بررسی رمان های شاخص و نویسندگان ارزشی

در زمینه ی رمان نویسی ما آثار ارزشمند زیادی در ادبیات کشورمان داریم به طوری که خیلی از کتاب های ایرانی، به زبان های مختلف ترجمه شده اند و در دسترس مخاطبین خود قرار گرفته اند و حتی با استقبال بی سابقه ی مردم کشورهای دیگر روبرو شده اند.... ولی نکته ی اصلی اینجاست که این آثار تا چه حد نمایانگر فرهنگ ملی و دینی ماست ، تا چه اندازه ایران شیعه در آن حضور دارد؟

کد خبر: 10322
تاریخ انتشار : تیر ۱۵, ۱۳۹۳

در حال حاضر که کتاب و کتاب خوانی در کشور ما هر روز رو به رشد است، شناخت نویسنده های برجسته که خط مشی مشخصی دارند و بدون منفی بافی و جهت گیری های یک طرفه، نسبت به انقلاب و ارزش های ملی و مذهبی می نویسند، امری مهم و ضروری است.

البته چون این شاخه ی هنر (نویسندگی) و روحیات هنرمندان آن (نویسندگان) کاملا منحصر به فرد و قابل تغییر است نمی توان از تمام نوشته ها و کتاب های یک نویسنده به عنوان الگو و نمونه یاد کرد! چرا که گاهی در بهترین حالت ممکن بعضی نویسندگان، عقاید به ظاهر روشن فکرانه ای را در بعضی آثارشان راه دهند که کارهای قبلی و ارزشمند آن نویسنده را زیر سوال می برد …

آثار ارزشمند

در زمینه ی رمان نویسی ما آثار ارزشمند زیادی در ادبیات کشورمان داریم به طوری که خیلی از کتاب های ایرانی، به زبان های مختلف ترجمه شده اند و در دسترس مخاطبین خود قرار گرفته اند و حتی با استقبال بی سابقه ی مردم کشورهای دیگر روبرو شده اند …

ولی نکته ی اصلی اینجاست که این آثار تا چه حد نمایانگر فرهنگ ملی و دینی ماست ، تا چه اندازه ایران شیعه در آن حضور دارد؟

جای تاسف دارد که در تعداد زیادی از این آثار، این اصل مهم یا به دست فراموشی سپرده شده است و یا با دیدی تیره و ناراحت کننده به تصویر در آمده است….

البته ما نویسندگان روشن ذهن فراوانی داریم که هرگز در سایه این افکار تیره نبوده اند و اکثرا با تمام توان خود در رفع این خلع اقدام کرده اند.

◄ ابراهیم حسن بیگی

ابراهیم حسن بیگی

ابراهیم حسن بیگی یکی از نویسندگان متعهدی است که در طی تمام سالیان بعد از انقلاب در زمینه ی رمان و داستان نویسی فعالیت داشته است. داستان های حسن بیگی بیشتر شامل به تصویر کشیدن زندگی مردم محروم در مناطق دور افتاده است. رنج ها و بینوایی های مردم معتقدی که بدون ذره ای احساس ضعف در مقابل تمام سختی هایی که روزگار برایشان پیش آورده است با تکیه بر همان اعتقادات مذهبی می ایستند. اتفاقات این داستان ها هرگز در فضای شهرهای بزرگ و زندگی های لوکس اتفاق نمی افتد این جزو نکات ارزشمند این رمان ها به حساب می آید.

کتاب هایی چون : معمای مسیح، جشن گندم، ریشه در اعماق (برنده ی جوایز مختلف)، مروارید ری، کمیل، سال های بنفش اشکانه (جزو محبوب ترین رمان ها از نگاه خوانندگان)، غنچه بر قالی (از ۲۵ جلد کتاب برتر سال۲۰۰۰ در جهان) و…. از نمونه کارهای ارزشمند در زمینه ی ادبیات داستانی ومذهبی هستند که حسن بیگی با وفاداری کامل نسبت به واقعیت و همسو با اهداف انقلاب به رشته ی تحریر در آورده است.

◄ سید مهدی شجاعی

سیدمهدی شجاعی

نام سید مهدی شجاعی در ادبیات کشور ما به خصوص ادبیات مذهبی نام آشنایی است. مخصوصا کتاب های سید مهدی شجاعی  که در زمینه‌ی زندگی نامه ی اهل بیت نوشته شده است هم از نظر ادبی ارزشمندند  و هم از نظر تاریخی منابعی موثق دارند و قابل اعتمادند. شجاعی برای نوشتن کتاب هایش سال ها وقت صرف می کند و در حال حاضر مجموعه ی ارزشمندی را در مورد خاندان پیامبر و اهل بیت جمع آورده است.

رمان آفتاب در حجاب، کشتی پهلو گرفته، پدر عشق و پسر و از جمله ی این ادبیات فاخر محسوب می شوند. تاثیر گذاری و قدرت قلم در این آثار به قدری است که خواننده، را از اولین کلمه تا صفحه ی آخر را با کتاب همراه می شود در شادی هایش لبخند می زند و در غم هایش می گرید. فضای این کتاب ها هم به خاطر موضوع و محتوا و هم به خاطر تاثیری که بر خواننده می گذارد، فضایی معنوی و عرفانی است و همین نکته باعث می شود که این کتاب ها نه فقط برای یک بار خواندن که مرجعی برای رفع دلتنگی ها و زدودن غبار از روح انسان به شمار می آید…

◄ رضا امیر خانی

رضا امیرخانی

بیشتر از یک دهه است که رضا امیرخانی برای مخاطبین خود قلم به دست گرفته است و می نویسد. این نویسنده ی توانا بیشتر به خاطر سبک جدید نوشتاری اش، که فضای بین نویسنده و خواننده را تغییر داد، مشهور است.

 از جمله کارهای مهم و قابل تامل او می توان به رمان  ارمیا، من او ، از به و ناصر ارمنی (مجموعه داستان) اشاره کرد. این آثار برخلاف آثار جدید چند سال اخیر امیرخانی، فضای بسیار لطیف و نزدیکی به زندگی مردم عادی و معتقد دارند و با مخاطبین خود ارتباط عمیقی بر قرار کرده اند.

داستان

البته این مثال ها به این معنا نیست که نویسندگان ما در عرصه ی رمان نویسی تعداد کمی هستند، این تنها جزئی بود از یک کل ارزشمند وگرنه اگر بخواهیم مثال بزنیم نمی توانیم از نام هایی چون محمدرضا سرشار، راضیه تجار، میثاق امیر فجر ، زهرا زواریان و…..بگذریم.

نویسنده

خوشبختانه در حال حاضر ما نویسندگان متعهد و متخصص زیادی در زمینه ی داستان و رمان داریم که علاوه بر قدرت نوشتار و تسلط بر کلمات با ذهنیتی سالم و بی غرض، کتاب های زیبا و ارزشمندی را به مخاطبین خود عرضه کرده اند.

کاری از گروه ادبیات و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه