فروغ خاموش…+فیلم

بررسی حالات و روحیات فروغ

کد خبر: 12464
تاریخ انتشار : شهریور ۲۵, ۱۳۹۳

فروغ فرخزاد دی ماه ۱۳۱۳ در تهران در خانواده ای متوسط به دنیا آمد. پدرش شخصیتی دو سویه داشت. یک افسر ارتش مستبد که در کودتای رضاخان نقش داشت و یک عاشق شعر پرو پا قرص بود. فروغ از نوجوانی شعر می سرود و نقاشی می کرد. در ۱۶ سالگی برای فرار از فضای بسته محیط خانوادگی بسیار زود با (( پرویز شاپور)) نوه ی خاله ی مادری که از او ۱۵ سال کوچکتر بود، ازدواج کرد و به اهواز رفت و در سال ۱۳۳۴ از او جدا شد. ثمره ای ازدواج در سال ۱۳۳۱فرزندی به نام« کامیار» بود. فروغ بعد از این جدایی تا پایان عمر فرزندش را هیچوقت ندید.

فروغ به غیر از شعر و شاعری در زمینه های دیگر هنری چون تئاتر و سینما نیز فعالیت هایی داشته است ولی در ایران فروغ را با مجموعه ی سه گانه ی شعرهایش می شناسند.

بی پروایی دوران جوانی

اشعار فروغ یا بهتر است بگوییم آن دسته از اشعارش که موجب محبوبیت و شهرتش در بین مردم شد شامل سه دیوان اول شعرهایش می باشد.

فروغ  در سال ۱۳۳۱ که ۱۷ سال داشت، نخستین مجموعه شعرش را با نام «اسیر» که مجموعه ای از ۴۴ قطعه شعر است به چاپ رسانید. و در سال ۱۳۳۵ دومین آن را با نام «دیوار» منتشر کرد. در بیست و دو سالگی سومین مجموعه شعر را با نام «عصیان» نیز بدست چاپ سپرد.

این سه مجموعه با محتوای کاملا بی پروا و نگاه جنسی به ماهیت زن به رشته ی تحریر در آمده بود در آن زمان به شدت مورد استقبال قرار گرفت هر چند که فروغ بعدها این سه مجموعه را زیر سوال برد و آن را ارزش و حاصل احساسات سطحی یک دختر جوان دانست، ولی آنچه که مهم است اتفاقاتی است که از پی انتشار این سه مجموعه و از پی آن مجموعه های اینچنینی در ادبیات رخ داد. که حاصل آن ایجاد چنین سبک های سطحی و جنسی به ماهیت زن و روابط عاشقانه بوده است.

فروغ شاید اولین کسی نبود که دست به سرودن اشعاری با این مضمون کرد ولی به عنوان یک زن جوان آن هم در آن زمان باعث به وجود آمدن سیری شد که خود بعدها سعی کرد از آن جدا شود….

اما این اتفاقات به همین جا ختم نشد در آن زمان عده ای از هنرمندان و روشنفکران برای اینکه از این سیر دفاع کنند شروع به نوشتن نقدهای مثبت و غلو آمیز در مورد فروغ کردند، این تا جایی پیش رفت که یکی از منتقدین در مورد فروغ گفته بود که اگر ایشان(فروغ) از نظر قدرت کلام و قافیه پردازی کمی قوی تر شود ما در ادبیات خود شاهد حافظ دیگری خواهیم بود!!!

در آن زمان عده ای سعی کردند با مقایسه ی بیجای فروغ و پروین، و نیز با طرفداری از فروغ او و اشعارش را مظهر آزادی و مدرن بودن زن واشعار پروین را نمادی از وابستگی به یک سری اخلاقیات دست و پاگیر و قدیمی  دانستند.

متاسفانه شروع این سیر به دست فروغ بود اما ادامه اش با او نبود این تفکرات نسبت به فروغ برای خود او هم چندان خوشایند نبود، چنانکه زندگی مشترکش را از دست داد و بعدها مشکلات و تنهایی های بسیاری را تحمل کرد که شرح آن را در کتاب “اولین تپش های عاشقانه ی قلبم” که مجموعه ی نامه هایی بود که او به همسرش قبل از ازدواج و بعد از طلاقش می نویسد آورده است.

متاسفانه حواشی که به واسطه ی این اشعار و تاثیرش بر خود نویسنده گذاشته بود، باعث شد که فروغ هرگز زندگی آرام و با ثباتی نداشته باشد و در نهایت فروغ فرخزاد در روز ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ بر اثر تصادف رانندگی در جاده دروس – قلهک در تهران جان باخت. جسد او، روز چهارشنبه ۲۶ بهمن با حضور نویسندگان و همکارانش در گورستان ظهیر الدوله به خاک سپرده شد.

دانلود

کاری از گروه ادبیات و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.