نکات کلیدی برای داشتن یک خانواده خوشبخت

مردی درحضور پیامبر از خوش رفتاری همسر خود سخن گفت"چون به خانه می روم همسرم با چهره خندان استقبال می کند و در همه حال رفتاری با احترام دارد" حضرت فرمود...

کد خبر: 13760
تاریخ انتشار : مهر ۳۰, ۱۳۹۳

وجود الگوی روابط صحیح بین زن و شوهر در محیط خانواده و آگاهی از رازهای تربیتی فرزندان از جمله ویژگی های یک خانواده آرمانی شیعه و عفیف است به همین خاطر به اختصار به برخی از این موارد اشاره می کنیم تا با اجرای آن بتوانیم نمونه ای از یک خانواده آرام را به تصویر بکشیم.

الف: روابط زن و شوهر در خانواده خوشبخت

الگواسلامی در رفتار با زنان:  احترام به زنان و پرهیز از بدرفتاری نسبت به آن ها یکی از شاخص های اصلی در نظام خانواده اسلامی است. اما آن چه در عرف رایج است از اصول اسلام به دور است. در روایات اسلامی آمده است:

هیچ چیز به اندازه ی ظلم و ستم به زنان و کودکان خداوند را به خشم نمی آورد.

الگواسلامی در رفتار با شوهر: ازنظراسلام برای زن چیزی مهم تر از خشنودی و رضایت همسرنیست. تا آن جا که جهاد زن را رفتار درست او با شوهر می دانند.

روزی مردی درحضور پیامبر(ص) از خوش رفتاری همسر خود سخن گفت “چون به خانه می روم همسرم با چهره خندان استقبال می کند و در همه حال رفتاری با احترام دارد” حضرت فرمود او نصف پاداش شهید را دارد”.

در این جا این نکته حائز اهمیت است که اگر زن و مرد با احساس مسئولیت به وظایف خود عمل کنند مشکلی در روابط آن ها بوجود نمی آید.

ب: رازهای والدین موفق در خانواده خوشبخت

◄والدین باید در برخورد با فرزندان وحدت عمل و نظر داشته باشند. آن ها برای نفوذ کلامی بهتر؛ به آن چه برای فرزندان خود بیان می کنند، خود نیز باید عمل کنند. تا یک نوع اعتماد و کامیابی در فرزندان بوجود بیاید.

◄والدین باید انتظاراتی که از فرزندان خود دارند با امکانات آن ها هماهنگ باشد. در این صورت والدین باید از فرزندان خود شناخت کامل فیزیکی، عاطفی، اخلاقی، اجتماعی داشته باشند. علائق فرزندان را به خوبی شناخته تا اعتماد به نفس آن ها بالاتر رود و در زندگی موفق تر شوند.

◄با افزایش کفایت و لیاقت در فرزندان؛ آن ها می توانند مشکلات خود را حل کنند و مسئولیت پذیر شوند. مدرسه هم با کلاس های آموزشی و اردوها این تلاش والدین را تکمیل می کند. فرزندان باید یاد بگیرند که با اولین شکست خود را نبازند و بدانند والدین پشتوانه ی خوبی در تنهایی های آن ها هستند.

◄باید فرزند از طرف خانواده مورد پذیرش باشد. نگاه والدین بین فرزندان عادلانه باشد و بین آن ها فرق گذاشته نشود. در این جا فرزند هم به والدین اعتماد کافی را دارد و او را پناهگاه خود می داند.

در آخر می توان به این نکته اشاره کرد که؛ رفتارهایی‌ که‌ سبک‌ زندگی‌ کودکان را نشان‌ می‌ ‌دهد، آموختنی‌ است. بنابراین‌ آن‌ چه‌ در مورد شخصیت، عادات، تجربیات‌ و یادگیری‌ کودکان‌ مشاهده‌ می‌‌ کنیم، همه‌ نشأت ‌گرفته‌ و تأثیرپذیر از محیط‌ زندگی آن ها‌ است. روش‌هایی‌ که‌ والدین‌ در قبال‌ فرزندان‌ اعمال‌ می‌‌کنند، از جمله‌ روش‌های‌ تشویقی‌ و تنبیهی، قوانین‌ و مقررات‌ در خانواده، نحوه‌ اجرای‌ قوانین‌ خانواده، انعطاف‌ داشتن، سختگیر، قاطع‌ و یا تسلیم‌ شونده‌ بودن‌ در ساخت‌ فکری‌ کودکان‌ و رفتارهای‌ آنان‌ مؤثر است. و در یک کلام داشتن روابط منطقی و عاطفی بین همسران و ارتباط آنها با فرزندانشان دوسر طناب خوشبختی یک خانواده هستند.

کاری از گروه خانواده باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه