هم سر یا درد سر؟!

یک سؤال؛ چرا امام جواد (ع) ازدواج با دختر مامون را پذیرفت؟

کد خبر: 12905
تاریخ انتشار : مهر ۲, ۱۳۹۳

امام همان الگو و مقتدایی است که همگی به آن ایمان داریم، اما کمتر کسی است که آن را در حیطه عمل نیز رعایت کند. دین اسلام و مذهب تشیع، دوازده الگو و مقتدا را به عنوان امام به امت خود معرفی کرده که هر کدام از آن ها در شرایط و موقعیت های خاص، بهترین و مؤثرترین شیوه رفتاری و فکری را برای ما به نمایش گذاشتند تا با لحاظ شرایط خود، بر اساس عملکرد آنان رفتار صحیح را پیش گیریم. اما متأسفانه به این مهم کمتر توجه داریم و بیشتر ائمه معصومین(علیهم السلام) را برای کتاب ها و سخنرانی ها مورد استفاده قرار می دهیم.

از جمله این الگوها امام جواد(ع) ، جوان ترین معصوم هستند که به گفته رهبری می توان از سیره و روش آن بزرگوار برای افراد جامعه به ویژه جوانها، الگو سازی کرد.

امام جواد(ع)  در اوج جوانی (۲۵ سالگی) به حدی از کمال و تأثیرگذاری در جامعه رسیدند که خلیفه وقت کمر به قتل آن حضرت بست و او را به زهر کین به شهادت رساند. همین نکته جای تعمق بسیار دارد که جوان امروز، سن جوانی را سن عیش و نوش و لهو و لعب نداند و همواره به خود یادآور شود که می توان به گونه ای زندگی کرد که در اوج جوانی الگویی برای همگان شد.

جوانی، سن ازدواج و سرآغاز همسرداری است و از مهمترین مسائل زندگی هر فردی تلقی می شود، بنابراین سیره امام جوان جواد الائمه(ع)، با همسرش می تواند الگوی بسیار ملموسی برای همسران جوان باشد.

مأمون، قاتل حضرت رضا، با خدعه و نیرنگ و به جهت اهداف سیاسی، دختر خود را یکسال پس از شهادت امام رضا(ع) به عقد امام درمی آورد تا آن حضرت حتی در خصوصی ترین لحظات زندگی خود تحت نظر حکومت باشد. اما امام با وجود همسری از بنی عباس که دختر قاتل پدرش است و کاملاً از نظر فکری و عقیدتی مخالف امام بود باز هم راه رفق و مدارا را در پیش می گیرد و از وظایف و حقوق همسرداری کوتاهی نمی کند تا آن جا که به دست او به شهادت می رسد. حضرت جواد(ع) در مقابل آزار و اذیت های دختر مأمون و ستم دستگاه حکومتی، همواره صبور و بردبار بود و هیچگاه مضطرب و آشفته نمی گشت تا جایی که به اصول اسلامی و حدود الهی خدشه ای وارد  نمی شد که در غیر این صورت قاطعانه در مقام دفاع بر می آمد.

شاید این سؤال به نظر بیاید که چرا امام به این ازدواج رضایت داد؟

امر ازدواج پیغمبر، امام حسن مجتبی (ع) و حضرت جواد(ع) با همسرانی نااهل و ناشایست از جمله موارد استثنایی است که علل گوناگونی دارد به عنوان نمونه در ازدواج حضرت جواد(ع) با ام الفضل دختر مأمون، مأمون در صدد بود تا با این ازدواج اهداف زیر را تحقق بخشد:

۱ ـ مورد نظارت و کنترل قرار گرفتن رفتار امام حتی در خانه خود؛

۲ ـ مجذوب ساختن امام به مظاهر دنیوی و مادیات تا به قداست امام لطمه وارد کند؛

۳ ـ جلوگیری از اعتراض و قیام علویان؛

۴ ـ عوام فریبی و تظاهر به ارادت و علاقه به فرزندان پیامبر(ص) و حضرت علی(ع)؛

و امام نیز با تن دادن به این ازدواج اولاً جان خود را از فشار مأمون و خطر ترور زود هنگام توسط بنی عباس نجات داد ثانیاً با اتخاذ این تصمیم، مأمون دست از رفتار خصمانه علنی علیه شیعیان برداشت و در نتیجه جان شیعیان در سلامت بیشتری قرار گرفت. لذا امام جواد(ع) نیز همچون صلح امام حسن(ع) با قبول این ازدواج به تکلیف خود عمل کرد هر چند خود مورد آزار و ناملایمت هایی از جانب همسر خود قرار گرفت ولی هیچگاه این مسائل بهانه ای برای انتقام و رفتار خصمانه امام با وی نشد و همواره مانند همسری مهربان و شایسته با او برخورد می کرد تا آن که به شهادت رسید.

نحوه برخورد امام جواد با همسرشان چگونه بود؟

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه