شاه کنیزک فروش

بررسی نقش زنان در کتاب هفت پیکر نظامی

کد خبر: 12534
تاریخ انتشار : شهریور ۲۷, ۱۳۹۳

شاه کنیزک فروش

داستان دوم داستان “شاه کنیزک فروش” است که بانوی گنبد زرد (چینی) تعریف می کند.

ماجرای این داستان در مورد شاهی است که به خاطر خواب بدی که در مورد خیانت زنانش می بیند از ترس از آنان فاصله می گیرد و کنیزانی می گیرد، کنیزان به خاطر وسوسه های پیرزن جادوگری که در کاخ بود مدت کمی نگذشته ادعاهای بسیاری پیدا می کردند و شاه مجبور به بیرون کردن آنها از قصر می شد.

این وضعیت ادامه داشت تا اینکه پادشاه روزی در بازار، کنیز بسیار زیبایی می بیند که متعلق به کشور چین بود. اما یک عیب بزرگ داشت آن هم این بود که اجازه ی نزدیک شدن کسی را به خود نمی داد، با همه ی این حرف ها پادشاه کنیز را خرید و به قصر برد.

این کنیز بر خلاف کنیزان قبلی تحت تاثیر وسوسه های پیرزن قرار نگرفت به خاطر همین پادشاه به او اعتماد کرد و بعدا فهمید کنیز از ترس بیماری موروثی که در خانواده اش دارد از او فاصله می گیرد این بیماری به گونه ای است که با به دنیا آوردن فرزند کنیز می میرد. در نهایت شاه با یک سری دسیسه پی به این راز می برد  و کنیز ترس از مرگ را کنار می گذارد و شاه نیز ترس از خیانت زنان را فراموش می کند و با هم به خوشبختی میرسند و بر ترس و بیماری غلبه می کنند….

در این داستان زنان در ابتدا به موجوداتی ناسپاس و غیر قابل اعتماد تصویر می شوند تا جایی که پادشاه در جایی از داستان می گوید: زنان تا جوانند و زیبا، خامند و بی وفا و تا به شعور و بلوغ میرسند دیگر زیبایی برایشان نمانده است!

ولی بعد از ملاقات کنیز دانای چینی پادشاه نظرش در مورد زنان تغییر می کند و می فهمد که تا نتواند به کسی اعتماد کند نمی تواند به آرامش و آسایش برسد.

کنیزک چینی نیز در این داستان نماد فرد پاکی را دارد که مثل پادشاه از ترس آینده نمی تواند از حالش لذت ببرد و همواره با ترس زندگی می کند تا اینکه جرات به خرج می دهد و ترس را کنار می گذارد و به سعادت می رسد.

بشر پرهیزگار

داستان سوم داستان “بشر پرهیزگار” است که زن گنبد سبز رنگ بازگو می کند. ماجرایش درمورد مرد پاکی به نام “بشر” است که یک روز که باد می وزد و روبندی از چهره ی زنی زیبا می افتد، بشر نگاهش به صورت زن می افتد و به شدت از زن خوشش می آید ولی تقوا پیشه می کند و برای فرار از این عشق گناه آلود راهی بیت المقدس می شود.

در راه با شخص پر مدعایی همراه می شود که قدرت خدا را به اتفاقات طبیعی و علمی ربط می دهد و خودش را عالم معرفی می کند. چیزی نمی گذرد که به زیر سایه ی درختی می رسند و مقداری غذا و یک خم سفالی بزرگ می بینند.

بشر آن غذا را از لطف مردم آن اطراف می پندارد که برای مسافران گذاشته اند ولی  مرد به ظاهر عالم آن را طمه برای شکار شکارچیان می داند. دو مرد غذا را می خورند، مرد به ظاهر عالم با وجود مخالفت بشر برای حمام کردن به داخل سفال می رود ولی چون از عمق آن بی خبر بود در آن غرق می شود و معلوم می شود که آن سفال در واقع یک چاه است که اطراف آن را گل گرفته اند.

بشر جنازه را در می آورد و به خاک می سپارد و به وسیله ی وسایل و عمامه ی مرد، آدرس منزل مرد به ظاهر عالم را پیدا می کند. وقتی به خانه ی او می رسد به همسر مرد تمام اتفاقات سفر را توضیح می دهد. زن که انسانیت و پرهیزگاری بشر را می بیند به او می گوید که شوهرش مرد بی اعتقاد و ظالمی بوده است و به او پیشنهاد می کند که با او ازدواج کند و از اموالش در تجارت حلال استفاده کند، وقتی زن روبندش را کنار میزند بشر تعجب می کند، چرا که  این زن همان زنی بود که در آن روز طوفانی روبندش از چهره اش افتاده بود و برای فرار از فکرش، بشر به سفر زیارتی رفته بود. از آن به بعد بشر به میمنت ازدواج با آن زن نیک کردار جامه ی سبز می پوشد…

در این داستان زن به عنوان موجود عفیف و زیبا رو در دو وجه ظاهر می شود اول وسوسه ای که می تواند خانمان سوز باشد و آزمایشی سخت است ولی وجه دوم آن که داستان به آن اشاره دارد هدیه و جزای پاکی و پرهیزگاری است زن زیبا و عفیف داستان در واقع نمادی از جزا و عاقبت بندگی خداوند است که به خاطر ناشکری و پرمدعا بودن از مرد به ظاهر عالم گرفته شد، در حقیقت او به واسطه ی افکار پلیدش خودش را از نعمت دور کرد.

در این داستان زیبا نمادهای بسیار ظریف و زیبایی وجود دارد، برای مثال مرد به ظاهر عالم، که به خاطر علمش به خودش مغرور شده بود ولی در واقع ظاهر بین بود و خداوند پشت تمام این نعمت ها را گم کرده بود، در یک به ظاهر خم سفالی غرق می شود، خم سفالی در این داستان نماد علم خداوندی است که انسانها تنها به بخش حقیر و ظاهری اندک از آن رسیده اند و مدعیان علم را در خود می بلعد.

پایان قسمت دوم…

کاری از گروه ادبیات و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.