۵ تکنیک موفقیت برگرفته از واقعه عاشورا

حسین علیه السام حر را به خاطر حیا و ادبش می بخشد، یاران امام با وجودی که می دانستند به شهادت می رسند؛ با اندوخته غیرت خود در این راه لحظه ای درنگ نمی کنند، اینها مردمانی هستند که راه موفقیت را به همگان نشان دادند.

کد خبر: 13922
تاریخ انتشار : آبان ۶, ۱۳۹۳

آن هایی که خواستار موفقیت و خوشبختی هستند، می توانند تکنیک های کسب موفقیت را از حماسه عاشورا بیاموزند و در صحنه زندگی خویش برای ایجاد زندگی ایده آل و موفق آن نکات را اعمال کنند:

توکل به خدا

یکی از مشهودترین نکات آموزنده عاشورا اتکای واقعی به خداست. انسان هایی که خواهان موفقیت و خوشبختی هستند معمولا از نیروی عظیم خداوند غافل نبوده و در راه رسیدن به اهداف همواره از آن یاری جسته اند.

بخشیدن دیگران

انسان های موفق کوتاهی دیگران را می بخشند، زیرا بخشش زیباترین هدیه آرامش بخش برای آنان تلقی می شود. با بخشش، راه تغییر بر روی دیگران باز می شود. و شروع به تغییر رفتار خود می کنند. در واقعه کربلا بخشیدن یکی از فرماندهان سپاه دشمن، همان کسی که آب را بر اهل بیت بسته بود نمونه ای از درس های آموختنی صحنه کربلاست؛ حسین(ع) حر را به خاطر حیا و ادبش می بخشد، قلب او را تسخیر می کند تاجایی که جانش را برای دفاع از اهل بیت(ع) تقدیم می کند و به درجه شهادت نائل می شود.

مثبت نگری

لحظه های زندگی مجموعه ای از زیبایی ها و ناملایمات است که اگرنگاه به زندگی مثبت باشد، از سختی ها فرصتی برای رشد استفاده و از مشکلات به عنوان نعمات الهی استقبال می شود. از نظر کسی که مثبت فکر می کند یک مشکل صرفا موقعیتی تازه برای آموختن است و بدبختی، نبوغ را نمایان می سازد و خوشبختی آن را می پوشاند.

در حادثه کربلا وقتی از حضرت زینب(س) می پرسند که این واقعه راچگونه دیدی، با نگاهی سرشار از پیروزی می فرمایند: بجز زیبایی چیزی ندیدم. این در حالی است که عزیزترین افراد خانواده در این واقعه به شهادت رسیده اند. قطعا جزع و فزع بی تابی در ناهمواری ها پرده های ادب و حیا در برابر خدا نازک می کند.

بنابراین همه چیز بستگی به طرز برداشت ما از زندگی دارد. بهتر است در مواجهه با مشکلات و مسائل زندگی این سئوال را از خود بپرسیم که این مسئله چه پیام مثبتی برای من داشته است؟ در این زمان است که ما در هرلحظه از زندگی خود درس های تازه ای می آموزیم و به سمت اهداف متعالی خود حرکت می کنیم.

اعتماد به نفس

موفقیت یک انسان بدون داشتن اعتماد به نفس بی معناست. همه انسان هایی که در طول تاریخ کارهای بزرگ کردند دارای اعتماد به نفس بالا بودند. برای کسب اعتماد به نفس باید انسان در ابتدا خود را بشناسد و وقتی به عظمت وجود خود پی برد می تواند استعدادهای خود را بروز دهد.

انسان های با ایمان، معمولا دارای اعتماد به نفس عالی هستند. چراکه در هر لحظه وجود خدا را در درون خویش احساس می کنند و در هرصحنه از زندگی با توکل به او قدم برمی دارند و به موفقیت می رسند.

در واقعه عاشورا حسین(ع) و یارانش با اعتماد به نفس پا در عرصه میدان نبرد گذاشتند و با وجودی که می دانستند به شهادت می رسند؛ با اندوخته غیرت خود در این راه لحظه ای درنگ نکردند.

اقدام به تکلیف

انسان های موفق پس از برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف خود زمان را از دست نمی دهند و با اقدام به موقع، به سمت موفقیت های بزرگ حرکت می کنند.

خدا در قرآن فرموده است: «دستاورد انسان چیزی جز سعی و تلاش او نیست» پس باید به آن چه که تکلیف می شود عمل کرد و از مشکلات وموانع در مسیر نهراسید و این گونه بود که اباعبدالله الحسین(ع) نیز وقتی تکلیف الهی مشخص شد بدون هیچ درنگی اقدام نمود.

در این قسمت با یادگیری تکنیک های کسب موفقیت از حماسه عاشورا و عمل به آن در صحنه زندگی خویش به زندگی ایده آل و موفق خواهیم رسید.

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه