9 توصیه مهم برای سازگاری بیشتر زن و شوهر

برای برقراری سازش بیشتر در محیط خانواده باید حرف ها با اعتماد به نفس، اطلاع کامل و بر اساس حق و رضای خدا باشد.

کد خبر: 13717
تاریخ انتشار : مهر ۲۸, ۱۳۹۳

مفهوم سازگاری

زن و شوهر باید بتوانند در برخی زمینه ها خود را تغییر بدهند و از برخی خواسته های خود صرف نظرکنند.این لازمه علاقه و تدبیر است که کاری برخلاف خواست طرف مقابل از ما سرنزند. به هر حال هستند افرادی که از روی لجاجت باعث رنجیدن طرف مقابل می شوند. هریک از زن و شوهر باید شخصیت همسر خود را بشناسند و متناسب با روحیات او رفتارکنند. مثلا با یک نفر باید بر پایه عقل و با یکی باید عاطفی سخن گفت.

در حقیقت سازگاری نوعی گذشت، تحمل و مدارا کردن است. سازگاری باید تا حدی باشد که به اصول اساسی لطمه وارد نکند و فرد به گناه تن ندهد و واجباتش را انجام دهد. سازگاری به معنای تسلیم محیط شدن و از دست دادن شخصیت نیست، بلکه پرهیز از اختلاف و درگیری است.

سازش با خانواده ی همسر به چه عواملی بستگی دارد؟

رفتار مرد پس از ازدواج با همسر خود از یک سو و بستگان نزدیک از سوی دیگر و نوع مدیریتی که در این زمینه از خود نشان می دهد، در برقراری روابط سالم موثر است. زن هم باید با خانواده ی شوهرش با سعه صدر برخورد کند و روابط صمیمی با آن ها داشته باشد.

سازگاری چگونه ایجاد می شود 

◄باید از طرف مقابل انتظاراتی داشت که در حد توان او باشد. باید با امکانات و واقعیت های موجود ساخت و واقع بینانه عمل کرد.

◄هرشخصی ظرفیت و تفاوت های فردی متفاوتی دارد. نباید همسر خود را با دیگران مقایسه کرد. در این امر وقتی مردی از آشپزی و خیاطی خانمی تعریف می کند؛ تشویقی برای همسرش به شمار نمی رود. بلکه باعث می شود همسرش عقده روانی پیداکند، تحقیرشود و در روابط اش تاثیرگذار باشد.

◄مقایسه کردن دو خانواده هم باهم توسط زن و شوهر کار درستی نیست، زیرا به کشمکش و درگیری می کشد. اگر یک طرف شروع به مقایسه خانواده ها کرد؛ طرف مقابل با سکوت به او می فهماند که کار او اشتباه است و در فرصتی مناسب با گفت و گو اشتباهات را به یکدیگر گوشزد کنند.

راهکارهایی که برای سازگاری بیشتر باید به کار برد:

*انتظارات مادی از شوهر:

به دختران خود از کودکی بیاموزیم خوشبختی در خواسته های زیاد داشتن و پرخرج بودن نیست. بلکه در پیوند قلبی و عشق و آرامش است.

*نقش مدیریتی مرد:

خانواده هر اندازه که به عواطف سرشار زن نیاز دارد؛ به قدرت و مدیریت نیز احتیاج دارد. چون این ویژگی ها در مرد است پس آن ها باید اداره خانواده را به عهده بگیرند. مدیریت نباید با زورگویی و گوش نکردن به حرف دیگران اشتباه شود.

◄زن دنبال مدیریت خانواده است که این نقش با روحیه خانم ها سازگاری ندارد و به سلامت جسم و روح زن صدمه ایجاد می کند.

◄هرکس خود مختارانه راه خود را می رود و هر کس مدیر خود است و دنبال آزادی های بی قید و شرط خود هستند. دخترانی که در این خانواده ها تربیت شده اند؛ در زندگی خود دچار مشکل می شوند.

◄الگوی مطلوب این است که زن و مرد در کنار هم نقش خود را داشته باشند و مکمل هم وظایف خانه را انجام دهند. مرد با صمیمیت خانه را اداره و به مصالح کلی خانواده نظارت داشته باشد. مرد نباید مانع آزادی عمل زن در امور خانه داری و منزل شود. زیرا امور منزل به عهده زن است. وقتی مرد وسواس داشته باشد و بخواهد وسایل زندگی و آشپزخانه را یکسره مرتب کند و وسایل آن را بچیند باعث کدورت و آزار زن می شود. برعکس آن هم صدق می کند، مرد نباید در خانه نامرتب باشد؛ بلکه باید در خانه اعتدال داشته باشد و باعث اختلاف نشود.

 *تقسیم کار در خانواده:

◄این است که مرد کارهای بیرون از خانه را انجام دهد و زندگی همسر و فرزندان خود را به خوبی تامین کند. و زن هم با اعصابی آسوده کارهای مربوط به منزل و فرزندان را انجام دهد.

◄درشرایط جدید، زنان همدوش مردان فعالیت های بیرون خانه را انجام می دهند. نمی توان از آنها انتظار داشت که تمام فعالیت های مربوط به منزل را خود به تنهایی انجام دهند. انجام همه امور خانه توسط زن؛ او را از نظر جسمی و روحی خسته می کند و مانع شادابی او می شود. درچنین شرایطی هر چند زن با فداکاری که دارد در کارهای خانه پیش قدم است، اما شوهر و فرزندان باید به طور جدی در کارهای خانه مشارکت داشته باشند. مرد نباید کارهای منزل را برای خود ننگ بداند. حتی در اسلام آمده است که کارکردن مرد در خانه موجب آمرزش گناهانش می شود و اجر بسیار دارد.

زنان نباید کار در خانه را بی ارزش بدانند زیرا پرورش فرزندان و همسرداری از باارزش ترین کارهاست و مرد هم در مقابل فداکاری های زن باید قدر او را بداند.

با استفاده از این موارد در خانواده می توان سازش را بیشتر و از درگیری کاست.

کاری از گروه خانواده باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.