شش نکته ای که آگاهی از آن زندگی شما را بیمه می کند+صوت

خانواده زمانی موفق خواهد بود که همه اعضای آن در یک محفل با کمال صمیمیت و شادی زندگی می کنند. هدف از زندگی مشترک باید کامل کردن ایمان، بقای نسل، آرامش و انس گرفتن باشد.

کد خبر: 13438
تاریخ انتشار : مهر ۲۳, ۱۳۹۳

در این مطلب به شش تفاوت مهم میان زن و مرد اشاره می شود که باید به خوبی آن ها را شناخت و با مدیریت کردنشان از بروز اختلافات و کدورت ها جلوگیری کرد. قطعا خانواده متعادل و پایدار ی که به تمامی نیازهای روحی، معنوی، عاطفی و جنسی اعضای خود پاسخ دهد کمک بسیاری در گسترش حیا رفتاری و گفتاری در جامعه می کند.

تفاوت های زن و مرد

هرچند زن و مرد از نظر سرشت واحدند، اما دنیای زن با مرد بکلی متفاوت است ولی این ویژگی ها هرگز سبب برتری یکی بر دیگری نیست. برخی اختلافات از اینجا بر می خیزد که مرد انتظار دارد همسرش مانند او باشد. از این رو بسیاری از اختلافات به خاطر دست نیافتن به زبان مشترک است. اما این یک اصل است که هرچه افراد یکدیگر را بهتر بشناسند روابط آن ها استواری بیشتری دارد.

شش تفاوت مهم بین زن و مرد

◄ محور اصلی روحیات زن:

محور اصلی روحیات زن که او را از مرد متمایز می کند، عاطفه اوست. که این سرمایه به جهت نقش ویژه ی او برای پرورش فرزند است. این رقت و لطافت نهایتا ازخودگذشتگی را بوجود می آورد.

اثرپذیری زن از محیط، تقلید از دیگران، نیاز به مورد توجه بودن و نداشتن ثبات حال از عوارض شدت عاطفه است؛ که گاه فهم و درک این ها برای یک مرد دشوار است.

◄کنجکاوی در زن:

زنان به اتفاقات کوچک زندگی دیگران کنجکاو هستند. حتی در سنین پیری که انسان نیاز به آرامش دارد؛ زن نمی تواند برخلاف مرد به دور از دیگران زندگی کند.

به هر حال با توجه به وجود روحیات خاص در زنان و مردان، برخی از این خصوصیات اگر کنترل نشود باعث مشکلاتی می شود که برای جلوگیری از آن باید به موارد زیر دقت کرد:

باید بدانیم که کنجکاوی زن به مرد دیگر سبب سوء نیت برای همسرش می شود. در اکثر موارد نگاه زن به مرد شامل عارضه ی چشم چرانی نمی شود. اما نگاه مرد به زن از روی چشم چرانی است. زیرا مرد دارای خصوصیت کنجکاوی نیست.

◄گفتگو وسیله ای برای تبادل عاطفی در زن:

گفتگو و صحبت کردن میان خانم ها از تفاوت های رفتاری بین زنان و مردان است. اما یک مرد نمی تواند برای خود توجیه کند که یک زن به صحبت کردن علاقه مند است. صحبت های تلفنی طولانی،گفت و گوهای سرپایی هنگام جداشدن از هم؛ برای یک مرد خسته کننده است.

با توجه به این موضوع می توان اشاره کرد که اگر گفتگو برای مردان جنبه ی تبادل اطلاعات دارد، برای زنان یک نوع تبادل عاطفی است. مرد باید طوری آموزش ببیند که زن را درک کند و زن هم باید با تربیت صحیح تمایلات خود را کنترل کند.

◄کشمکش بین عقل و احساس:

باید اشاره کرد که نه تنها احساس بلکه هیچ حرکتی در انسان نباید برخلاف عقل او باشد. احساس باید با هدایت عقل در مسیر درست بیفتد.

برای زنان مشکل غلبه ی احساس همیشه وجود دارد. اما این موضوع در مردان بسیار کمتر است. برای همین است که تقسیم کار بین زن و مرد براساس تفاوت طبیعی آن ها است.کارهای که احساس کمتر می خواهد و سنگین هستند به عهده ی مردان گذاشته شده است.

به هر حال باید دختران را از کودکی طوری تربیت کرد که منطقی بودن را پیشه ی خود سازند تا روند زندگی آن ها ثبات پیدا کند و از تغیرات پی در پی احساسی در امان باشند.

◄احساسات زن و مرد نسبت به یکدیگر:

با وجود برتری جسمی مرد بر زن، همواره مرد به دنبال زن رفته و احساس نیاز می کند.این امرباعث شده مرد به خواستگاری برود و احساس ذلت نکند. از طرفی زن می تواند قلب همسر خود را شیفته ی خود سازد و در وجود او نفوذ کند و حتی عامل پیشرفت او شود. زن زمانی احساس خوشبختی می کند که ببیند مردی را شیفته ی خود ساخته است. درکل خواسته ی مرد عشق ورزیدن و خواسته زن مورد عشق قرار گرفتن است.عشق واقعی که به سردی نمی گراید عشقی است که از جانب مرد باشد. برای زن تسخیر قلب مرد(جنبه روحی و عاطفی) بر بعد لذت جنسی غلبه دارد. اما برای یک مرد برعکس است. پس حتما شناخت احساسات زن و مرد عامل مهمی در سامان یافتن خانواده عفیف است.

◄شادابی روح زن:

زن زمانی شاداب است که علاقه همسرش را به خود جلب کرده باشد. این شادابی سبب آرامشی در زن می شود که با سختی ها بسازد و از این ایثار لذت ببرد. اما اگر از طرف مقابل علاقه ای نبیند زمینه بروز اختلاف گسترده تر می شود. برای جلوگیری از این اختلافات مرد باید همسرش را از علاقه خود مطمئن سازد. اما باید توجه داشت که محبت ها نباید با زیاده روی باشد زیرا برگرفته از احساسات است و به زودی به سردی می گراید.

در آخر باید به این نکته اشاره کرد که؛ زن و شوهر باید هماهنگی و سازگاری را در خود تقویت کنند. آن ها به محض آن که دعوایشان می شود، سراغ تفاوت های دیگری با خود می روند؛ در حالی که عاشقان شباهت های خود با طرف مقابلشان را از یاد نمی برند و از تفاوت های دیگری زیرکانه بهره می برند. باید برنامه ای چیده شود که طبق آن هر بار یکی از آن ها به نفع دیگری کنار بیاید.

حقیقت ازدواج در کلام استاد پناهیان

کاری از گروه خانواده باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.