3 دستور العمل کاربردی برای ورود به یک حرفه+ فیلم

یک سوال قبل از ورود به محیط کار چه باید کرد؟ امام علی علیه السلام می فرماید: الفقه ثُمَّ المتجر. اول فقه بیاموزید بعد تجارت کنید.

کد خبر: 12263
تاریخ انتشار : شهریور ۱۹, ۱۳۹۳

همه می­دانیم که:

قبل از خواندن نماز و قرآن باید وضو گرفت.

قبل از ورود به مسجد باید بهترین لباسها را پوشید، وضو گرفت و خود را از هر آلودگی پاک کرد.

قبل از رفتن به مهمانی باید میزبان را از آمدن خود مطلع کرد و بهترین لباسها را برای مهمانی به تن کرد.

قبل از رفتن به مسافرت باید بلیط تهیه کرد و وسایل و امکانات لازم را مهیا نمود.

قبل از …..

اما قبل از انتخاب شغل چه باید کرد؟

آیا در انتخاب شغل به مقدمات و آدابی نیاز است یا اینکه تنها انتخاب کافی است؟ در گذشته هر کس هر شغلی را که انتخاب می­نمود قبل از ورود به آن شغل مقدماتش را انجام می­داد: آموختن احکام اسلامی در حوزه کسب و کار، راه های کسب حلال، تشخیص کسب حلال از حرام، امانتداری، تعهدکاری، ترجیح رضای خدا بر سود بیشتر، داشتن اخلاق در کار (طماع و حریص نبودن، توکل بر خدا، کاری بر ضرر خلق خدا انجام ندادن)، …

 تربیت شغلی

اما در این دوره افراد جویای کار قبل از انتخاب شغل چه مقدمات و اعمالی را پست سر می گذارند؟ آیا تا به حال به این فکر کرده ­اند که کسبشان مورد رضای پروردگار است یا نه؟ یا تا چه اندازه احکام و دستورات الهی را انجام می­دهد یا زیر پا می­گذارند؟

امام خمینی رحمه ­الله علیه می­فرمایند: واجب است بر هر کسی که تجارت می­کند و سایر معاملات را انجام می­دهد، احکام شرعی آنها را و مسائل مربوط به آنها را یاد بگیرد تا معاملات و تجارت­های صحیح و باطل را بشناسد.

عدم تربیت شغلی در جامعه

امروزه در جامعه تنها چیزی که در حوزه مشاغل در نظر گرفته نمی­شود همین آداب و احکام ورود به شغل است. از همان دوران دبیرستان فرزندان را با مشاغل و حرفه­ های متعدد و متنوع آشنا می­کنند تا با ورود به عرصه کسب و کار دچار مشکل نشوند ولی هیچ وقت در کنار این آموزشها، برای آنها تربیت شغلی در نظر گرفته نمی­شود. تا به حال در هیچ یک از دوران­های تحصیلی، آموزشی به نام آموزش احکام اسلامیِ مشاغل وجود نداشته است تا از این طریق جوانان و نوجوانان با احکام و وظایف خود در زمینه کسب و کار آشنا شوند:

۱- بدانند که محیط سالم کاری و ایمن از نظر اسلام محیطی است که در آن نامحرمان حدود و حریم روابط و نگاه را حفظ کنند.

۲- در برخورد با ارباب رجوع و مشتری باید حیا و عفت را پیشه کنند.

۳- بفهمند که اگر عملی باعث ترویج فحشا و بی­عفتی در جامعه می­شود درآمد آن کار حرام است حتی اگر در آن زحمت بسیار کشیده باشد.

 نه تنها آموزش و پرورش که حتی برخی از والدین نیز به این مسأله بی ­توجهند و تمام همّ و غمشان تنها در این است که شغلی مناسب با تحصیلات و شأن خانوادگیشان برای فرزندان انتخاب کنند اما اصلاً به این توجه ندارند که این شغل انتخاب شده تا چه اندازه با آموزه ­های دینی مطابقت دارد، محیط کار از لحاظ استانداردهای اسلامی سالم است یا نه ـ یعنی حیا و عفاف در میان کارمندان نامحرم وجود دارد یا اینکه حریم روابط رعایت می­شود ـ حدود واجبات و محرمات در این کسب و کار کجاست، حلال و حرام کار در چیست و هزاران سؤال دیگری که هر خانواده­ای که دلسوز فرزند باید قبل از هر انتخابی به دنبال پاسخ آنها باشد.

اهمیت محیط کار

پس چه خوب است که والدین قبل از هر عمل و اقدامی، ابتدا به فکر دین و اخلاق فرزندان باشد و سپس به دنبال کار سالم و مناسب برای تأمین معیشت­  فرزندان بروند.

متن کامل سخنرانی آیت الله آقا مجتبی تهرانی در باب تربیت شغلی اینجا کلیک کنید.

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.