ردای پهلوانی زیبنده ی غیرتمندان

پهلوان واقعی کیست؟

کد خبر: 11448
تاریخ انتشار : مرداد ۲۸, ۱۳۹۳

واژه پهلوان منسوب به پهلو (قوم پارت) به معنای دلیر، نیرومند، قهرمان و دلاور است[۱] و این عنوان برای مردان دلیر و زورمند و گروه خاصی از ورزشکاران ایرانی مورد استفاده قرار می گرفته است. در واقع پهلوانان به مرام اخلاقی خاصی متأثر از اصول فتوت پایبند بودند به طوری که پاکدامنی آن ها شهره عام خاص بود.[۲]

در ایران باستان، ایرانیان برای پرورش جسم و جان جوانان خود و بسط روحیه سلحشوری و جوانمردی، انواع ورزش ها را به آن ها آموخته و علاوه بر این آموزش ها به تربیت فرهنگی و مذهبی جوانان می پرداختند تا به هدف غایی آن که نیل به سجایای جوانمردی، معرفت وبزرگواری است برسند و می کوشیدند که نه تنها در ورزش بلکه در این خصلت ها نیز سرآمد باشند[۳] و همین پهلوانان بودند که در وقت غفلت پادشاهان و امیران مسئولیت حراست از کیان خاکی و فرهنگی را بر عهده داشتند.[۴]

با ظهور اسلام در ایران، خونی نو در رگ های فسرده ایرانیان جویای منش و خوی جوانمردی دوید. آنان نه تنها به خدمت اسلام درآمدند بلکه دامان خود را مهیای پرورش آن نمودند[۵] و با تطمیع مذهب تشیع در بین ایرانیان پیروان این مذهب، امیرالمومنان علیه السلام را پیشوای جوانمردی و فتیان می دانستند[۶]. از منظر آن ها خلق و خوی مردی و ویژگی های اخلاقی نیک همراه است با خصایل حضرت علی (ع) همچون گذشت، ایثار، مردانگی و …[۷]  آن ها برای پهلوان چهار صفت عفت، شجاعت، حکمت و عدالت را قائل بودند[۸].

پهلوانان با آموختن این گونه مرام ها و تبعیت از فرهنگ اسلامی و الگو قرار دادن امام علی(ع) خود را موظف می دانستند در مواقعی که متجاوزین قصد تجاوز به ناموس مردم را دارند، به مبارزه با آن ها برخیزند و این غیرت و جوانمردی آموخته ای جدا نشده از فرهنگ یک پهلوان بود.

پهلوانانی که به حمایت از ناموس مردم برخاستند

پهلوان عبدالرزاق باشتینی؛

از جمله این پهلوانان، پهلوان عبدالرزاق باشتینی است. هنگامی که مغولان در روستای باشتین قصد تجاوز به ناموس مردم را داشتند مردم آن دیار خشمگین شده و آن ها را کشتند. به دنبال این اقدام پهلوان عبدالرزاق به حمایت از مردم باشتین برخاست و رهبری قیام سربداران را به عهده گرفت[۹].

پهلوان نایب علی حداد کرمانی؛

 در سال ۱۳۱۳ هجری قمری زمانی که اشرار و زورمندان به ناموس مردم کرمان دست درازی می کردند این پهلوان نایب علی حداد کرمانی بود که با وجود این که یک پایش را در جنگ با قوای مزدور قشون اجنبی از دست داده بود با جمع آوری عده ای که بیشتر آن ها نیز دارای نقص عضو بودند به مبارزه با متجاوزین پرداخت و آن ها را به سزای اعمالشان رساند تا جایی که دیگر کسی جرأت تعرض به ناموس دیگران را نداشت.[۱۰]

 پهلوان سعید طوقانی؛

یکی دیگر از این پهلوانان که برای دفاع از ناموس و سرزمین خود به مبارزه با متجاوزین رفت پهلوان سعید طوقانی است. وی در دوازدهمین روز از ماه فروردین ۱۳۴۸ در خانواده ای ورزشکار به دنیا آمد و در حالی که هفت سال بیشتر نداشت، توانست بازوبند پهلوانی کشور را از آن خود سازد. با شروع تجاوز رژیم بعثی عراق به ایران با وجود سن و سال کمش اصرار به رفتن به جبهه داشت تا مانند برادران بزرگترش، علی، محمد و حمید به مبارزه با تجاوزگران به خاک و ناموس وطنش بپردازد. وی از جمله نوجوانانی بود که رمز غیرت و غیرتمندی را از امام راحل فراگرفت و برای سربلندی دین و میهن از فدای گرانبهاترین دارایی خویش یعنی جانش دریغ نکرد. پهلوان سعید طوقانی در بهار سال ۱۳۶۳ راهی جبهه شد و توانست با کمترین امکانات زورخانه ای در اردوگاه بر پا کند. وی سرانجام در عملیات بدر به شهادت رسید[۱۱].

 پهلوان سعید طوقانی

وجود این پهلوانان در میان مردم همواره باعث دلگرمی آن ها بوده و پهلوانان را حامیانی می دانستند که با مرام جوانمردی از آن ها در مقابل ظالمان و متجاوزان دفاع می کنند.

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

 

[۱]-حسن عمید، فرهنگ عمید،ج۱، ص۵۸۸٫

[۲]-پرتو بیضایی، ورزش باستانی ایران زورخانه، ص۱۲٫

[۳]-همان،ص۳۱٫

[۴]-شمس الدین آملی، آیین جوانمردی، ص۳۳٫

[۵]-اسماعیل شفیعی سروستانی،همان،ص۴۸٫

[۶]-پرتو بیضایی، همان، ص۸٫

[۷]-جعفر کازرونی، پهلوانان، ج۱، ص۶۸٫

[۸]-پرتو بیضایی،همان،ص۱۲٫

[۹]-رسول جعفریان،تاریخ ایران اسلامی، ج۳، ص۱۶۹٫

[۱۰]-سیاوش گل عنبری، آیین پهلوانی رمز و راز زندگی،صص۱۹۰-۱۸۵

[۱۱]-سیاوش گل عنبری،همان، صص۱۵۹-۱۵۷٫

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه