من نمی خواهم کم رو باشم!!

همیشه ارتباط من با نوجوونا خیلی خوب بوده به خصوص با خواهر زاده ها و برادرزاده هام. شاید به خاطر تفاوت سنی کممون باشه شایدم چون از زمان نوجوانی خودم خواستم همیشه بتونم نوجوانی بچه ها رو درک کنم این جور هستم نمی دونم. اون روز داشتم به گلهای گلخونه آب می دادم که متوجه […]

کد خبر: 1243
تاریخ انتشار : شهریور ۱۶, ۱۳۹۲

همیشه ارتباط من با نوجوونا خیلی خوب بوده به خصوص با خواهر زاده ها و برادرزاده هام. شاید به خاطر تفاوت سنی کممون باشه شایدم چون از زمان نوجوانی خودم خواستم همیشه بتونم نوجوانی بچه ها رو درک کنم این جور هستم نمی دونم.

اون روز داشتم به گلهای گلخونه آب می دادم که متوجه شدم الناز خیلی تو خودشه، بهش گفتم چیزی شده الناز جان؟

یه نگاهی از روی ناراحتی به من کرد و گفت دایی من خیلی آدم خجالتی و کمرو و بی دست و پایی هستم؟!

از سوالش یه مقدار تعجب کردم ولی با توجه به دوره سنی خاصی که توش بود انتظار این مدل سوالا رو داشتم.

ازش پرسیدم چرا اینطوری فکر می کنی؟

شروع کرد به توضیح دادن که ببین دایی چنتا اتفاق افتاده برات تعریف می کنم خودت متوجه میشی که چرا اینو میگم.

     اون روز با بچه ها تو مدرسه زنگ تفریح دور هم نشسته بودیم که یه دفعه یکی از بچه ها گفت: بچه ها پایه اید امروز بعد مدرسه بریم یکم بگردیم؟! تقریبا اکثر جمعمون گفتن دمت گرم فکر خوبیه و موافقت کردن و بعدش به من که تردید داشتم نگاه کردن… من خب داشتم به این فکر می کردم کجابریم بگردیم؟به مامان نگفتیم و از این حرفا ولی خب بقیه بچه ها سریع گفتن بریم. منم که دیدم همه موافقن گفتم اره پایه ام…

    یه روز دیگه بچه ها همه با هم رفته بودیم یه پارکی که یکی از بچه ها گفت بیاین یه کل بندازیم یکی یکی بریم پیش آقای باغبان پارک یه چیزی بگیم ببینیم با کدوممون بهتر رفتار می کنه؟! همه باید مهارتهاتونو به کار ببندین…

من خیلی از این کار خجالت می کشیدم اولا یه مرد غریبه بود دوما یه مرد جوون، ولی بچه ها هرکدوم می خواستن برن پیشش قیافشونو درست می کردن و به راحتی می رفتن و خوش و بشی می کردن میومدن..

اما این دفعه هرکار کردم که جلوی بچه ها کم نیارم نتونستم این کارو بکنم، بچه ها هم ازون روز همش بهم میگن دختر خجالتی..!!

چنتا دیگه هم مثال هست که دیگه نمی خوام بگم، الناز اینو گفت و با ناراحتی سرشو تو دستاش قایم کرد.

اول به فکر فرو رفتم که این موضوعو چطور براش توضیح بدم که قشنگ جا بیفته.

بعد از مدتی که آروم تر شده بود ازش پرسیدم اول چنتا سوال ازت می پرسم:

ببینم تا حالا شده احساس کنی که به خاطر خجالت نمی تونی وظایفتو خوب انجام بدی یا فرد مفیدی نیستی یا تو کلاس جواب سؤالای معلمو نتونی بدی یا تو خیابون اگه کسی ازت سوال کرد نتونی جواب بدی یا اصلا تو همین جمع های خانوادگی مون حس کنی از جمع می ترسی ؟!

الناز با تعجب گفت که خب نه تو که منو می شناسی دایی..

گفتم خیلی خوب حالا میخوام راجع به یه موضوعی که ممکنه با خجالت اشتباه گرفته بشه صحبت کنم یه موضوعی که هر چقدر خجالت بد و ازار دهنده است اون قشنگ و لازم و بجاست.

با کنجکاوی پرسید چی دایی؟

گفتم: حیا که جزو یکی از ارزش های ماست و نه تنها بد نیست حتی لازم و ضروری هم هست. حتما دیدی وقتی مثلا یک نفر به یکی دیگه تو دعوا  میگه “بی حیا” یا “بی شرم” چقدر طرف مقابل ناراحت و عصبانی میشه چون این الفاظ به عنوان بدترین سخنی هست که می تونه در مورد کسی به کار برده بشه.معمولا ممکنه حیا با خجالت اشتباه گرفته بشه که البته نباید مفهوم حیا را با مفهوم خجالت مساوی بدونیم؛ چرا چونکه در بسیاری از موارد، خجالت کشیدن نوعی نقص تلقی می شه که مشکلات فراوانی را برای فرد ایجاد میکنه. افراد خجالتی نمی تونن حرفشون را بزنند، وظایف شون را به خوبی انجام بدهند و در جامعه حضوری فعال داشته باشند. اما اصل حیا به عنوان پدیده ای روان شناختی، حالتی در انسان هست که وقتی که عیبی یا کار ناهنجاری انجام بشه پدید می آید. این حالت مخصوص کسانی هست که برای خودشون ارزش قایلند و طالب کرامت و شرافت هستند.

خب حالا با این توضیحات بهم بگو ببینم تو این دو تا مثالی که زدی کدومش مربوط به حیا بوده کدومش خجالت؟!

الناز با خوشحالی سریع گفت خب دومی که دقیقا از روی حیا بود..اما فکر کنم تو اولی یکم خجالت کشیدم که بگم نمیام ..

گفتم آفرین درسته…

ازینکه تجربه های نوجوونیم کمک کرد به الناز کمک کنم خوشحال شدم.

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه