ازدواج با چاشنی تضاد فرهنگی، تحصیلی

دیدگاه مشترک به همراه فرهنگ مشترک پایه های استواری برای کوچکترین و مستحکم ترین نهاد اجتماعی بشر یعنی خانواده خواهد بود.

کد خبر: 13002
تاریخ انتشار : مهر ۷, ۱۳۹۳

تفاهم فرهنگی، فکری و تحصیلی یعنی چه؟

یکی از عوامل موثر برای رسیدن به زندگی متعادل و منطقی، طرز فکر یکسان است. طرز فکر و اندیشه افراد از نوع فرهنگ، سطح تحصیلات و سن افراد تأثیر می پذیرد. تفاهم به معنای مشابه بودن در نوع تفکر، و به عبارتی تفاهم فکری، هم سطح بودن و یکسانی در نوع جهان بینی و فهم و ادراک زن و مرد نسبت به مسائل مختلف فردی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است؛ و کمک میکند تا شیوه تفکر افرادی که مسلما در مراحل مختلف زمانی، به صورت های گوناگونی می اندیشند، هم گام و هم سو شود.

برای ایجاد یک زندگی پویا و پربار، باید معماران این کانون بتوانند یکدیگر را درک نموده و مکنونات و محتویات درونی خود را به هم تفهیم کنند. و در بسیاری از مسائل بر مبنای تصمیم مشترک و یکسان عمل کنند و در فراز و نشیب های زندگی، یاور هم بشوند و فرزندانشان را بر اساس یک طرح هماهنگ تربیت کنند.

بسیار مهم است که در انتخاب همسر، جایگاه اجتماعی او را در نظر بگیریم تا از نظر موقعیت های خانوادگی و فرهنگی، خصوصا مقوله فرهنگ، یکسان و یکرنگ باشیم. زیرا عوامل فرهنگی دارای ابعاد متفاوتی است که ریشه در افکار انسان دارد و با رسوخ در تمام جوانب حیات، به زندگی زوجین جهت می بخشد. نحوه معاشرت، برخوردها، تربیت فرزندان، دیدگاه نسبت به پسر یا دختر و… متأثر از فرهنگ حاکم بر زیستگاه و ذهنیات ما است.

تشابه یا تضاد فرهنگی، در معاشرت ها و رفت و آمدهای خانوادگی طرفین و همچنین مستقیما در زندگی زوج جوان تأثیر میگذارد. چراکه زوج جوان، خود از فرهنگ مسلط به حیطه جغرافیایی که در آن رشد یافته اند، تأثیر پذیرفته اند و کنار گذاشتن فرهنگ، یعنی نادیده گرفتن ارزشها، افکار، عقاید و به هم ریختن تمام ملاک های اخلاقی و اجتماعی، بی هویت شدن و سردرگمی فرد.

حتی اگر فرض کنیم که زوج جوان بتوانند در سایه علاقه و خصوصیات مشترک اخلاقی، تحصیلی و… ، راه مسالمت آمیزی جهت پیوند فرهنگ های متضادشان بیابند، تکلیف خانواده ها چه خواهد شد؟ ازدواج نه تنها پیوند دو فرد، بلکه اتصال دو خانواده به یکدیگر است. اختلاف در عقاید و ارزش ها بر شرایط زندگی و تعادل و سلامت خانواده نوپا تأثیر مستقیمی خواهد داشت.

می دانیم که عوامل فرهنگی، ریشه در ناخودآگاه ذهن انسان دارند. هر اندازه عقلانی فکر کنیم و تصمیم بگیری، بازهم لحظاتی از زندگی پیش می آید که عقل، تسلیم ناخودآگاه می شود و ظاهری استدلالی و منطقی به رفتارهایی می هد که ریشه در عوامل فرهنگی دارند که در ناخودآگاه ما رسوخ یافته اند. تجارب زندگی ما، وابسته به فرهنگ و اعتقادات فرهنگی ماست. تجاربی که خواه ناخواه در آینده رفتاری ما، آگاهانه یا ناخودآگاه، موثر خواهد بود.

عوامل فرهنگی و تشابه در بین خانواده ها و افراد، به علت تشابه در تجارب و دیدگاه ها، باید مهم تلقی شوند. اگر انتخاب همسر بر اساس معیارهای خانوادگی، اجتماعی و فرهنگی صورت گیرد، با موفقیت بیشتری مواجه خواهد شد. اگر تناسب بین افراد و خانواده ها کم باشد، زندگی تازه تشکیل یافته، سست و ناپایدار خواهد شد.

درخواست طلاق

کاری از گروه خانواده باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.