زنانی که کمتر از آنها شنیده ایم/قسمت دوم

دِلهم به همسرش زهیرگفت: به سوی یاری حسین حرکت کن که خدا به تو خیر دهد، فقط در روز قیامت کنارجد بزرگوار به یاد من هم باش.

کد خبر: 14172
تاریخ انتشار : آبان ۱۴, ۱۳۹۳

درخشش حضور زنان در پیش از قیام و در روزهای پیش از واقعه عاشورا، نمادی از حضور مسئولانه در جهت حمایت از ولایت و سرمشقی برای زنان مسلمان تا قرن حاضر است. در این جا به داستان زندگی زنانی که نقش اثرگذاری در حمایت از قیام داشتند؛ می پردازیم.

زنان حمایت گر:

ماریه

ماریه از شیعیان بصره بود. او خانه ی خود را محلی برای تجمع شیعیان و فعالیت‌های آن‌ها قرار داده بود. در این تجمعات گروهی تصمیم به یاری امام حسین(ع) را گرفتند و ثمره‌ی این اجتماعات این بود که تعدادی از شیعیان بصره هم چون “ادهم” و “سیف راهی” کربلا شدند و کنار امام به شهادت رسیدند.

دلهم دختر عمرو

بصیرت دلهم همسر زهیر باعث شد زمانی که همسرش بین جهنم و بهشت قرار دارد او را به حمایت از خاندان پیامبر فرا خواند.

دلهم وقتی از یاری خواندن امام حسین با خبر شده بود، به شوهرش گفت: فرزند رسول خدا دنبالت می فرستد و تو نمی روی؟ برو صحبت هایش را بشنو و برگرد. زهیر با سخنان همسر خود دگرگون شد و نزد امام خود رفت و وقتی برگشت بسیار شاداب بود. دلهم به همسرش گفت: حرکت کن که خدا به تو خیر دهد، فقط در روز قیامت کنارجد بزرگوار به یاد من هم باش.

طوعه

مسلم وقتی بی وفایی کوفیان را دیده بود در کوچه های کوفه آواره بود و به خانه ی طوعه رسید. مسلم آب از طوعه طلب کرد، طوعه کوزه آبی به او داد و وقتی فهمید آن غریب مسلم است، او را در سرای خویش جای داد. چون پسر طوعه آمد او به فرزندش گفت مسلم را جای دادم و از خدا طلب پاداش دارم. پسرطوعه به طمع پاداش محل اسکان مسلم را به ابن زیاد گزارش داد.

این زنان به روش های مختلف از جمله قرار دادن خانه و زندگی خود به محل تجمع یاران حسینی، فرستادن همسر خود در خط امام، پناه دادن به یاران بی پناه حسینی در راه دفاع از امام حسین و یاران او گام برداشته اند. زنانی قهرمان و عفیف.

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

منابع:

مقتل الحسین ، خوارزمی،۱۴۱۸

تاریخ زندگی امام حسین (ع)، ۱۳۵۴

انساب الاشراف، بلاذری ، ۱۴۱۷

طبری، تاریخ طبری، ۱۳۷۵

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه