ابتذال در فضای برخی از سایت های کتاب محور

بررسی سایت محبوب نوجوانان در فضای مجازی

کد خبر: 10518
تاریخ انتشار : تیر ۱۹, ۱۳۹۳

پیش از این گفتیم که نظارت خانواده ها روی کتاب خواندن نوجوانان شان چقدر در جهتگیری و سمت و سوی آینده ی ذهنیت آنها تاثیر دارد.

ولی کتاب یکی از راه های انحرافی برای تسخیر ذهن نوجوانان است. امروزه با پیشرفت دنیای مجازی علاقه ی نوجوانان برای به اصطلاح چرخ زدن در این دنیای فانتزی به شدت زیاد شده است. از این رو مسابقه ی نفس گیری بین سایت های مخصوص برای جذب نوجوانان در گرفته است.

البته نباید از حق گذشت که یک سری سایت های به ظاهر مبتذل توسط مامورین نظارت به سرعت فیلتر می شود، ولی این سوال پیش می آید که معیار برای مبتذل شناخته شدن یک سایت در چیست؟

بله درست حدس زده اید سایت هایی که فیلم ها و عکس های نامناسب داشته باشند و یا سایت هایی که محتوای سیاسی ضد نظام اسلامی کشور را ترویج کنند، این سایت ها به سرعت فیلتر می شوند.

در فضای مجازی سایت هایی وجود دارند که ظاهر آرام و بی خطری دارند ولی در حقیقت درون مایه های تخریبی شان هزار بار از سایت های به ظاهر مبتذل بیشتر و اثر بدفکری وحشتناک تری بر مخاطب خود می گذارند، و ورود به آنها بسیار آسان است…

تصور کنید پدر و مادری که به خاطر جلوگیری از ورود اتفاقی نوجوان شان به سایت های مبتذل از نسب هر گونه فیلترشکن بر روی کامپیوتر خانگی خودداری می کند و وقتی نوجوان شان در حال گشت زدن در اینترنت است، با خیال نسبتا آسوده مشغول کارهای خود می شوند، بی خبر از اینکه خیلی از سایت های مبتذل به ظاهر آرام و دوست داشتنی در حال خوراندن غذای فکری بسیار مسمومی به نوجوانان شان هستند…

 

عکس1

سایت……. هشتیا

این سایت یکی از سایت هایی است که در ظاهر مشکل خاصی نمی توان از آن گرفت و یک جور جمع شدن دور هم نوجوانان و جوانان است که در تالار گفت و گویش در مورد سریال های روز، رمان های تازه، بازیگران و… صحبت می کنند و مرجعی برای دانلود موسیقی و کتاب و نقد هست.

ولی در واقعیت سایتی است که به اسم پر کردن اوقات فراغت حجم بسیار زیادی از انواع کتاب هایمسموم خارجی و ایرانی را که بیشترشان نویسنده های ناشناس دارند و تنها یک اسم مستعار و یک تصویر جذاب از جلد رمان خیالی روی مونیتور می آید، به مخاطب عرضه می کند.

عکس2

برای مثال رمان: فلان  نویسنده : باران!

انگار رسم جدید است که نویسندگان این سایت همه از اسم مستعار استفاده می کنند. در دنیای واقعی نه همه ی نویسندگان که برخی از رمان نویسان اسم خود را به صورت تک حرفی و نام فامیل خود را کامل می نویسند ولی در این سایت اگر اسم ها هم واقعی باشند که جای شک است، هیچ اسم فامیل و هویت مشخصی وجود ندارد!!!

عکس3

یک سوال چرا باید یک نویسنده رمان خود را در اختیار چنین سایتی قرار دهد؟

مشکلات چاپ، هزینه ی کاغذ، سخت به چاپ رسیدن کار نویسندگان مبتدی و… تمام این گزینه ها قابل قبول است، ولی اینکه چرا نود درصد این نویسنده ها از اسم و فامیل و هویت واقعیشان استفاده نمی کنند، واقعا تامل برانگیز است و این سوال را پیش می آورد که درون مایه های کتاب هایشان چطور است که نمی خواهند با نام کامل خود به دیگر مردم معرفی شوند؟!!

این چه نوع از داستان نویسی است که این سیل از کتاب های نا آشنا را با عکس های دختران بی حجاب و بی پروا به عنوان جلد کتاب به مردم غالب می کنند….

متاسفانه زمانی برای مسولان فرهنگی، این دغدغه وجود داشت که کتاب های مبتذل، چه خارجی و چه داخلی زیر چاپ نروند و اگر در بازار هستند به چاپ مجدد نرسند، ولی همه ی این زحمات چه سودی دارد وقتی که چنین سایت هایی وجود دارند که هر چیزی را به عنوان کتاب از هر کسی به خورد مخاطبین نوجوانشان می دهند؟

مخاطبین نوجوانی که مثل زمین آماده ی کاشت هستند و این کتاب ها مثل بذرهای فاسد و مسموم روحشان را تخریب می کنند و بدتر از همه اینکه، این تخریب یک تخریب خاموش است و کسی نمی تواند مقصر اصلی را پیدا کند چرا که مقصر و یا مقصران در سیل تمام علل انحرافی گم می شوند و تنها نتیجه ی عملشان که جوانان از دست رفته است را برای ما به یادگار می گذارند…

مایه  تاسف است که چنین سایت هایی به راحتی در فضای مجازی هر چه را می خواهند بدون هیچ نظارتی عرضه می کنند و بدون هیچ مشکلی به فعالیت های ضد فرهنگی خود ادامه می دهند!

البته سایت های فرهنگی زیادی وجود دارد که با تمام توان برای مبارزه علیه این مفاسد تلاش می کنند ولی باید به این نکته توجه کرد که سایت هایی مثل …. هشتیا و امثال آن همیشه روی مسائلی کار می کنند که برای مخاطب نوجوان کنجکاو، جذاب و پرکشش است و این سایت ها هم از روی همین جذابیت های کاذب خود طعمه هایشان را شکار می کنند…

کاری از گروه ادبیات و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه