چه کنم های خبرنگاری

هر حرفه ای به لحاظ چارچوب های ارزشی اخلاقی از منظر حیا و عفت عمومی از ویژگی هایی برخوردار است به طوری که عدم رعایت آن به ایجاد حریم شکنی هایی منجر می گردد که گاها حیات و منزلت انسانی و معنوی افراد را به مخاطره می اندازد.

کد خبر: 11188
تاریخ انتشار : مرداد ۱۵, ۱۳۹۳


طرح مساله:

هر حرفه و شغلی در زمینه کاری خود دارای مسائل اخلاقی است که رعایت آن افراد را از ابتلای به ضررها و مشکلات دور می کند. گاهی چهارچوب مسائل اخلاقی، تنها شامل مسائلی که به عنوان یک حرفه است، شناخته می شود. اما این مسائل اخلاقی وقتی در حوزه مسائل ارزشی و دینی وارد می گردد، نوع دیگری نگرش و چهارچوب را می طلبد.

رعایت اصول اخلاقی مشاغل چه در چارچورب های ساخته شده حرفه ای و چه در چارچوب های ارزشی تعیین شده از سوی مذهب، در مشاغلی که در آن هر دو طیف زنان و مردان حضور  دارند و میزان برخورد و اختلاط میان این دو جنس با شدت بالایی همراه است، اهمیت بیشتری می یابد.

هر چند در هیچ کدام از منابع دینی اسلامی( قرآن، روایات و تاریخ(سنن بزرگان) ) بحثی مبنی بر مذمت اصل فعالیت زنان به لحاظ حضور در فعالیت ها،وجود ندارد ولیکن آنچه که از سوی این منابع بیشتر مورد توجه است، شرایط یا نحوه حضور می باشد.

یکی از حرفه هایی که به گونه ای زنان و مردان بیشترین برخورد فیزیکی و رفتاری را دارند، حرفه خبرنگاری است. حرفه ای که در آن خبرنگار علاوه بر درک صحنه ها و شرایط سنگین و مختلف، باید انواع برخوردهای اخلاقی پایین و یا ضد ارزش را از سوی مخاطبین گاها تحمل کند.

حضور در این حرفه و فعالیت اجتماعی برای فعالینش دغدغه هایی را از منظر اخلاقیات و حیطه عفت ایجاد کرده است که دانستن آن می تواند چاره گشایی برای بهبود این حضور باشد.

 19645_722

من خبرنگار….

بانوی خبرنگار یکی از روزنامه های معروف کشور می گوید که وقتی وارد این حرفه شدم می دانستم با برخوردهای زیادی از سوی مردان مواجه خواهم شد، اما آنچه بیشتر از هر چیز دیگری در این کار مرا نگران می کرد، نوع پوششم بود، و این مساله در هنگام اولین کار خبری من خود را نشان داد. نوع برخورد دیگران، چه گروه همکارانیکه به لحاظ یکسانی عقیده و چه آنانی که از من فاصله عقیده ای داشتند، کاملا آزار دهنده بود، انگار من به عنوان یک دختر محجبه حق حضور در این عرصه کاری را نداشتم، ضمن آنکه به هر طریقی می خواستند حریم شخصی من را زیر سوال ببرند.

خبرنگار دیگری می گوید که من همیشه برای تهیه گزارش خبری از کارشناسانی که در آن بقیه همکارانم چه زن و چه مردحضور دارند مشکل دارم، دلیل آن هم این است که بیشترین برخوردها با جنس مخالف در این حالت پیش می آید، تو باید تمام مدت مواظب باشی که تنه ات به مرد نامحرم نخورد، ویا مراقب باشی که بعضی از افراد بی اخلاق، اعمال نا مناسبی از سویشان در این شلوغی ها سر نزند.

المیرا می گوید که من مانده ام چرا ما زنان را برای تهیه مصاحبه از مردان می فرستند مگر خبرنگاران مرد نمی توانند چنین کاری انجام دهند، علت این مخالفت را از او جویا شیدم، گفت: گاهی اوقات در هنگام تهیه مصاحبه با مردان، آنها حریم های خود را رعایت نمی کنند و بعد از مدتی احساس خودمانی کرده و ممکن است رفتارهای ضد اخلاقی زیادی در کلام و گاهی در رفتار خود، نشان دهند.

سیما می گوید که مهمترین مشکل ما در تهیه خبر آن است که به افراد همکار و یا کارشناسان و کسانی که از آنها خبر تهیه می شود، باید عفیف بودنمان را ثابت کنیم تا بدانند که نمی توانند به عنوان این که فقط زن هستیم، با دید جنسیتی در حیطه مسائل با ما برخورد کنند.

طهورا می گوید که من فرد محجبه ای هستم. گاهی برای تهیه خبر مجبور می شوم به مکان هایی بروم که تناسبی با نوع پوشش من ندارند و در این حالت برای تهیه خبر و ارائه آن به دبیر سرویس،  نوع پوشش خود را تغییر دهم و متناسب با آن محل شوم.

علی می گوید که درگیری های این کار گاهی آنقدر شدت می یابد که من حتی به انجام بعضی از اعمال مذهبی روزانه خودم مانند نماز خواندن، نمی رسم.

سعید عکاس یکی از سایت های خبری می گوید که در بعضی از موارد تهیه خبر تصویری، مجبور هستم بر تصاویر و چهره هایی تمرکز نمایم و در این حالت اثرات بعدی خود را در ذهن من می گذارد و حریم فکری من را می شکند.

رامین می گوید که برای تهیه خبر در مراکز بین المللی با کارشناسان خانم، ما همیشه با مشکل  مواجه هستیم، آنها بسیاری از شئونات اخلاقی چه ارزشی و چه انسانی آن را ، رعایت نمی کنند و این برای ما ایجاد محدودیت می کند. بهتر است در این حالت که کارشناسان زن هستند از زنان برای تهیه خبر و یا مصاحبه استفاده شود.

 imagesثفلصس

چه کنیم؟

در هر حرفه ای توجه به مسائل اخلاقی و قرار دادن کار در چارچوب خاص، از سوی کاشناسان و مسئولان آن حرفه تنظیم گردیده است. هنگامی که از موازین اخلاقی در حیطه خبرنگاری صحبت می شود، این چارچوب را بیشتر به یاد می آوریم: مسئولیت پذیر بودن، صحیح ارائه دادن اخبار، دوری از دزدیدن اخبار دیگران و… .

اما در حیطه چارچوبی ارزش های اخلاقی ودیدگاه حیا و عفت عمومی از بعد دینی و انسانی چه مسائلی مد نظر گرفته می شود؟

در بحث از چارچوب های ارزشی، تعدادی از آنها توسط کارشناسان و تعدادی از آن از سوی مسئولین و گروهی نیز دید و انتظارات عمومی جامعه اسلامی است.

 چارچوب های ارزشی در حیطه انتظارات عمومی به لحاظ جامعه اسلام از مواردی است که عدم رعایت آن به حریم شکنی هایی منجر می گردد که گاها حیات و منزلت انسانی ومعنوی افراد را به مخاطره می اندازد و دیگران برای آنکه به زندگی خود ادامه دهند یا باید نوع حرفه ای که با علاقه انتخاب کرده اند و در آن تجربه کسب کرده اند را به راحتی کنار بگذارند که در این میان جامعه باید هزینه های مادی و معنوی کنارگیری به لحاظ ضرورت حضور چنین افرادی را بپرازد.

هر چند می توان بسیاری از این موارد را که در حرفه خبرنگاری به عنوان ارزش های اخلاقی و انسانی عنوان کرد، به تمامی مشاغل تعمیم داد.

مسائل ارزشی اخلاقی همچون رعایت حریم همکار جنس مخالف خود در هنگام تهیه خبر، توجه تمامی دبیر سرویس های خبری به تناسب  جنسیت خبرنگار و کارشناسان، تنظیم مکان های مناسب برای تهیه گزارشات دست جمعی از کارشناسی خاص، توجه به این که زنان جامعه در هر حالتی و با هر پوششی حریمی از حیا و اخلاق دارند و باید از سوی مخاطبان و دیگران رعایت گردد، تناسب عکاسان با سوژه مورد بررسی، از جمله مواردی است که در صورتی از سوی مسئولین این حیطه چه در سطح دبیر سرویسی و چه سردبیری و چه در سمت های بالای وسایل ارتباط جمعی به آنها توجه شود، می تواند بسیاری مخاطراتی که در این حرفه گریبانگیر فعالین این حوزه می شود را کاهش دهد.

96428_orig

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.