فقط زن و شوهرها بخوانند

:"وقتی مردی به همسرش بگوید دوستت دارم هرگز از خاطر او محو نمی شود. "پیامبراکرم(ص)

کد خبر: 13755
تاریخ انتشار : مهر ۲۹, ۱۳۹۳

گاهی اوقات در روابط بین همسران علاوه بر عشق و محبت و روابط زناشویی نکات ریز دیگری وجود دارد که  در بسیار ی از مواقع نادیده گرفته می شود که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

◄ کم حرفی یا پرچانگی شوهر: بعضی از افراد در جمع مجالی به صحبت دیگران نمی دهند و بعضی افراد در جمع سکوت می کنند. بعضی مردانی که سکوت می کنند باید بدانند خانه مکانی برای تبادل عاطفی است و با سکوت خود ممکن است همسرشان فکرکند خانه و خود جذابیتی برای مرد ندارد. ارتباط سالم باعث نزدیکی افکار می شود.

◄ صداقت و ارتباط باز:  زن و شوهر باید سوتفاهم، رنجش، کدورت ها را به موقع مطرح کنند. ارتباط خوب ارتباطی است که طرفین بدون ترس و اضطراب احساست خود را بیان کنند. از طرف دیگر صداقت حتی در کوچکترین مسایل که گاها بی اهمیت هستند نیز دارای ارزش بالایی است اگر یک طرف راست گو نباشد آن زندگی به آرامش نمی رسد.

راست گویی، وفای به عهد و امانت داری سه ویژگی افراد با ایمان است.

◄ سوتفاهم: زن به علاقه همسرش به خود به شدت حساس است. بیشترین زمینه سوءتفاهم برای زن زمانی است که احساس امنیت عاطفی نکند. به نظر می رسد عامل اصلی اختلافات زناشویی سوءتفاهم است که زن ها باید از گمان های بی اساس و وسواس فکری خودداری کنند که از بروز چنین مشکلی جلوگیری شود.

◄ گلایه ها: قطعا طرح گلایه از جانب زن و شوهر اگر در جای خودش مطرح شود بسیار مناسب است اما نباید در بیان آن زیاده روی کرد و یا آن را طول و تفسیر داد. زیاده روی در این امر موجب سردی می شود. در بیان گلایه ها باید موقع شناس بود و زمان خستگی طرف مقابل و زمانی که مشغول کار جدی است؛ نبایدگلایه ها را مطرح کرد.

◄لحن گفتار: هرلحنی معنای خاصی دارد و از کلام افراد می توان نامهربانی، بی توجهی، استهزا و تحقیر را فهمید. گاهی بی توجهی در سخن گفتن موجب شکستن دل می شود که ترمیم آن آسان نیست. کلمات خوب به کار بردن و با احترام سخن گفتن در روابط بین همسران بسیار حائز اهمیت است. ادب متقابل باعث دوری از مشکلات می شود. عدم رعایت عفت کلام از مراتب معنوی و اخلاقی می کاهد گاهی برخی از زن و شوهرها در تعاملات عادی خود عدم رعایت ادب در گفتار را نشانه صمیمیت می دانند.

نمونه هایی از مهارت در گفتار:

دستور اول : در زندگی زناشویی کلمه چشم زیاد بیان شود. این امر زندگی را پایدار و طرف مقابل را مطیع می کند.

دستور دوم: جمله”به خاطرشما رفتم و به خاطر شما این کار را انجام دادم” زیاد بیان شود که در این صورت اعتماد طرف مقابل جلب می شود.

◄ اخلاق خوب: ما در جمع زندگی می کنیم برای همین است که حالت روحی ما اعم از شادی و غم تاثیرات فوری بر اطرافیان ما می گذارد. مهم ترین عامل در خانواده موفق، خوشرویی و اخلاق خوب است. این اخلاق است که باعث می شود دیگران روحیه بگیرند یا روحیه خود را ببازند. روحیه زن و مرد مرتبط به هم است. وقتی یک طرف تندخو باشد، تاثیرش را بر روی طرف مقابل می گذارد. مرد به لحاظ مدیریت خانواده مسئولیتش سنگین تر است، همه ی اعضای خانواده به او تکیه می کنند لذا مرد شاد، خانواده شاد دارد.

 دو طرف نباید اجازه دهند بی حوصلگی و یأس بر آن ها غلبه کند. اگر گذشته خوبی نداشتن نباید آینده را فدای گذشته خود کنند.

◄ نیش زبان: زن و شوهر باید از به کاربردن نیش زبان علیه یکدیگر به طور جدی خودداری کنند. متلک گفتن و مسخره کردن به هیچ عنوان نباید در روابط زن و شوهر راه یابد، اگراشتباهی رخ داد سریع معذرت خواهی شود.

◄ حفظ حرمت: باید دو طرف حرمت یکدیگر را نگه دارند.خانواده جای اثبات خود به دیگری نیست. به نظر می رسد؛ از برتری خود و خانواده ها سخن گفتن دور از اخلاق باشد. چه رسد به این که وقت و بی وقت طرف مقابل را تحقیر کردن تا خود را برتر نشان دادن. مانند این که مرد همسر خود را ناقص العقل خطاب کند تا خود را اثبات کند.

زن و شوهر باید حریم یکدیگر را درخلوت و حضور دیگران حفظ کنند؛ وقتی یکی در جمع سخن می گوید طرف مقابل حرفش را تایید کند و حرف او را در جمع بی اهمیت نشان ندهد و یا مخالف آن سخن نگوید.

◄ اظهارعلاقه: در روایتی از پیامبر آمده: مردی به همسرش بگوید دوستت دارم هرگز از خاطر او محو نمی شود.

۱- هدیه کوچکی که مرد برای زن می گیرد یا حتی تماسی که از محل کارش با او می گیرد، ارزش زیادی دارد و نشانه علاقه مرد است.

۲- مرد ها وقت و بی وقت نباید در حضور همسرشان به دیگران، مادر، خواهر و دوستان خود اظهار علاقه کنند.

۳- مرد نباید در یک مسافرت یکسره جای مادر و خواهر خود را خالی کند. ممکن است همسرش فکرکند دل شوهرش در جای دیگری است و زمینه را برای حسادت فراهم می کند.

۴- ممکن است علاقه شدید مرد به ورزش یا شیء بی جان باعث حسادت زن شود.

بنابراین مرد باید با گفتار و کردار خود نشان دهد که به همسرش علاقه مند است.

و موارد بسیار دیگر…

◄ دوست داشتن: خانم ها باید بدانند که وقتی همسرشان کسی دیگر را دوست دارد لزوما به این معنی نیست که او را دوست ندارد و اگر این توقع را دارد که پس از ازدواج همسرش خانواده خود را فراموش کند مطمئن باشد که در آینده او را هم به راحتی فراموش می کند.

به هر حال اینها مواردی بود که گاها همه ما در روابط روزمره خود آن را به فراموشی می سپاریم.

کاری از گروه خانواده باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.