اقتدا به مقتدا

بیانات رهبری درباره امام جواد (ع)

کد خبر: 12783
تاریخ انتشار : مهر ۱, ۱۳۹۳

” زندگی امام جواد (ع) هم الگوست. امام جواد(ع) امامی با آن همه مقامات، با آن همه عظمت در ۲۵ سالگی از دنیا رفت، این نیست که ما بگوییم، تاریخ می گوید، تاریخی که غیر شیعه آن را نوشته است. آن بزرگوار، در دوران جوانی و خردسالی و نوجوانی، در چشم مأمون و در چشم همه، عظمتی پیدا کرد. این ها چیزهای مهمی است، این ها می تواند برای ما الگو باشد…”

 ۷ /۲/۱۳۷۷ در جمع جوانان

” خاطره خونین ۱۷ شهریور، دنباله درس جاوید فراموش نشدنی است که امام جواد(ع) به ما داده است. چرا یک بزرگوار در ۲۵ سالگی به شهادت می رسد؟ و دستگاه جبار زمان،‌ این ذریه پیغمبر را بیش از آن تحمل نمی کند؟ پاسخ به این سخن را زندگی و شخصیت امام جواد(ع) به ما می دهد. او مظهر مبارزه با باطل بود، او کوششگر حکومت الله بود. او برای خدا و قرآن مبارزه می کرد،‌ او از قدرت ها نمی ترسید، او در حقیقت امام و الگو و پیشاهنگ این حرکتی بود که امروز ملت ایران همگی دست به دست آن را تعقیب می کند…”

۱۷/۶/۱۳۶۲ به مناسبت ۱۷ شهریور در مصلای نماز جمعه تبریز

“این بزرگوار نمودار و نشانه مقاومت است. انسان بزرگی است که تمام دوران کوتاه زندگی اش با قدرت مزوّر و ریاکار خلیفه عباسی- مأمون – مقابله و معارضه کرد و هرگز قدمی عقب نشینی نکرد و تمام شرایط دشوار را تحمل کرد و با همه شیوه های مبارزه ممکن، مبارزه کرد. اولین کسی بود که به طور علنی بحث آزاد را بنیان گذاری کرد. در محضر مأمون عباسی، با علما و داعیه داران و مدعیان و موجهان، درباره دقیق ترین مسائل حرف زد و استدلال کرد و برتری خود و حقانیت سخن خود را اثبات کرد. بحث آزاد، میراث اسلامی ماست، بحث آزاد در زمان ائمه هدی رایج بوده است و در زمان امام جواد (ع) به وسیله آن امام بزرگوار با آن شکل نظیف انجام گرفته است…”

۲۵/۲/۱۳۶۰

” امام جواد(ع) مانند دیگر ائمه معصومین برای ما اسوه و مقتدا و نمونه است. زندگی کوتاه این بنده شایسته خدا، به جهاد با کفر و طغیان گذشت، در نوجوانی به رهبری امت اسلام منصوب شد و در سال های کوتاه، جهادی فشرده، با دشمن خدا کرد به طوری که در سن ۲۵ سالگی یعنی هنوز در جوانی، وجودش برای دشمنان خدا غیر قابل تحمل شد و او را با زهر شهید کردند. همان طوری که ائمه دیگر ما با جهاد خودشان هر کدام برگی از تاریخ پر افتخار اسلام افزودند، این امام بزرگوار هم گوشه مهمی از جهاد همه جانبه اسلام را در عمل پیاده کرد و درس بزرگی را به ما آموخت. آن درس بزرگ این است که در هنگامی که در مقابل قدرت های منافق و ریاکار قرار می گیریم، باید همت کنیم که هوشیاری مردم را برای مقابله با این قدرت ها برانگیزیم. اگر دشمن، صریح و آشکار دشمنی بکند و اگر ادعا و ریاکاری نداشته باشد، کار او آسان تر است. اما وقتی دشمنی مانند مأمون عباسی، چهره ای از قداست و طرفداری از اسلام برای خود می آراید، شناختن او برای مردم مشکل است، در دوران ما و در همه دوران ها ی تاریخ، قدرت مندان همیشه سعی کرده اند وقتی از مقابله رویاروی با مردم عاجز شدند، دست به حیله ریاکاری و نفاق بزنند. امام علی بن موسی الرضا(ع) و امام جواد(ع) همت بر این گماشتند که این ماسک تزویر و ریا را از چهره مأمون کنار بزنند و مؤفق شدند…”

۱۸/۷/۱۳۵۹ خطبه نماز جمعه

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.