وضعیت جنگی سوریه و حیای در معرض خطر

امروزه در گذر زمان در جنگ سوریه شاهد نوع جدیدی از تروریسم هستیم که تمامی قلمرو های حیا و عفت را پشت سر گذاشته است. ناآرامی‌های داخلی سوریه که در ابتدا به صورت اعتراضات منطقه ای شروع شد به هر دلیل و با هر توجیح معقول و منطقی هم که بود امروز تبدیل به یک […]

کد خبر: 133
تاریخ انتشار : تیر ۱۱, ۱۳۹۲

امروزه در گذر زمان در جنگ سوریه شاهد نوع جدیدی از تروریسم هستیم که تمامی قلمرو های حیا و عفت را پشت سر گذاشته است. ناآرامی‌های داخلی سوریه که در ابتدا به صورت اعتراضات منطقه ای شروع شد به هر دلیل و با هر توجیح معقول و منطقی هم که بود امروز تبدیل به یک جنگ داخلی گسترده شده است و مردم این کشور را در معرض حوادث تلخی قرار داده است. سیر اتفاقات و وقایع در حال وقوع در این کشور مسلمان به نحوی پیش می رود که در ابتدا معارضان داخلی هم فکر چنین اوضاعی را نمی کردند. در این میان موضوعی که توجه ما را جلب کرده دریده شدن حریم های حیا و عفت است که عموما در میان صدای شلیک ها و انفجار ها و کشتار عمومی مردم و… در زیر سایه سنگین آوارها مدفون شده است.

حیایی که در پشت فریاد آزادی و بهار عربی گم شده است وعدم توجه به آن در طول زمان عواقب وخیمی برای جهان اسلام و زنان و مردان سوری در پی دارد. عواقبی که تا مدتها دامن گیر مردم این سرزمین خواهد بود.

امروزه با حضور هزاران تروریست در سوریه از بیش ۱۹ کشور جهان از افرادی به نام ملی گرا و اسلام گرا گرفته تا مزدوران و زندانیان کشورهای عربی که به سوریه سرازیر شده اند و همراهی بیش از ۶۰۰ تبعه اروپا و آمریکا در این در گیری ها اوضاع نابسامانی را در این کشور رقم زده است.

این چنین پراکندگی نیرویی از حیث ملیت، تابعیت، دین، مذهب، و عدم کنترل این افراد از سوی مرجع خاصی سبب شده که نا امنی و هرج و مرج اخلاقی در مناطق مختلف این کشور گسترش یابد. چرا که این افراد عموما خود را پاسخگو در برابر هیچ نهادی نمی دانند. ارزش های اخلاقی حاکم بر آنها مختلف است و عدم وجود تقوای لازم حتی در گروه هایی که داعیه دار دین و اسلام هستند از یک سو و سوری نبودن و متعهد نبودن آنها به حفظ اخلاق وکرامت انسانی سبب وقوع حوادثی شده که نشان از پرده دری ها و قدم  نهادن در وادی بی عفتی و بی حیایی از زمان شروع ناآرامی‌ها در این کشور شده و به مرور بر شدت آن افزوده می شود.

1

از جهت دیگر حاکم شدن فضایی که در آن افراد مجهول الهویه و گمنام هستند در کنار ضعف ایمان و جهل در عقاید سبب شده که اگرچه برخی از آنها در محل زندگی شان افراد موجهی محسوب می شدند و خود مراقب رفتارشان بودند و از انجام بسیاری از کارها شرم داشتند ولی امروزه در این سرزمین آشفته الزامی برای مراقبت از رفتار خود ندیده و از ارتکاب کارهای ناشایست شرم نمی کنند.

همین گمنامی ناشناخته بودن به دلیل اینکه فرد ناظری را بر رفتار خود نمی بیند سبب آزادی عمل بیشتر و یا توجیه اعمال و رفتارشان شده است.

چیزی که هم اکنون توسط معارضان و سایرین در سوء استفاده از فضای موجود به چشم می خورد بی حیایی در رفتار، کردار و حتی در سخن است. ایجاد صحنه های فجیع از کشتار، شکنجه، تجاوز، تعددی به نظامیان دولتی و غیر نظامیان از علوی ها و طرفداران دولت گرفته تا مسیحی ها، برخی از سنی مذهب ها، توسط برخی از این مردان در منظر و ملاء عام به معنای واقعی حرمت شکنی و قدم گذاشتن در وادی بی حیای است، لذت بردن و تکرار این اعمال قبیح بدون اندکی تاثر همراه با گستاخی و بی باکی، خندیدن و تجاهر کردن و علنی سازی اعمال قبیحشان در شبکه های اجتماعی و رسانه های تصویری و یاد کردن از آنها با افتخار به عنوان یک پیروزی حتی زمانی که همراه با صدای تکبیر و بانگ برآوردن در راه رضای خدا باشد، نماد عینی و صد در صد بی حیایی است.

2

قشری دیگری از جامعه سوری که در این وضعیت جنگی حیا و عفت آنها در خطر است زنان و دخترانی هستند که همه جانبه دچار آسیب می شوند. افزایش تعداد زنان بی سرپرست، فقر و اوضاع بد اقتصادی، عدم امنیت، آوارگی در کشورهای همسایه، اسارت، افزایش خشونت و تجاوزات جنسی، بردگی و قاچاق جنسی، ازدواج ها و بارداری های اجباری و نامشروع، اجبار به روسپی گری و افزایش قتل های ناموسی بلای این روزها دختران و زنان مسلمان سوری است و از طرف دیگر حضور و زنان بدکاره با عناوین مختلف برای ایجاد انگیزه وروحیه جنگی در میان نیرو های در گیر از یک طرف و دعوت از زنان و دختران برای حضور در میدان جنگی که هیچ قاعده، قانون و چارچوبی ندارد از سوی دیگر مشکل جدی در این سرزمین است. امروزه تجاوز و تاراج زنان با فتوا و بی فتوای سلفی ها و حتی در قالب پناهندگی و آوارگی یکی از سلاح های بالفعل جنگ در سوریه شده است و پیراهن شرم و حیا را از روح این مردمان میدرد هرچند که این مردم نجیبانه می کوشند تا در برابر این هجوم مقاومت کنند. ولی اینچنین چنگال تیز جنگ سوریه در حال از هم گسیختن عفت و حیای عمومی است.در یادداشت های بعد به تفصیل به موضوعات فوق می پردازیم.

3

کاری از گروه بین الملل باحجاب

ارسال
چاپ
0 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.