دست درازی به چادر مشکی به بهانه واهی

برخی می گویند که استفاده از چادر مشکی صرف نظر از کراهت آن باعث افسردگی روحی انسان می گردد!

کد خبر: 10569
تاریخ انتشار : تیر ۲۲, ۱۳۹۳

در سال های گذشته توسط بیگانگان و مزدوران داخلی آنان حملات شدیدی توسط تعدادی از مجلات و روزنامه ها، علیه بعضی از شعائر اسلامی از جمله چادر شروع شده است. یکی از این هجوم ها بر علیه حجاب برتر، که رنگِ دینی دارد آن است که می گویند:

در اسلام لباس مشکی کراهت دارد، در نتیجه چادر مشکی کراهت دارد؛ و یا به دلیل استفاده از چادر توسط زنان در کشور جامعه زیر رنگ تیره دفن شده و جامعه نشاط و شادابی خود را از دست داده است.

در این مورد ابتدا چند روایت از ائمه در خصوص لباس مشکی بیان کرده و پس از بیان نظرات مراجع عظام تقلید از دیدگاه روانشناسی نیز رنگ مشکی چادر را بررسی می­ کنیم.

hijab

روایت ها 

امام صادق علیهالسلام فرمودند : پوشیدن لباس سیاه کراهت دارد مگر در سه چیز که عبارتند از: کفش و عمامه و کساء که به لباس بزرگ مثل عباء و چادر و امثال آن گویند.

امام باقر علیهالسلام می­ فرمایند: که امام حسینعلیهالسلام در هنگام شهادت پیراهن(پوستینی)سیاه بر تن داشت.

نظر مراجع تقلید 

مقام معظم رهبری (مدضلهالعالی): چادر مشکی بهترین نوع حجاب است و پوشیدن لباس هائی که جلب توجه کند حرام است.

حضرت آیه الله العظمی فاضل لنکرانیزن باید بدن خود را غیر از وجه و کفین از نامحرم بپوشاند و نیز باید زینت خود را بپوشاند و با چادر بهتر می تواند بدن و زینت را بپوشاند.

حضرت آیه الله العظمی مکارم شیرازی: چادر مشکی برای خانم یک سنت شرعی و ملی است.

حضرت آیه الله العظمی صافی گلپایگانی: خواهران مسلمان توجّه داشته باشند چادر وقتی ارزش واقعی خود را پیدا می کند که ضمن استفاده از چادر، از مقنعه و لباس های آستین بلند و جوراب ضخیم برای خارج شدن از خانه و رویارویی با نامحرم استفاده کنند که خشنودی الهی نیز در آن است.

چادرهای ما

برخی می گویند…

برخی می­ گویند که استفاده از چادر مشکی صرف نظر از کراهت آن باعث افسردگی روحی انسان می­ گردد. این ایراد کاملا بی اساس و باطل است .

اولین دلیل آن است که یک زن محجبه همیشه چادر مشکی سر نمی­ کند و اوقاتی را که بیرون از منزل است از این پوشش مشکی استفاده می­ کند و در اوقاتی که در منزل است می ­تواند از لباس های خوش رنگ استفاده کند. این ایراد آنان در حالی است که بسیاری از خانم های بی حجاب در مراسم ها و مهمانی های خود از لباسش های عریان مشکی استفاده می­ کنند.

دلیل دیگر: بر فرض صحت این ادعا باید همه خانم های بدحجاب و  زنانی که از انواع و اقسام لباس ها و رنگ ها در خیابان استفاده می کنند و نظر مردان به ویژه جوانان لاابالی را به خود خیره می کنند باید از نظر روانی و روحی سالم ترین زنان باشند و از نظر اجتماعی و اخلاقی و مشکلات خانوادگی مانند طلاق و … کمترین ناراحتی نداشته باشند. در حالی که آمار و حقایق غیر از این است.

از طرف دیگر بر مبنای این ادعا جوامع غربی باید شاداب ترین و سالم ترین مردم را از نظر روحی و اخلاقی داشته باشند، در حالی که همه می دانند و خود غربی ها هم بارها اعتراف کرده اند که کشورهای غربی بالاترین آمار را از نظر مشکلات اخلاقی و روحی و خودکشی در بین جوامع دارند.

همچنین اگررنگ مشکی چنین آثار منفی دارد باید در آفریقا از نظر روانی یک فرد سالم پیدا نشود. در حالی که مردم شریف و سیاه پوست آفریقا از جمله بلال حبشی مؤذن رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم از نظر روانی و اخلاقی و صفا و محبت به مراتب بالاتر از مردمان مغربی و طرفدارانش هستند.

به علاوه اگر چه بعضی رنگ ها از جهات مختلف بر بعضی دیگر برتری دارند، ولی تمام رنگ ها اعم از سفید و آبی و قرمز و سیاه نشان عظمت و قدرت خدای تواناست. بر همین اساس قرآن کریم رنگ سیاه بعضی از کوه ها را جزء آیات و نشانه ای از قدرت حقتعالی می داند.

اگر رنگ سیاه اینقدر از نظر روانی برای بشر خطرناک بود خداوند حکیم قسمتی از طبیعت و بعضی انسان ها و چیزهای دیگر را سیاه نمی آفرید و بایستی رنگ سیاه را از عالم می زدود.

رنگ مشکی از نظر روانشناسی

 در روانشناسی رنگ ها گفته می­ شود که سیاه نمایانگر مرز مطلق است. لذا آنکسی که سیاه می پوشد، می خواهد نشان دهد که مرزی را ایجاد کرده است. اما این مرز در موقعیت های مختلف ممکن است متفاوت باشد. گاه لباس سیاه را در ماتم و عزا می پوشند، برای آنکه نشان دهند بین آن ها و عزیزشان فاصله افتاده و مرز زندگی، آن ها را از هم جدا کرده است و یا برای آنکه نشان دهند در حریم خانه و خانواده آن ها حادثه ای رخ داده که انجام برخی کارهای معمولی که سایر خانواده ها انجام می دهند برای آنان میسّر نیست.

گاهی هم برای مشخص کردن مرزها و حریم های اجتماعی سیاه می ­پوشند که حجاب یک خانم مسلمان یا چادر سیاه از این دسته است.

 وقتی خانمی چادر مشکی به سر می کند و با وقار و متانت تمام وارد اجتماع می شود، می خواهد نشان دهد که هر کسی حق ندارد به این حریم پاک، مقدس و خصوصی وارد شود. این حریم، حریم حرمت، حیا و احترام است و جای هرزگی، آلودگی و هوسبازی نیست. به علاوه اینکه رنگ مشکی چادر رغبت کمتری در دیگران برای هوس بازی ایجاد می ­کند.

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

با دخل و تصرف : فلسفه چادر ، حجاب برتر

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.