شوخی با نامحرم در محل کار این چهار دردسر را دارد

همکارم، همکارم ؛ شد عزیزم، عزیزم؛ شوخی و صمیمیت های بیجا

کد خبر: 11681
تاریخ انتشار : شهریور ۲, ۱۳۹۳

یک حضور نامتعارف

وقتی وارد اداره شدم احساس کردم که اینجا یک محیط خانوادگی است، رفتار کارمندان با یکدیگر خیلی صمیمی و دوستانه بود و آقایون به راحتی با خانم ­های همکار شوخی می­ کردند. از این رفتار و برخورد خیلی تعجب کردم، آخه از بچگی به من یاد داده بودند که باید با نامحرم خیلی سنگین و باوقار رفتار کرد.

به خانمی که کنارم نشسته بود گفتم چرا این خانم ها و آقایون این طوری با هم شوخی می­ کنند، مگه با هم نسبت خانوادگی دارند؟یا زن و شوهرند؟

 خانمه رو کرد به من و با نگاهی عاقل اندر سفیه گفت: وا توقع داری مثل یه چوب خشک از صبح تا ظهر اینجا بشینن و به کار مردم رسیدگی کنن؟! خب اینا هم آدم هستند، خسته میشن، نیاز به تفریح و شادی دارن، خانم این تفکرات دیگه دِمده شده!! یکی دو تا خانم دیگه هم در تأیید حرف این خانم شروع کردند به صحبت کردن و بنده رو با این طرز تفکر یک بی­ کلاس تلقی کردند.

رفتم تو فکر: شاید حرف اینا درست باشه، من نباید زیادی حساس باشم، شاید اون چیزایی که در مورد محرم و نامحرم به من یاد دادن مربوط به روابط درون خانواده و دوستان میشه…..

همین جور که داشتم با خودم کلنجار می­ رفتم، ارباب رجوع مردی که شاهد این صحنه و برخورد خانما بود رو کرد به ما و گفت: ببخشید که تو بحثتون وارد میشم، اما باید بگم درسته، آدم حین کار خسته میشه و نیاز به تفریح و استراحت داره ولی نه هر تفریح و سرگرمی.

ـ وا…

ـ منظورم اینه که شوخی با نامحرم تفریح و سرگرمی نیست، بلکه سرگردونی و یه جوری خودکشیه. من که یه مرد هستم اینو می­ فهمم؛ این شوخی ها اگر چه اولش برا سرگرمی هست و هیچ نیت دیگری در کار نیست ولی در ادامه این برخوردها منجر به گناه و فساد میشه و ممکنه برای آقایون ایجاد شبهه یا برداشت نادرست کنه، بعضی از مردها هم که نفسشون ضعیفه و به قولی شامل «فی قلوبهم مرضٌ» میشن، اصلاً به دنبال لذت­جویی هستند و از اول به همین قصد با خانما شوخی می­ کنن و بگو و بخند راه میندازن؛ ببخشید که به این صراحت گفتم.

****

قوانین محل کار

عادی شدن شوخی­ در میان کارمندان زن و مرد

امروزه طنزگویی و خنده در میان اغلب همکاران زن و مرد در ادارات و شرکت ها آنچنان رایج شده که زشتی و قبح آن از میان رفته و به آن به عنوان امری عادی نگاه می ­کنند، اصلاً کسی به عواقب آن توجهی ندارد و اگر فردی بخواهد در محیط کار از این مسأله اجتناب کرده و حریم میان محرم و نامحرم را نگه دارد، او را فردی به دور از ارتباطات و اجتماعی و فاقد روابط عمومی و حسن خلق می دانند که نحوه برخورد با دیگران را نمی ­داند.

اگر چه سخن گفتن زن و مرد نامحرم و داشتن روابط کاری امری مجاز است ولی در آن محدودیت ­هایی وجود دارد که یکی از آنها پرهیز از شوخی و خنده ­های بیجا است؛ شوخی با نامحرم به همراه خود عواقب و پیامدهایی دارد که به راحتی نمی­ توان از آن گذشت و اگر کسی به این مسأله توجه داشته باشد همیشه در برخورد با نامحرم حریم نگه می ­دارد.

پیامدهای شوخی با نامحرم در محیط کار

۱ـ از بین رفتن شرم و حیا میان زن و مرد نامحرم و متزلزل شدن عفت و پاکدامنی، این بزرگترین و مهمترین پیامد شوخی با نامحرم است و شاید بتوان گفت عواقب دیگر از این مسأله ناشی می شوند. شوخی و خنده با نامحرم در محیط کار باعث می ­شود که شرم و حیای برخورد و ارتباط با نامحرم از میان برود و زن و مرد به راحتی و بدون هیچ مانعی با یکدیگر ارتباط داشته باشند؛ وکم کم به اصطلاح خودمانی بی پروایی در کلام رواج پیدا کند و کار به صحبت هایی غیر معمول بکشد.

امام علی علیه­ السلام می­ فرماید: علت پاکدامنی حیاست. بنابراین زمانی که میان نامحرمان حیا از میان برود دیگر به راحتی مرتکب هر عملی می شوند و لذا عفت و پاکدامنی محور و ستون اصلی یک محیط کاری است.

۲ـ سست شدن بنیان خانواده، خانم و آقایی که خنده و شوخی ­هایشان را با همکارانشان کرده ­اند، از لحاظ عاطفی تا اندازه ­ای اقناع شده و دیگر در محیط خانه نیازی به ابراز محبت و عاطفه ندارند و همین باعث سردی روابط زن و شوهر می­ شود و از طرف دیگر، مرد و زنی که شاهد بگو و بخند همسرشان با نامحرم هستند دیگر با عشق و مهربانی با آنها زندگی نمی­ کنند، و این رفتار را ناشی از بی علاقگی همسر خود می دانند، چون معتقدند که اینان به زندگیشان خیانت کرده ­اند و اینهاست که بعضاً باعث جدایی و طلاق می­ شود.

به ویژه که دامنه مکالمات و پیامک بازی ها به محیط خانه هم کشیده شود.

ماجرایی واقعی

۳ـ ایجاد رابطه ­های پنهانی، همین شوخی­ های به ظاهر ساده در محیط کار و رد و بدل کردن حرف­ های طنز و مسخره بعضاً باعث ایجاد دوستی و محبت و به مرور زمان دلبستگی در میان زن و مرد شده و علاوه بر آن کار به قیاس طرف مقابل با همسر و شوهر خود کشیده شده و به مرور همان احساس حقارت و یا شکست ایجاد می شود و ادامه همین دوستی در خارج از محل کار ممکن است تبدیل به رابطه ­ای پنهانی شود که آشکار کردن آن برای هر دو طرف مشکلاتی به همراه داشته باشد، یکی از این مشکلات جدایی زنان یا مردان همکار متأهل از همسرانشان است. بررسی بسیاری از پرونده های موجود در دادگاه خانواده و دفاتر مشاوره خانواده موید همین موضوع است که روابط صمیمی بین زن و مرد همکار که با یک شوخی و بزله گویی کوچک برای تلطیف فضا شروع می شود در دراز مدت باعث آشفتگی خانواده می شود.

روابط صمیمی

۴ـ ناامنی محیط کار برای زنان، در جامعه­ ای که خنده و شوخی ­های مبتذل در محیط کار و در میان همکاران نامحرم امری عادی شده و برخی مردان چنین فضایی را عاملی برای لذت­ جویی ­های آزاد و نامحدود خود انتخاب می­ کنند، دیگر به زن به عنوان یک انسان نگاه نمی­ شود بلکه او ابزاری برای ارضا نیازهای عاطفی و لذت­جویی برخی مردان محسوب می­ شود.

چه باید کرد؟؟؟

اگر چه شوخی در میان همکاران زن و مرد در همه موارد حرام شمرده نمی شود، ولی از آنجا که فکاهی و طنازی در میان نامحرم باعث ایجاد وسوسه ­های شیطانی شده و فساد و فحشا را به دنبال دارد، لذا باید:

۱ـ حتی الامکان محیط و فضای کاری زنان و مردان تفکیک شود.

۲ـ  در صورت ضرورت همکاری کارمندان زن و مرد در یک محیط، از ارتباط کلامی غیرضروری پرهیز شود.

۳ـ  پرهیز از رد و بدل کردن سخنان طنز و شوخی در حین کار.

۴ـ  تکبر حالتی ناپسند است ولی تکبر زن در مقابل نامحرم امری پسندیده است، پس زنان کارمند باید در مقابل مردان نامحرم تکبر داشته باشند.

پیامبر اکرم می­ فرماید: هر کس با نامحرم شوخی کند، خداوند در مقابل هر کلمه­ ای که در دنیا با او سخن گفته، هزار سال او را در جهنم زندانی خواهد کرد.

(ثواب الاعمال ص ۲۸۳)

کاری از گروه سبک زندگی باحجاب

 • ارسال نظرات
 • نظرات بینندگان

دیدگاه

 1. محمد گفت:

  جالب بود. به نظرم اگه این مطالب رو بشه به ادارات نشون داد شاید اثر داشته باشه، آخه وضعیت خیلی خرابه.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. سعیده گفت:

  میشه بگید کدوم نوع شوخی ها بین زن و مرد همکار حرام شمرده نشده است؟؟؟؟!!!!!!!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. سحر گفت:

  سلام
  واقعا مطاب جالبی بود…
  من در محیطی دانشگاه همین مشکلو دارم و من دختری نسبتا زیبا هستم و همیشه عادت دارم یک پوستخند در چهره ام باشه عادتمه و نمیدونم و از عمد هم نیست اما استادام سر کلاس با من خییلی شوخی و سر به سرم میذاشتن و من همیشه از این موضوع زجر میکشیدم و حتی بهتره بگم زجر میکشم و هر دفعه تصمیم میگیرم جدی بشم آخر سر کلاس کنترلمو از دست میدم ودوباره میام خونه ناراحت و احساس میکنم کوچیک شدم و الان دوستام در مورد من فکر بد میکنن…
  سر یک کلاس استاد ایمیلامونو گرفت و برام پیام میفرستاد و بالاخره از من خواست دوستش بشم من خیلی ناراحتم از اینکه اون فکر بد راجع به من کرده و من از این موضوع خیلی ناراحتم که نرفتم به حراست چیزی بگم میدونید چراااااااا؟؟؟؟؟ چون منو همه ترسوندن بهم گفتن اگه بگی بلایی سرت میاره اگه بگی حراست تو پرونده ات ثبت میکنه و فردا اگه خواستگاری برات اومد تحقیق میکنه و آبروت میره
  من نمیدونم واقعا نمیدونم و ای کاش یکی جلوی این اسااااتید دانشگاهو میگرفت خیلی دارن بد میشن یک عده اشون و از مقامشون استفاده میکنن من که به نوبه خودم کاری نتونستم بکنم امااااا شمااااا رو بخدااااااا شما هاااااایی که مسئولید کاری کنید ما دخترا همیشه باید برای آبرومون سکوت کنیم و هیچکسی نیست که از ما دفاع کنه حتی خانواده هامون با اینکه به ما اعتماد دارن اما با چیزهایی که در جامعه میبینن مارو دیگه باور نمیکنن بنظر من اگه کسی از حق ما زنان دفاع میکرد انقدر فساد نمیشد من اگه کسی پشتم بود مسئله رو به حراست میگفتم و مانع از این میشد که یک دختر دیگه در دام این استاد بیوفته ………

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ashena گفت:

   شاید حجاب درستی ندارید.منظورم چادر تنهانیس.اگر شمازیبا هستید صرف چادر سر کردن مسئولیت از شماساقط نمیشود.شما اگرم چادری هستید،باید صورت خودرابیشتر بپوشانید.به اصطلاح رویتان را تنگ بگیرید .شمادر مقابل نعمت زیبایی که خداعنایت کرده مسئولید.مواظب باشید مسئول از هم پاشیدگی خانواده ها نباشید.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • کوثر گفت:

    به نظرم تنها راهش همینه که با طرز پوشش و رفتار خودتون به استاد و یا هرکس دیگه ای بفهمونید که ازین ارتباط خوشتون نمیاد.هر کس با حجاب رفتارش نشون میده به دیگران که چطور باهاش رفتار کنن

    Thumb up 0 Thumb down 0

 4. غریبه گفت:

  خیلی خیلی خیلی عالییییییییییی بود

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. حامد پورمحسنی گفت:

  عالی بود….تمام مخالفان این نوشته فقط کسانی هستند که خود تابع هیچ عرف و قانون و شرعی نیستند…و خودشون در حال انجام این رابطه های از روی هوس های زودگذر هستند و فکر میکنند با همکار دختر شوخی کردن و پیام دادن و ….خیلی کار شاخی انجام دادنه…و متاسفانه دخترهای امروزی توی محیط های کاری خودشون رو به نام قرن ۲۱ فریب میدند و فکر میکنند باید باید با پسر همکار رفیق بود و شوخی کرد و الا امل و غربتی حساب میشند…اصلا اینجور نیست.و موقع ازدواج پسرها به سمت اون دختر پاک دامن که سرش همیشه تو لاک خودش بوده و با پسری ارتباطی نداشته میرند تا امنیت زندگیشون رو با وجود همچین دخترهای خوبی بالا ببرند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • فاطمه خانوم گفت:

   حرف راست و واقعیت رو شما زدی من میخاستم بگم که من یک بار از روی نادانی با نامحرم سوخی کردم ایا این گناه کبیرست?ایا اگه توبه کنم پذیرفته میشه? برای جلو گیری از این کار و هوس باید چیکار کنم یکی لطفا جواب من رو بده ممنونم

   Thumb up 0 Thumb down 0

 6. ناشناس گفت:

  من دیگرنظری ندارم هرجورکه میتوانند باهم خوش واش باشندتااموراتشان بگذرد اینجا نظربدرد نمی خورد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. علی گفت:

  بدم میاد ازهرچی زن شاغل

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. فاطمه گفت:

  منم به تازگی همسرم تو شرکت هم اتاق خانم پیدا کرده و من بسیار ناراحت و عصبیم? یه بار گفتم واقعا با یه خانم هم اتاقت کردن؟ فک کرد بهش بی اعتماد شدم. ولی واقعا ناراحتم نمیدونم باید چکار کنم؟؟؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • نرگس گفت:

   سلام به عقیده ی من وقتی اسلام میگه حریم نامحرم و محرمی را نگه دارید بی جهت نیست، متاسفانه ما برخی چیزها رو ساده میگریم، من برای اینکه درسی مشکل داشتم از استاد خواستم در جلسه ای غیر از کلاس یادم بده، وقتی بهش گفتم ایشون گفت بیا خونه ی ما، منم گفتم به شرطی میام خونتون که دوتایی باهم تنها نباشیم مثلا همسرتون باشه، ایشون هم گفت باشه، وقتی رفتم خونشون دیدم هیچ کس نیست، گفتم نمیام داخل، گفت بیا داخل به خدا کاریت ندارم، منم متاسفانه بهش اعتماد کردم و رفتم داخل، چند لحظه ای که گذشت می خواست بهم تعرض کنه، من هم کار خدا نقشه ای در ذهنم رسید بهش گفتم اجازه بدید بروم دستشویی و بر گردم، من اونوقت در اختیار شما هستم و یه جوری از دستش فرار کردم، دخترها خیلی مواظب باشید دوره ی بدی شده.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 9. نرگس گفت:

  یه چیز دیگه اینکه دختر خانمها فقط برای شوهرتون ناز وعشوه بیایید و صداتونو نازک کنید نه برای همکاراتون….

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. Evil666 گفت:

  سلام اگه این سوال منو جواب بدید مانع از گریه های شبانه روز من شدید:
  اگه میل جنسی نباشه مردا میتونن همونقدر که با خودشون دوست و صمیمی اند ومثل دو تا برادر میشن با زن هم باشن؟
  من همیشه دعا هام میگیره اگه جواب سوالمو بدید براتون ۱۰۰۰ ثلوات قسم میخورم که بفرستم.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. Evil666 گفت:

  سلام اگه این سوال منو جواب بدید مانع از گریه های شبانه روز من شدید:
  اگه میل جنسی نباشه مردا میتونن همونقدر که با خودشون دوست و صمیمی اند ومثل دو تا برادر میشن با زن هم باشن؟
  من همیشه دعا هام میگیره اگه جواب سوالمو بدید براتون ۱۰۰۰ ثلوات قسم میخورم که بفرستم..

  Thumb up 0 Thumb down 0

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

 1. محمد گفت:

  جالب بود. به نظرم اگه این مطالب رو بشه به ادارات نشون داد شاید اثر داشته باشه، آخه وضعیت خیلی خرابه.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. سعیده گفت:

  میشه بگید کدوم نوع شوخی ها بین زن و مرد همکار حرام شمرده نشده است؟؟؟؟!!!!!!!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. سحر گفت:

  سلام
  واقعا مطاب جالبی بود…
  من در محیطی دانشگاه همین مشکلو دارم و من دختری نسبتا زیبا هستم و همیشه عادت دارم یک پوستخند در چهره ام باشه عادتمه و نمیدونم و از عمد هم نیست اما استادام سر کلاس با من خییلی شوخی و سر به سرم میذاشتن و من همیشه از این موضوع زجر میکشیدم و حتی بهتره بگم زجر میکشم و هر دفعه تصمیم میگیرم جدی بشم آخر سر کلاس کنترلمو از دست میدم ودوباره میام خونه ناراحت و احساس میکنم کوچیک شدم و الان دوستام در مورد من فکر بد میکنن…
  سر یک کلاس استاد ایمیلامونو گرفت و برام پیام میفرستاد و بالاخره از من خواست دوستش بشم من خیلی ناراحتم از اینکه اون فکر بد راجع به من کرده و من از این موضوع خیلی ناراحتم که نرفتم به حراست چیزی بگم میدونید چراااااااا؟؟؟؟؟ چون منو همه ترسوندن بهم گفتن اگه بگی بلایی سرت میاره اگه بگی حراست تو پرونده ات ثبت میکنه و فردا اگه خواستگاری برات اومد تحقیق میکنه و آبروت میره
  من نمیدونم واقعا نمیدونم و ای کاش یکی جلوی این اسااااتید دانشگاهو میگرفت خیلی دارن بد میشن یک عده اشون و از مقامشون استفاده میکنن من که به نوبه خودم کاری نتونستم بکنم امااااا شمااااا رو بخدااااااا شما هاااااایی که مسئولید کاری کنید ما دخترا همیشه باید برای آبرومون سکوت کنیم و هیچکسی نیست که از ما دفاع کنه حتی خانواده هامون با اینکه به ما اعتماد دارن اما با چیزهایی که در جامعه میبینن مارو دیگه باور نمیکنن بنظر من اگه کسی از حق ما زنان دفاع میکرد انقدر فساد نمیشد من اگه کسی پشتم بود مسئله رو به حراست میگفتم و مانع از این میشد که یک دختر دیگه در دام این استاد بیوفته ………

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • ashena گفت:

   شاید حجاب درستی ندارید.منظورم چادر تنهانیس.اگر شمازیبا هستید صرف چادر سر کردن مسئولیت از شماساقط نمیشود.شما اگرم چادری هستید،باید صورت خودرابیشتر بپوشانید.به اصطلاح رویتان را تنگ بگیرید .شمادر مقابل نعمت زیبایی که خداعنایت کرده مسئولید.مواظب باشید مسئول از هم پاشیدگی خانواده ها نباشید.

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • کوثر گفت:

    به نظرم تنها راهش همینه که با طرز پوشش و رفتار خودتون به استاد و یا هرکس دیگه ای بفهمونید که ازین ارتباط خوشتون نمیاد.هر کس با حجاب رفتارش نشون میده به دیگران که چطور باهاش رفتار کنن

    Thumb up 0 Thumb down 0

 4. غریبه گفت:

  خیلی خیلی خیلی عالییییییییییی بود

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. حامد پورمحسنی گفت:

  عالی بود….تمام مخالفان این نوشته فقط کسانی هستند که خود تابع هیچ عرف و قانون و شرعی نیستند…و خودشون در حال انجام این رابطه های از روی هوس های زودگذر هستند و فکر میکنند با همکار دختر شوخی کردن و پیام دادن و ….خیلی کار شاخی انجام دادنه…و متاسفانه دخترهای امروزی توی محیط های کاری خودشون رو به نام قرن ۲۱ فریب میدند و فکر میکنند باید باید با پسر همکار رفیق بود و شوخی کرد و الا امل و غربتی حساب میشند…اصلا اینجور نیست.و موقع ازدواج پسرها به سمت اون دختر پاک دامن که سرش همیشه تو لاک خودش بوده و با پسری ارتباطی نداشته میرند تا امنیت زندگیشون رو با وجود همچین دخترهای خوبی بالا ببرند.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • فاطمه خانوم گفت:

   حرف راست و واقعیت رو شما زدی من میخاستم بگم که من یک بار از روی نادانی با نامحرم سوخی کردم ایا این گناه کبیرست?ایا اگه توبه کنم پذیرفته میشه? برای جلو گیری از این کار و هوس باید چیکار کنم یکی لطفا جواب من رو بده ممنونم

   Thumb up 0 Thumb down 0

 6. ناشناس گفت:

  من دیگرنظری ندارم هرجورکه میتوانند باهم خوش واش باشندتااموراتشان بگذرد اینجا نظربدرد نمی خورد

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. علی گفت:

  بدم میاد ازهرچی زن شاغل

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. فاطمه گفت:

  منم به تازگی همسرم تو شرکت هم اتاق خانم پیدا کرده و من بسیار ناراحت و عصبیم? یه بار گفتم واقعا با یه خانم هم اتاقت کردن؟ فک کرد بهش بی اعتماد شدم. ولی واقعا ناراحتم نمیدونم باید چکار کنم؟؟؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • نرگس گفت:

   سلام به عقیده ی من وقتی اسلام میگه حریم نامحرم و محرمی را نگه دارید بی جهت نیست، متاسفانه ما برخی چیزها رو ساده میگریم، من برای اینکه درسی مشکل داشتم از استاد خواستم در جلسه ای غیر از کلاس یادم بده، وقتی بهش گفتم ایشون گفت بیا خونه ی ما، منم گفتم به شرطی میام خونتون که دوتایی باهم تنها نباشیم مثلا همسرتون باشه، ایشون هم گفت باشه، وقتی رفتم خونشون دیدم هیچ کس نیست، گفتم نمیام داخل، گفت بیا داخل به خدا کاریت ندارم، منم متاسفانه بهش اعتماد کردم و رفتم داخل، چند لحظه ای که گذشت می خواست بهم تعرض کنه، من هم کار خدا نقشه ای در ذهنم رسید بهش گفتم اجازه بدید بروم دستشویی و بر گردم، من اونوقت در اختیار شما هستم و یه جوری از دستش فرار کردم، دخترها خیلی مواظب باشید دوره ی بدی شده.

   Thumb up 0 Thumb down 0

 9. نرگس گفت:

  یه چیز دیگه اینکه دختر خانمها فقط برای شوهرتون ناز وعشوه بیایید و صداتونو نازک کنید نه برای همکاراتون….

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. Evil666 گفت:

  سلام اگه این سوال منو جواب بدید مانع از گریه های شبانه روز من شدید:
  اگه میل جنسی نباشه مردا میتونن همونقدر که با خودشون دوست و صمیمی اند ومثل دو تا برادر میشن با زن هم باشن؟
  من همیشه دعا هام میگیره اگه جواب سوالمو بدید براتون ۱۰۰۰ ثلوات قسم میخورم که بفرستم.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. Evil666 گفت:

  سلام اگه این سوال منو جواب بدید مانع از گریه های شبانه روز من شدید:
  اگه میل جنسی نباشه مردا میتونن همونقدر که با خودشون دوست و صمیمی اند ومثل دو تا برادر میشن با زن هم باشن؟
  من همیشه دعا هام میگیره اگه جواب سوالمو بدید براتون ۱۰۰۰ ثلوات قسم میخورم که بفرستم..

  Thumb up 0 Thumb down 0

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.