دختران و سایه سارِ آرامِ بهترین جای شهر؛ مسجد

پیامبر اعظم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ : «مسجد بهترین جای شهر است»

کد خبر: 11454
تاریخ انتشار : مرداد ۲۸, ۱۳۹۳

تا یک دهه پیش خیلی از متدیّنین و بسیاری از نمازگزاران از مغفول ماندن بسیاری از کارکردهای مساجد نگران بودند و آنان از اینکه مسجد جایی تنها برای اقامه نماز جماعت شده بود؛ گله داشتند. مُطالبه اینکه  مساجد علاوه بر کارکردهای عبادی اش باید محلی برای علم آموزی باشد یا برای حل اختلافات و مشکلات فرهنگی و حتی اقتصادی مردم، و محلی برای ارتباط صمیمانه مومنین و جذب نوجوانان و جوانان باشد…

اما حالا چند سالی است که مساجد در جهت رسیدن به حالت ایده آل خود حرکت می کند گام بر می دارند و کارکردهای اصلی خود را در تاریخ صدر اسلام و البته در دهه اول انقلاب اسلامی احیا می کنند. فعال شدن برخی از شعب شوراهای حل اختلاف در تعدادی از مساجد بزرگ و یا فعال شدن صندوق های قرض الحسنه در تعدادی  از مساجد کشور، برپایی کلاسهای آموزشی برای نمازگزاران، ایجاد حلقه های صالحین در پایگاه های بسیج مساجد برای جذب نوجوانان و جوانان، اتفاق مبارکی که برکات بسیاری برای محله های شهر و روستاهای کشور داشته که باعث می شود جوانان پرشور و مستعدی را جذب فضای معنوی و آرامش بخش مساجد کرده است…شوند.

فعالان مساجد

برگ برنده حلقه های صالحین…

در سال های اخیر و طیّ اجرای طرح صالحین در مساجد، دختران کودک، نوجوان و جوان  مردم بسیاری از جمله جوانان جذب مساجد شده اند. البته این جذب نه براساس علاوه بر تبلیغات بیرونی، بلکه براساس تلاش سرگروه ها و مربیان عرصه جهاد فرهنگی در مساجد سرتاسر کشور به دست آمده است. ورود نسل جوان تحصیل کرده و پُردغدغه به فضای فرهنگی مساجد باعث شد که ابتدا خانواده های مرتبط با مسجد و نمازگزار، دختران خود را به این حلقه ها بفرستند و سپس براساس عملکرد موفق و صمیمانه مربیان، تبلیغی چهره به چهره برای جذب بیشتر کودکان و نوجوانان و جوانان به مسجد ایجاد شود.

در واقع افراد محل با مشاهده پیشرفت اخلاقی و رفتاری و بالا رفتن سطح عقیدتی و حتی درسی دختران جوانان جذب شده به مساجد، خود جویای چگونگی ورود دختران به حلقه های صالحین مساجد می شوند. درواقع تلاش هر پدر و مادری مصون ماندن فرزندشان از آفات اخلاقی و مفاسد اجتماعی است که ممکن است سر راه فرزندانشان قرار گیرد.

مساجد و تأثیرگذاری

یک عامل موثر جذب دختران

به بیانی دیگر یکی از عوامل موثر مساجد جذب مربیانی جوان، تحصیل کرده، پردغدغه و به شدت معنویت گراست. جوانانی که براساس تجربیات، علم و دانش و صبر، توانایی جذب دخترانی را دارند که قطعا با هزاران کلاس آموزشی، تفریحی و ورزشی، سایت ها، فیلم ها و سریال های  جذاب و… مواجه هستند ولی مسجد را در کنار آن ها انتخاب می کنند…

مسجد

پدیده جذب دختران بدحجاب به مساجد…

یکی از اتفاق های بزرگ در جریان اجرای طرح صالحین، جذب دختران جوانی است که یا به دلیل داشتن خانواده های غیرمذهبی چندان مقید به داشتن و رعایت حجاب اسلامی نیستند و یا به دلیل مشاهده تضادهای فرهنگی میان خانواده، جامعه و دوستان در مدارس و دانشگاه ها بدحجاب هستند.

به هرحال بیشتر مربیان حلقه های صالحین در سرتاسر کشور می دانند که در چنین حالتی بدترین رفتار تذکر مستقیم و یا برخورد با این دختران جوان است. آنچه مربی و یا سرگروه صالحین در مواجهه با چنین دخترانی باید قبل از هرچیز داشته باشد، «صبر و تدبیر» است.

هفته مساجد

مهربانی، شکیبایی  در کنار برگزاری جلساتی که موضوع آن به شکل غیرمستقیم پایه اعتقادی دختران جذب شده را نسبت به «حیا و عفاف» محکم کند، گام مهم ایجاد تغییر از بدحجابی به طرف داشتن پوشش و حجاب مناسب در دختران بدحجاب است. یعنی با محکم کردن پایه اعتقادات توحیدی دختران نوجوان و جوان و بیشتر کردن معرفت آنها نسبت به اهل البیت علیهم السلام- خود به خود بنیان معرفتی آنها نسبت به رعایت احکام بیشتر می شود.

هم چنین شنیدن درد و دل این گونه افراد، دوستی و ایجاد فضای صمیمانه میان آن ها و سایر اعضاء حلقه ها هم یکی دیگر از روش های آموزش سبک زندگی در بخش حیا و عفاف، پوشش و حجاب است. مربیان تنها بعد از طیّ این مراحل می توانند به شکل مستقیم به بیان احکام درباره پوشش و حجاب بپردازند و از دفع دختران جذب شده هراسی نداشته باشند. زیرا در این مرحله آنقدر اعضاء حلقه ها به لحاظ اعتقادی غنی شده اند که بتوانند جلوی نگاه های معترضانه افراد خانواده غیر مذهبی خود و یا دوستان غیرمذهبی شان مقاومت کنند و مدافع هویت اسلامی خود شوند…

تجربه بسیاری از سرگروه ها و مربیان صالحین در طیّ چند سال این مسئله را ثابت کرده که به مرور زمان و با انجام کارهای فرهنگی، ابتدا آرایش صورت دختران بدحجاب جذب شده به مساجد کم می شود ، سپس پوشش شان معقول تر و در مرحله بعد حجاب آنها کامل تر می شود.

و این یعنی داشتن «صبر و تدبیر»…

 کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.