی که روی گونه هایش نقش بسته بود می توان دید.

من باسکوت به او نگاه کردم. نمی دانستم چرا نشد اما می دانستم باید جواب پدر و مادرهایمان که هردو خاله  و عمو بودند را می دادیم و مانده بودم که آیا آنها هم نشدهای او را قبول می کنند.

بعد از نیم ساعت پیاده روی کردن از جلوی درب آزمایشگاه به سمت خیابان، بالاخره با خودش کنار آمد تا علت را برایم بگوید. او گفت: من برای این که بفهمم می توانم با تو ازدواج کنم یا نه عمل غیر شرعی انجام نمی دهم. هرچند تو را خیلی دوست دارم، اما حاضر نیستم این کار را انجام بدهم.

 بعد از مدتی من و من کردن گفت که باید برای انجام این آزمایش، عکس ها و تصاویر مستهجن می دیده تا بتواند آزمایش را بدهد و چون این عمل غیر شرعی است نخواسته که این کار را انجام بدهد.»

چراهای درمانی….

درمان هایی که برای آن نیاز به مساله خاص مانند دیدن تصاویر و یا دیدن فیلم های غیر اخلاقی است، در مسائل پزشکی خاص به وضوح دیده می شود. در درمان یا بررسی وضعیت ژنتیکی یا درمان ناراحتی های جنسی مردانه و یا حتی مشکلات زناشویی، از شیوه های درمانی غیر اخلاقی استفاده می شود. این در حالی است که در دین مبین اسلام و در شرایط اخلاقی از سوی مراجع به صراحت عنوان گردیده، در درمان این بیماری ها چنان چه از تصاویر خاص و یا فیلم های پرنو استفاده شود، جایز نیست و اگر درمان دیگری نداشته باشد می توان از این شیوه ها استفاده کرد.[۱]

شیوه های درمانی که از سوی بعضی مراکز خصوصا در برطرف کردن مشکل مردان استفاده می شود، گاهی باعث عادت فرد به اینگونه تصاویر  و یا تعمیم آن به مابقی اعضای جامعه می شود، و تکرار چنین تصاویری نوعی بی تفاوتی اخلاقی نسبت به این مسائل را در فرد ایجاد می کند و برای او دیدن هر نوع تصویری چه به صورت فیلم باشد و چه به صورت تخیل با دیدن افراد حقیقی در جامعه به صورت زنده، عادی جلوه خواهد کرد! این مساله در موارد حتک حرمت ها راهیست برای عادی جلوه دادن مسائل غیر اخلاقی.

دغدغه این بیماران…

وقتی رفتاری در دین غیر اخلاقی شمرده میشود، انجام آن رفتار نتها خوب و به مصلحت نخواهد بود بلکه مشکلات و مضراتی به همراه خواهد داشت!

شاید این مشکلات به صورت عیان خود را نشان ندهد ولی در لایه هایی از آن مواردی است که در طول زندگی خود را نمایان می سازد. لایه هایی از قبح شکنی، عادی جلوه دادن مسائل غیر اخلاقی و بی حیایی را به همراه خواهد داشت.

مسلما می توان راه هایی را شناسایی کرد که به وسیله آن این گونه آزمایشات و درمان ها به خوبی و از راه علمی و بدون خلاف شرع انجام شود، این نیاز به تحقیق و تفحص در مسائل علمی به همراه بررسی عمیق احکام دینی می باشد. در نتیجه بهترین راه کار در این زمینه استفاده از شیوه های اخلاقی است که باید با تامل حاصل آید.


۱- آیه الله بهجت(ره): بسمه تعالی. جایز نیست.   (استفتائات، موجود در واحد پاسخ به سوالات)، آیه الله تبریزی(ره): بسمه تعالی. خداوند در حرام شفا قرار نداده است و بر فرض فرزندی نصیب خانواده شود محتمل است و زر دنیا و آخرت برای پدر و مادر شده و موجب پشیمانی گردد والله العالم (استفتائات، موجود در واحد پاسخ به سوالات)، آیه الله خامنه ای(دام ظلّه): بسمه تعالی. جایز نیست. (استفتائات، موجود در واحد پاسخ به سوالات) ، آیه الله سیستانی(دام ظله): بسمه تعالی ـ هر کدام که مشکلی ندارد نگاه با شهوت نباید بکند و آن که مشکلی دارد هم بنابر احتیاط نباید نگاه کند و می تواند به غیر مراجعه کند با رعایت الاعلم فالاّعلم.(یعنی مراجعه به یک مرجع اعلم در این مورد اشکال ندارد) (استفتائات، موجود در واحد پاسخ به سوالات)، آیه الله فاضل لنکرانی(ره):  باسمه تعالی. اگر درمان ضروری باشد و راه درمان منحصر به آن باشد به مقدار ضرورت مانعی ندارد. (استفتائات، موجود در واحد پاسخ به سوالات) ،  آیه الله مکارم شیرازی(دام ظلّه): در صورتی که واقعاً راه درمان منحصر به فرد باشد به مقدار ضرورت مانعی ندارد. (استفتائات، موجود در واحد پاسخ به سوالات)

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.