دوست داری با خواهر تو چنین کنند؟

پیامبر(ص) روزی در میان ازدحام مسلمین (گویا در مسجد) بود، ناگاه دید گروهی در گوشه ای داد و فریاد می کنند، پرسید: چه خبر است؟ گفتند: جوانی گستاخ آمده می گوید: اجازه بدهید نزد پیامبر(ص) بروم از او اجازه بگیرم زنا کنم. پیامبر(ص)فرمود: به او اجازه بدهید نزدیک بیاید، اجازه دادند او نزدیک آمد و در برابر پیامبر(ص) ایستاد و گفت: اجازه بده زنا کنم. پیامبر (ص)از او پرسید: آیا دوست داری(غیرتت اجازه می دهد) که با مادر یا دختر یا خواهر تو چنین کنند؟ او گفت: نه هرگز غیرتم اجازه نمی دهد. پیامبر(ص) فرمود: مردم نیز در مورد مادر یا دختر و خواهرشان راضی نیستند که با آنها عمل منافی عفت انجام شود. آن جوان از سؤال خود پشیمان شد و اظهار عذرخواهی و پشیمانی کرد. پیامبر(ص) دست به سینه او نهاد و چنین دعا کرد: «خدایا قلب این جوان را پاک گردان، و دامان او را از آلودگی بی عفتی حفظ کن، و گناهانش را ببخش.» از آن پس منفورترین کار در نزد آن جوان، گناه بی عفتی بودپیامبر(ص) در این حادثه، با شکوفا نمودن غیرت آن جوان، او را نهی از منکر کرد، و او در پرتو غیرت از آلودگی نجات یافت.

کد خبر: 11208
تاریخ انتشار : مرداد ۱۸, ۱۳۹۳

در تاریخ نقل شده که تعدادی از اسیران کافر را که به جنگ با مسلمانان آمده بودند خدمت رسول مکرم اسلام (ص) آوردند. رسول خدا دستور قتل این متجاوزان را به جز یک نفر صادر کرد. آن مرد علت این بخشش را جویا شد و حضرت در جواب فرمودند:

کشته نشدن تو به سبب پنج خصلت است که در توست و آن خصال را خداوند سبحان و رسولش دوست دارد :

۱ ـ  غیرت زیادی که نسبت به خانواده و همسرت داری.

۲ ـ سخاوت.

۳ ـ اخلاق نیکو

۴ ـراستگویی

۵ ـ شجاعت

بعد از این سخنان آن مرد از بهترین مسلمانان شد و به همراه رسول خدا(ص) جنگ سختی کرد تا به شهادت رسید.

نکوهش بی غیرتان

رسول خدا (ص) مردان بی غیرت را چنین نکوهش می کند: جَدَعَ اللَّهُ أَنْفَ مَنْ لَا یَغَارُ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ وَ مِنَ الْمُسْلِمِینَ؛ خداوند بینی مسلمانان بی غیرت را قطع کند و خوار نماید.

از رسول خدا(ص) نقل است که فرموده اند:« پدرم ابراهیم مرد غیرت مندی بود ولیکن من از ابراهیم (ع) غیرتمندتر هستم. و خداوند بینی کسی را که غیرت ندارد به خاک ذلت می مالد» .

غیرت در برابر چشم چران

 حکم بن ابی العاص پدر مروان و عموی عثمان بعد از فتح مکه در ظاهر مسلمان شده بود. یک روز در مدینه پیابر(ص) در حجره یکی از همسرانش بود حکم از شکاف در به داخل حجره نگاه کرد. پیامبر به چشم چرانی او متوجه شد. حربه ای به دست گرفت و از حجره بیرون آمد و حکم را دنبال کرد تا دستگیرش نموده و به مجازات برساند حکم گریخت، پیامبر(ص) فرمودند: اگر به او دست می یافتم چشمانش را بیرون می آوردم، کیست مرا به دست یابی بر این سوسمار ملعون کمک کند. سپس دستور داد او و فرزندش را به طایف تبعید کردند. آنها در عصر خلافت ابوبکر و عمر نیز در تبعید بودند و در عصر خلافت عثمان با میانجیگری عثمان به مدینه باز گشتند.

حضور در پیمان حلف الفضول

شرکت و حضور پیامبر در دوران جوانی در پیمان حلف الفضول که یک پیمان دفاعی مربوط به زمان جاهلیت بود ـ نیز نشانگر غیرت دینی و اجتماعی آن حضرت است. این پیمان برای دفاع از مظلومان جامعه منعقد شد. علت پیدایش این پیمان آن است که ۲۰ سال قبل از بعثت، مردی وارد مکه شد. در دستش متاعی بود که قصد فروش آن را داشت. فرد زورگو و ستمگری به نام «عاص بن وائل» آن را خرید ولی پولش را نپرداخت. مشاجره بین آن دو بالا گرفت و ناله مرد مالباخته بلند شد. از همان لحظه، جمعی از جوانان غیرتمند شهر با دیدن این حادثه تلخ، پیمان بستند تا حقوق مظلومان را از ستمگران بستانند. یکی از آن جوانان غیرتمند، رسول اکرم(ص) بود.

پیامبر (ص) و شرکت در جنگ دفاع از ناموس

دفاع از ناموس زن مسلمان با انجام جنگ بنی قینقاع، از دیگر حرکت های غیرتمندانه پیامبر است. قینقاع، نام طایفه ای از یهودیان است که در مدینه زندگی می کردند. یک روز، بانوی مسلمانی در بازار بنی قینقاع نشسته بود. یک یهودی پایین پیراهن وی را بدون اینکه متوجه شود، به بالا سنجاق کرد. وقتی آن زن برخاست، قسمتی از بدنش آشکار شد. یهودیان حاضر با خنده های خود به مسخره کردن زن مسلمان پرداختند. فریاد آن زن مسلمان بلند شد. از آنجا که این کار، نوعی تحقیر و دهن کجی به عفت زنان مسلمانان محسوب می شد، یکی از مسلمانان غیرتمند، به آن یهودی حمله کرد و او را کشت. یهودیان حاضر نیز به آن مرد مسلمان هجوم بردند و او را به شهادت رساندند. این، آغاز بروز جنگ بنی قینقاع شد.

امروزه مشکلاتی که در زمینه حیا و عفاف در جوامع اسلامی بوجود آمده نتیجه بی غیرتی و گاه کوتاهی مردان در دفاع از ناموس و سرزمین خویش می­ باشد. و چیزی که در نهایت می تواند ما را از مهلکه جریانات ضد اخلاقی و ولنگاری نجات دهد زنده کردن خلق غیرت مندی پسندیده با الگو گیری از سیره نبوی است.

 کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه