اولین گام ها برای یک زندگی عاشقانه و عفیفانه چیست؟

زندگی مشترک بین دونفر که با یکدیگر اختلاف اساسی دارند؛ بسیارسخت است. پرورش یافتن در دومحیط متفاوت؛ از نظر فکری، روحی و اخلاقی تفاوت های بسیاری ایجاد می کند. هرچه فرهنگ دو خانواده نزدیک تر باشد از تفاوت ها کاسته می شود. هرچه تفاوت ها کمتر باشد، پیوند محکم تر خواهد بود.

کد خبر: 13497
تاریخ انتشار : مهر ۲۶, ۱۳۹۳

تفاوت هایی همچون ذوق هنری، بهره ی هوشی و حساسیت های روحی مربوط به تفاوت در استعدادها است. همین تفاوت ها به خواسته های مختلف ختم می شود.

بخشی دیگر از تفاوت ها؛ عادت هایی است که در طول زمان شکل گرفته است و تغییر آن ها آسان نیست.

تفاوت ها امری طبیعی است، اما برای استمرار پیوند زناشویی باید سازگاری کرد.

*خوش بودن با هم:

مرد قبل از آن که لذتی را برخود روا دارد باید آن را برای همسرش بخواهد و او را فراموش نکند. مرد نباید یکسره به فکرخود باشد و به صورت مداوم به تفریح و گردش و مسافرت رود، همان طور که او به تفریح نیاز دارد همسرش هم به تفریح و گردش نیاز دارد.

مرد اگر می خواهد گردش و مسافرتی با دوستان خود داشته باشد باید رضایت همسرش را جلب کند. اگر زن رضایت قلبی داشته باشد مسافرت و گردش همسرش را به هر دلیلی می پذیرد.

حتی اگر مرد به دلیل مشغله زیاد به همسر و امور منزل به خوبی نرسد، زن به دلیل رضایتی که از شوهرش دارد تمام امور را با رضایت به تنهایی انجام می دهد.

*آراستگی در محیط منزل:

زن و شوهر در محیط خانه باید هر دو جذابیت و آراستگی را داشته باشند. تا رغبتی برای در کنار هم بودن؛ داشته و جذب یکدیگر شوند.

زن فقط باید در محیط خانه و برای همسرش خود را بیاراید. زیرا آرایش او برای مردان دیگر باعث جلب توجه دیگران به او می شود و مردان زن خود را با زنان آرایش کرده بیرون مقایسه می کنند و نسبت به زندگی و همسر خود به تدریج بی میل می شوند و زندگی های زناشویی از هم می پاشد.

هرچه کمالات مرد بالا رود به غیرت او افزوده می شود. هرچه حیا و عفت در جامعه ضعیف شود غیرت در جامعه کمرنگ تر می شود. و مرد از این که همسرش در دید مردان دیگر باشد لذت می برد. چشم چرانی مردان زنان را به خودنمایی بیشتر وا می دارد. یعنی همان طور که دختران و زنان باید حیا و عفت را پیش ببرند مردان هم باید نگاه های آلوده ای نداشته باشند. و خود را به زندگی زناشویی محدود کنند. اگرنگاه خود را حفظ نکنند لذت زندگی زناشویی را از دست می دهند. در روایات نگاه به نامحرم را تیری از ناحیه شیطان می داند.زیرا مرد از نگاه سیر نمی شود. روز به روز نگاه اش بیشتر می شود. در چنین محیطی زندگی برای زنان پاک دامن ناامن است. در واقع مسئولیت برای داشتن جامعه ای پاک دو سویه است.

*حل اختلافات:

در ماه های اول اختلاف کمتر در زندگی زناشویی وجود دارد زیرا احساسات در زندگی حاکم است. وقتی این طبع فروکش می کند به تدریج اختلافات نمایان می شود. اختلافات در سال های اول زندگی بیشتر است زیرا دختر و پسر از روحیات هم بی خبر هستند. اگر این اختلافات با تدبیر حل نشود به تدریج عمیق تر می شود. همسران جوان باید تا حد امکان اختلافات را خود حل کرده و همه جا بازگو نکنند. زیرا حل آن ها بین دونفرآسان تر است و نشانه رشد فکری زوجین است ولی وقتی برای کسی بازگو شود، خانواده ها با جانب داری از فرزندان خود بر این اختلافات دامن می زنند. عواطف پدر و مادر زوج باعث می شود در طرف حق یا باطل را گرفتن به انحراف بروند.

لازمه حل اختلافات گذشت و چشم پوشی طرفین است. هر یک از طرفین در گذشت پیشقدم شود در نزد خدا به پاداشی دست می یابد.

اگر در نهایت دو طرف نتوانستند اختلافات خود را حل کنند به فرد آگاه و قابل اعتماد بگویند و اگر اختلاف حل نشد و حادتر بود به خانواده ها مطرح کنند.

در آخر باید به این نکته اشاره کرد که؛ پدر و مادر باید طوری فرزند خود را تربیت کند که بعد از ازدواج بتواند وظایف همسری خود را به خوبی انجام دهد؛ به طور مثال به چه شکل سازگاری کند، چطور محبت را جلب کند. راه و روش درست زندگی را در گفتار و کردار به فرزند خود بیاموزند و برای فرزندانشان مشاوری دلسوز و بدون جانب داری باشند.

کاری از گروه خانواده باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.