نکته ای جالب در مورد شاگردان امام صادق(ع) که مذهبی ها هم نمی دانند!

در واقع بانوان تربیت شده در محضر امام خود تبدیل به رسانه ای برای انتقال مفاهیم عمیق شیعی به سایر بانوان مسلمان بودند و اینچنین معارف شیعه در میان امت رسول الله تا به امروز باقی مانده است...

کد خبر: 11566
تاریخ انتشار : مرداد ۶, ۱۳۹۵

امامت حضرت جعفر بن محمد الصادق ـ علیه السلام ـ از سال ۱۱۵٫ قمری آغاز شد و تا سال ۱۴۸ که سال شهادتشان بود، ادامه یافت. ۱۷ سال از ۳۳ سال امامت ایشان در دوره امویان و ۱۶ سالش در دوره عباسیان بود. ایشان در سال های پایانی دوره اموی و ضعف خلفای آن و سپس سا لهای ابتدایی روی کار آمدن عباسیان، حضرت نهایت بهره را برای تشکل سازی، علم آموزی و گسترش سنت اهل بیت ـ علیهم السلام ـ در میان مسلمانان به ویژه شیعیان بردند.

 

در آن دوران آشفته بازاری از تفکرات انحرافی در میان فرق مختلف اسلامی ایجاد شده بود و لازم بود به شکل نظام یافته به شبهات مطرح شده از سوی زنادقه، متصوفه، کیسانیّه، غُلات، جاعلان حدیث و… پاسخ داده شود. و به همین دلیل که پاسخ تمام شبهات و پرسش ها نزد امام جعفرصادق(ع) بود، حوزه علمیه امام بسیار رونق داشت و شاگردان بسیاری از دریای علمشان بهره مند می شدند.

 

 

امام صادق (ع)

 

 

شاگردانی عفیفه و نجیبه

 

از نکات جالب در این زمینه وجود شاگردان بانویی بود که از علم امام بهره می بردند. یک بخش از این بانوان، دختران، همسر و کنیزان و عروسان امام بودند. بر همین اساس هم بانوانی چون «فاطمه»، «اسماء» دختران امام، سعیده و حُسنیه کنیزان امام و یا حُمیده عروس امام جزء محدثات و روایت کنندگان شیعه هستند.

اما ایشان شاگردانی داشتند که بدون داشتن رابطه نسبی و یا سببی از دریای علمشان بهره می بردند. یکی از این شاگردان «حُبابه والبیّه» است.

حبابه بانویی مومن و دانشمند بود که خداوند عمری طولانی به او عطا کرد. حبابه محضر چندین امام را درک کرد و از دریای علمشان استفاده فراوان کرد. حبابه سال ها به زنان شیعه درس دین می داد و به سوالات شرعی شان پاسخ می گفت.

در ضمن او بسیار نکته سنج و دقیق بود. از داوود رقّی روایت شده که: «روزی به همراه چند نفر در خدمت امام صادق(ع) بودیم که حبابه وارد شد و مسائل مختلفی از حلال و حرام از حضرت پرسید. ما از سوالات ظریف و دقیق او تعجب کردیم. حضرت فرمود: آیا تا به حال از این مسائل که حبابه پرسید، سوالات بهتر و دقیقتری شنیده بودید؟ عرض کردیم: فدایت شویم به درستی که چشم و دل ما روشن شد…»ـ مناقب ابن شهرآشوب، (ج۲، ص ۲۷۵-)

 

از دیگر بانوان شاگرد امام جعفرصادق(ع) دو خواهر به نام «سعیده» و «مَنّت» دختران ابی عمیر بودند. این دو بانوی بسیار مومن و پرهیزگار سال ها از محضر امام استفاده کرده و دانش فراوانی کسب کرده بودند. هر دو جزء راویان حدیث و معلم بانوان هم عصر خود بودند. روایت شده که سعیده بنت ابی عمیر زیاد به مسجد النبی میرفت و بر پیامبر(ص) درود می فرستاد.

در واقع بانوان تربیت شده در محضر امام خود تبدیل به رسانه ای برای انتقال مفاهیم عمیق شیعی به سایر بانوان مسلمان بودند و اینچنین معارف شیعه در میان امت رسول الله تا به امروز باقی مانده است…

 

 

منابع:

۱-«محدثات شیعه»، تالیف دکتر نهلا غروی نائینی، انتشارات دانشگاه تربیت مدرس، چاپ اول ۱۳۷۵٫ش، صفحات ۲۰۶ و ۲۷۶

۲-«اصحاب امام صادق(ع)»، نوشته علی محدث زاده، سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چاپ اول ۱۳۷۳٫ش، صفحات ۱۴۰، ۱۴۳ و ۲۲۷

۳-«آشنایی با حوزه های علمیه شیعه در طول تاریخ»، نوشته سید حجت موحدابطحی، انتشارات نشاط(اصفهان)، چاپ اول ۱۳۶۵٫ش، ص ۱۸۸

 

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.