خواب اشپیگل آنلاین برای زنان ایرانی به واقعیت پیوست

  چند سال پیش  اشپیگل آنلاین مطلبی درباره آرایش زنان در ایران نوشت که به سرعت دربسیاری از محافل بازتاب داشت و در بسیاری از سایت ها نیز منتشر شد. هر چند برخی موارد و توصیفات با توجه به جهت دار بودن این مطبوعات آن لاین در زمینه تبلیغات و اطلاع رسانی ، به شدت […]

کد خبر: 1414
تاریخ انتشار : شهریور ۲۵, ۱۳۹۲

  چند سال پیش  اشپیگل آنلاین مطلبی درباره آرایش زنان در ایران نوشت که به سرعت دربسیاری از محافل بازتاب داشت و در بسیاری از سایت ها نیز منتشر شد. هر چند برخی موارد و توصیفات با توجه به جهت دار بودن این مطبوعات آن لاین در زمینه تبلیغات و اطلاع رسانی ، به شدت اغراق آمیز و تعمیم داده شده ولی تاحدی بازگو کننده جریان فرهنگی نهفته و دید این مجموعه ها به فضای داخل ایران برای سال های بعد بود که این روزها به شدت به مرحله ظهور رسیده است .

54591fcc963b3cf634dc45c304ed9ea7

اشپیگل آنلاین (۱۹ آوریل چند سال پیش) در گزارشی که تنها به بخشی از زنان جامعه و به ویژه تازه به دوران رسیده‌هایی اختصاص دارد که در یک جامعه بی‌تولید و در یک اقتصاد بیمار، فقط مصرف می‌کنند، و تصویری به شدت نادرست از زنان غربی و زندگی در غرب دارند، زیر عنوان کوتاه «جنون زیبایی در ایران» چنین می نویسد که شما به طور خلاصه بخشی از آن را می خوانید:

جنون زیبایی زیر روسری غوغا می‌کند. زنان ایرانی برای برنزه شدن تا مرز بیهوشی زیر آفتاب جزغاله می‌شوند و برای لاغر شدن جرعه جرعه سرکه می‌نوشند.

ممکن است در غرب درباره مانکن‌هایی که به بیماری لاغری و سوء تغذیه دچار هستند، بحث شود. در ایران اما رژیم گرفتن و عمل‌ زیبایی، شیک و مد به شمار می‌رود. امکان ندارد زنان در ایران همدیگر را ملاقات کنند و یک برنامه رژیم غذایی رد و بدل نکنند و یا درباره

آخرین عمل زیبایی که انجام داده‌اند، حرف نزنند. زیبا بودن در ایران، یکی از وظایف اصلی زنان است .

buddha-hair-salon-plant-flower-pot-3

ولی واقعا چه چیز در ایران زیبا به شمار می‌رود؟ زیبا، هر آن چیزیست که کانال‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهند. زیبا، هر آن چیزیست که در فیلم‌های هالیوود نشان داده می‌شود. و این همه در کشوری که زنانش از قرنها پیش به دلیل زیبایی طبیعی‌شان زبانزد بوده‌اند. زمانی، مسافری از غرب چنین نوشته بود: «زیبایی زنان ایرانی چنان خیره‌کننده است که هوش از سر بیننده می‌رباید». امروز اما زنان ایرانی باور خود را به بی‌همتا بودن خویش از دست داده‌اند.

Businessman standing on tower above clouds

اگر کسی پولش را نداشته باشد، از روش‌هایی استفاده می‌کند که در آلمان بیمارگونه ارزیابی می‌شوند: مثلا همراه با غذا سرکه‌ای را می‌خورند که خودشان درست کرده‌اند تا چربی با اسید جایگزین شود. علاوه بر این در روز چندین لیتر آب می‌نوشند چرا که چربی باید به این وسیله از بدنشان خارج شود. به همه اینها یک ورزش شدیدا مبالغه‌آمیز نیز اضافه می‌شود. البته با موهای کاملا آرایش شده، صورت پودر و کرم مالیده و در فضایی که بوی عطر و ادوکلن گران قیمت آن را پر کرده است.

امیر، یک مهندس پنجاه ساله از تهران می‌گوید: «فرقی نمی‌کند، در هر ساعتی که به پارک بروم، زنان چنان بی عیب و نقص به نظر می‌رسند که من همیشه از خودم می‌پرسم آخر اینها کی از خواب بلند شده‌اند؟ چنان بوی عطر می‌دهند که من برای دویدن در پارک یک شال با خودم می‌برم، حتی در تابستان. البته آن را دور گردنم نمی‌بندم، بلکه جلوی بینی‌ام می‌گیرم تا مرا از موج عطری که از سوی زنان متصاعد می‌شود، حفظ کند.

اگرچه تصور زنان ایرانی از زیبایی با تصوری که مأموران امر به معروف و نهی از منکر از اخلاق دارند، هماهنگی ندارد، ولی حکومت از این نوع فرهنگ پرورش اندام حمایت می‌کند: در بسیاری از پارکها دستگاه‌های پرورش اندام قرار داده شده‌ است و مربی مخصوص زنان وجود دارد که روزی یک ساعت آن هم رایگان به آنها تمرین می‌دهد.

اخیرا پارک‌هایی مخصوص زنان ساخته شده‌ تا چشم نامحرم به آنها نیفتد. در این نوع پارکها زنان می‌توانند بدون حجاب حرکت کنند. نیروهای انتظامی برای این پارکها زنان انتظامی را به کار می‌گمارد.

زنان ثروتمندتر اما پزشکانی را استخدام می‌کنند که برای آنها برنامه غذایی تجویز می‌کند. یک رستوران زنجیره‌ای در ایران از چندی پیش حتی سه وعده منوی غذای رژیمی برای بانوان طبقه بالا ارائه می‌کند. زنانی که از امکانات مالی کمتری برخوردار هستند، خودشان را در پلاستیک‌های مخصوص نگهداری مواد غذایی می‌پیچند و زیر آفتاب دراز می‌کشند تا چربی بدنشان آب شود.

آن پوست سپیدی که روزی در ایران شیک به شمار می‌رفت، مدتهاست که از مد افتاده است. زنان طبقات مختلف در یک مسابقه بی‌پایان تلاش می‌کنند به مؤثرترین شکل ممکن خودشان را برنزه کنند و برای این کار هیچ حد و مرزی نمی‌شناسند. مثلا یکی از موادی که می‌توان پوست خود را با آن برنزه کرد، مایه‌ای است که از ترکیب حنا و ماست به دست می‌آید. در سال گذشته، مخلوط روغن زیتون و قهوه سریعترین راه برنزه شدن به شمار می‌رفت. یک راه دیگر که معجزه می‌کند این است که در حال مالیدن روغن بچه به روی پوست، بر آن آب نمک پاشید!

چند وقت پیش، جنون برنزه شدن تا آنجا پیش ‌رفت که خانم‌ها پس از کلی شنا کردن زیر آفتاب، یک ساعت تمام هم روی نیمکت دراز ‌کشیدند تاحمام آفتاب بگیرند. البته چند نفر از آنها متأسفانه به شدت دچار آفتاب‌سوختگی شدند و حتی گفته می‌شود چند نفر هم جان خود را از دست دادند. هر زن ایرانی دوستی را می‌شناسد، یا دوست دوستش را، و یا دوستِ دوستِ دوستش را، که بدنش این اندازه از آفتاب و گرما را نمی‌توانست تحمل کند. چندی پیش دولت دستور داد تمام این نیمکت‌ها را، البته به دلایل بهداشتی، جمع کنند.

 

آرایشگاه‌های زنانه و مردانه درایران جدا هستند. به همین دلیل سالن‌های آرایش زنانه به استودیوهای زیبایی تبدیل شده‌اند که زنان می‌توانند یک روز تمام در آنها بدون هر مشکلی بسر آورند. کم نیستند سالن‌های آرایش و زیبایی که حتی سه طبقه هستند زیرا اغلب پیش می‌آید که همه مشتریان چند بار در هفته تمامی روز در آنجا می‌مانند. مثلا برای اینکه لاک ناخن‌های یک خانم باید با لباس شب‌اش جور در بیاید. البته با این شکل و شمایل آنها در مجالس بزم خصوصی و پنهان ظاهر می‌شوند.

اغلب بانوان موهای خود را مطابق الگوی غربی طلایی می‌کنند که متأسفانه با ترکیب رنگ موی زنان ایرانی، نه بلوند بلکه زرد می‌شود. از آنجا که خانم‌ها فقط می‌توانند چتری و جلوزلفی خود را از زیر روسری به نمایش بگذارند، آن را با اسپری فراوان پوش می‌دهند و بالا می‌برند.

بالاخره همه چیز حاضر می‌شود: با پوست به شدت قهوه‌ای شده، وزنی به طور متوسط حدود چهل و پنج کیلو، آرایش خشک هالیوودی و کفش‌هایی با پاشنه پانزده سانتی واقعا هم زنان ایرانی با الگوهای غربی‌شان تقریبا هیچ تفاوتی ندارند. اما فقط تقریبا! چرا که زنان در غرب واقعا این شکلی نیستند.

به نظر شما این مطلب در زمان نشر در حدود ۵ سال پیش چه میزان واقعیت داشت؟ تعمیمی که در متن موجود است بر اساس واقعیت آن زمان بود؟ با چرخش به حدود ۵ یا ۶ سال پیش و نگاه کردن به واقعیت آن زمان قطعا به این مقاله به دو شیوه می توان نگاه کرد:

اول اینکه این متن نماینگر نظریات و ایده های جریان های فرهنگ ساز غربی برای ناتوی فرهنگی ایران بوده و برنامه ریزی شده وارد عمل شدند و ابتدا با القاء این وضع و تعمیم دادن آن به عموم جامعه راه را برای شیوع پدیده ای مثل آرایش در حدی که امروز می بینیم، باز کردند.

 

در حالت دوم می توان این طور به ماجرا نگاه کرد که آنها فعال تر از ما با رصد جامعه و روند در پیش گرفته شده و با توجه به حرکت های نسنجیده و بی برنامگی و عدم سنگر سازی ما در این موضوع با چینش قطعات فرهنگی و تبلیغی و جاذبه های آن در کنار هم، واقعیات کم رنگ مطرح شده در این مقاله را ؛ با طرح ریزی عملیاتی پر رنگ کردند.

شاید اگر آن روزها به برخی از این حرف ها اندکی توجه می کردیم امروز با چالش کمتری مواجه بودیم.

امیدواریم که از این پس تنها به جمع آوری و نقل اخبار و غر زدن و به دنبال مقصر گشتن ها بسنده نکنیم بلکه اندکی تحلیل را هم چاشنی کار کرده و با این دید به هر موضوعی بنگریم تا شاید به موقع بتوانیم اثر گذار باشیم.

کاری از گروه سبک زندگی با حجاب

ارسال
چاپ
2 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه