خوراک فکری و استفاده از ظرفیت های موجود

تربیت معلم در مساجد و استفاده از مربیان خبره در زمینه های گوناگون برای دختران در مساجد یک توصیه جدی در این زمینه است.

کد خبر: 11457
تاریخ انتشار : مرداد ۲۸, ۱۳۹۳

معمولا در بیشتر حلقه های صالحین مساجد رسم بر این است که مربی حلقه با قرائت یک یا چند آیه از قرآن مجید و براساس مطالعاتی که از قبل داشته است به تفسیر آن ها می زند. در این زمینه برای ارائه توضیحات صحیح به مخاطبان مراجعه به کتب تفسیری برای مربی بسیار ضروری است…

اما در مرحله بعد، ادامه جلسه باید براساس نیازهای معنوی و فرهنگی اعضاء حلقه پیش برود. در این مرحله قوت علمی و عقیدتی مربی برای گرداندن حلقه ها بسیار مهم است. اطلاع از مطالب سایت ها، خبرگزاری ها و اطلاع از چاپ جدیدترین رمان ها، کتاب های شعر و کتب مذهبی که مطالب شان متناسب با تفکر شیعه دوازده امامی باشد و یا حتی اطلاع از نقد فیلم های در حال اکران در سینماها و یا مجموعه های داستانی در حال پخش از صداوسیما می تواند به مربی در گرداندن حلقه و دادن خوراک فکری مناسب به اعضاء حلقه ها بسیار مفید باشد.

گرچه برای هر پایگاهی جذب مربی پر دغدغه، عالم و باسواد و جوان امتیاز بزرگی محسوب می شود؛ اما شاید در تعدادی از پایگاه ها جذب افراد بسیار باسواد و متخصص به شکل کاملا مطلوب صورت نپذیرد. در این صورت مسئولین صالحین باید به فکر استفاده از ظرفیت های موجود خود باشند. «استفاده از ظرفیت موجود» یعنی بر روی توانایی های مربیان و سرگروه ها سرمایه گذاری کردن است. مثلا ممکن است در پایگاهی یک دانشجوی کامپیوتر برای مربی گری نوجوانان جذب شده باشد. برگزاری حلقه هایی با موضوع آموزش رایانه، معرفی دنیای مجازی به اعضاء حلقه، معرفی سایت ها، وبلاگ ها و پایگاه های اطلاع رسانی خبری و تخصصی مناسب و به ویژه مذهبی، به اعضاء بهترین استفاده از توانایی چنین مربی است.

دیگر این که ممکن است در پایگاهی یک دانشجوی زبان انگلیسی برای مربی گری جذب شده باشد. در چنین حالتی علاوه بر برگزاری کلاس های رفع اشکال درس زبان انگلیسی، می توان ترجمه یک سوره ی کوتاه قرآن کریم یا احادیث اخلاقی را به زبان انگلیسی به اعضاء حلقه ها آموزش داد.

و یا ممکن است که در پایگاهی یک مربی جوان دیپلمۀ هنرهای دستی، جذب شده باشد. برگزاری حلقه هایی با موضوعات شناخت هنرهای دستی، آموزش ابتدایی برخی از هنرهای دستی و برگزاری جلسات خلاقیت از جمله استفاده از ظرفیت های موجود چنین پایگاهی است.

 معمولا برای مربیان مساجد یکی از پردغدغه ترین کارها دادن خوراک فکری به روز و غنی به اعضاء حلقه های نوجوان و جوان است. در واقع با تشکیل حلقه های جوانان در مساجد، مربیان با انواع سوالات و شبهاتی مواجه می شوند که به شیوه های گوناگون ذهن اعضاء حلقه را به خود مشغول کرده…

در این میان شاید پاسخگویی به تمامی شبهات ذهنی این جوانان در حدّ توان علمی و اعتقادی مربیان نباشد. پس در این مواقع چه کاری باید کرد؟  

شاید بهترین راه در این زمینه دعوت از کارشناسان ـ با توجه به بودجه های محدود حلقه ها ـ برای پاسخگویی به سوالات جوانان باشد.

کلاس های آموزش مسجد

اما اگر شرایط این دعوت های  هرزگاهی برای پایگاهی فراهم نبود؛ بهترین راه برای مربیان و سرگروه ها برگزاری جلسات مطالعات دسته جمعی یک کتاب اعتقادی و یا تفسیر موضوعی قرآن است. وقتی مربی در کنار جوانان و در «حلقه های مطالعاتی» کتابی را می خواند و درباره مطالب آن با هم با نوجوانان و جوانان بحث می کند، افکار شکوفا می شود و علاوه بر بالا رفتن اطلاعات پایه ای اعتقادی و علمی دختران، زمینه تعامل بیشتر نوجوانان و جوانان در حلقه ها ایجاد می شود…

آموزش در مسجد

 کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.