مسیر خانه تا مدرسه و دلشوره های مادرانه

شروع سال تحصيلي حجم وسيعي از سفرهاي شهري دانش آموزي را در پي دارد. طي مسير خانه تا مدرسه هر چند که مي تواند مفرّح بوده و خاطرات جالبي را در زندگي دانش آموزان رقم بزند، به همان اندازه هم مي تواند مخاطره آميز بوده و دانش آموز را با ناهنجاری های اخلاقی  مواجه سازد.

کد خبر: 14373
تاریخ انتشار : آبان ۱۷, ۱۳۹۳

شروع سال تحصیلی حجم وسیعی از سفرهای شهری دانش آموزی را به دنبال دارد. طی مسیر خانه تا مدرسه هر چند که می تواند مفرّح بوده و خاطرات جالبی را در زندگی دانش آموزان رقم بزند، به همان اندازه هم می تواند مخاطره آمیز بوده و دانش آموز را با ناهنجاری های اخلاقی  مواجه سازد.

نوع مخاطرات مسیر بستگی به فاکتورهایی مانند جنسیت، سن، محل تحصیل، وسیله تردد، فردی یا گروهی بودن تردد و میزان فاصله خانه تا مدرسه دارد.

در مورد پسران دانش آموز خطر تهدیداتی مثل سیگار و مواد مخدر و باز هم ناهنجاری های اخلاقی بیشتر مشاهده می شود.دختران دانش آموز بیشتر از پسران در معرض دام های احساسی وخطرات ناشی از آن قرار دارند؛ بخصوص اگر به سن بلوغ رسیده باشند. چنین حالتهایی را همراهی دوستان نامناسب در طول مسیر دامن می زند. شاید بخی از این موارد را خود ما هم روزانه مشاهده کنیم. این مزاحمت ها بیشتر در اطراف مدرسه ها و توسط جوانان و نوجوانان همسن و گاها بزرگتر از آنها انجام می شود. طریق فریب یا تهدید دانش آموزان آنان را ترغیب به دوستی و انحرافات بعدی می کنند.

قطعا گام اساسی برای کاهش این مخاطرات و جلوگیری از این مواضع خطر، تشویق نامحسوس فرزندان به انتخاب و گزینش دوستان اخلاق مدار و با حیا چه برای دختران و پسران از ویژگی هایی است که می توان به عنوان یک راهکار به آن اشاره کرد.

از طرف دیگر آگاهی دادن و صحبت و گفتگوی با دانش آموز قبل از ورود به این موضوعات و توجیه و پاسخگویی به سوالات و دیده ها و شنیده هایش چه از جانب دوستان وچه ارتباطات میان راهی از مدرسه تا خانه نقش مهمی در جلوگیری از انحرافات اخلاقی و بی حیایی دارد.

دانش آموزان خردسال نیز با خطر تصادف و دیدن ناهنجاری های رفتاری برخی از افراد روبه رو هستند. احتمال ربایش یا گم شدن دانش آموزان خردسال نیز دور از ذهن نیست.

محیط مدرسه و اطراف آن نیز می تواند به عنوان عامل خطر یا عامل حمایتی برای دانش آموزان عمل کند. هر چه میزان «دید» ساکنان و عابران بر دانش آموزان بیشتر باشد، امنیت آنان هم بیشتر خواهد بود و بر عکس در مسیرهای خلوت خطرات بیشتری دانش آموزان را تهدید خواهد کرد.

07 Nov 2004, Bam, Iran --- Two young girls back home after leaving school in Bam, Iran November 7, 2004. An earthquake flattened the ancient Silk Road city of Bam in December 2003 killing more than 40,000 people. --- Image by © Morteza Nikoubazl/Reuters/Corbis

دوری یا نزدیکی فاصله خانه از مدرسه نیز بر میزان خطر تاثیر دارد. هر چه فاصله خانه به مدرسه نزدیک تر باشد، خطرپذیری کمتر خواهد بود. متاسفانه به دلایل مختلف از قبیل مساوی نبودن کیفیت مدارس مختلف سطح شهر، تخصصی شدن گرایش های تحصیلی و نبود توازن بین مراکز آموزشی و مدارس با جمعیت، اکثر دانش آموزان بخصوص در کلان شهرها مجبور به سفرهای درون شهری برای رفتن به مدرسه هستند و این در حالی است که می توان با آمایش و جاگیری مناسب مدارس فاصله بین خانه و مدرسه را به حداقل رساند و امنیت دانش آموزان را به طور موثرتری تامین کرد.

وسیله تردد؛ عامل مهمی در میزان خطر

◄دانش آموزانی که به صورت پیاده طی مسیر می کنند باید آموزش های لازم را در خصوص نحوه عبور از خیابان و مسیرهای امن پیاده روی فرا بگیرند. بهترین روش آن است که یکی دو روز قبل از آغاز مدرسه پدر یا مادر به طور پیاده، همان مسیر را با فرزند خود طی کرده و بعد از آشنایی با جزئیات مسیر، نکات ایمنی و ملاحظات لازم را به فرزندان خود گوشزد کنند. به آنان بیاموزند که چگونه و از چه مسیرهایی حرکت کنند و به چه نقاطی نزدیک نشوند.

◄در مورد دانش آموزانی که با وسایل نقلیه عمومی به مدرسه تردد دارند، والدین باید یکی دو بار مسیر را به طور آزمایشی با فرزندان خود سپری کرده و با تکیه برتجربیات قبلی خود، نکات لازم را به فرزندانشان گوشزد کنند. این اقدام علاوه بر آشنایی والدین با جزئیات طول مسیر، زمان بندی مناسبی را نیز برای ورود و خروج و زمان سفر فرزندان در اختیار آنان قرار می دهد. والدین باید به فرزندان خود بیاموزند که درطول مسیر از مسافربرهای شخصی استفاده نکنند. زیرا کنترل و نظارت مناسب بر مسافربرهای شخصی وجود ندارد و ارزانتر بودن هزینه تردد با آن‌ها نباید دلیلی برای غفلت در برابر خطراتشان باشد. در چنین مواردی وسایل حمل و نقل عمومی امن تر هستند که البته قدری زمانبری آن ها بیشتر است.

◄این روزها اغلب والدین از سرویس برای رفت و آمد فرزندان خود به مدرسه استفاده می کنند. در مورد دانش آموزانی که با سرویس رفت و آمد می کنند نیز والدین باید مراقب میزان دقت و سرعت رانندگی و صلاحیت های اخلاقی متصدی مربوطه باشند و هر گونه موارد مشکوک را به مسئولان مدارس گزارش کنند. همچنین توصیه می شود که از رانندگان خانم برای مدارس دخترانه استفاده شود.

28ee2__1345632967_4-2

امید است که با رعایت نکات بالا زمینه رفت و آمد مطمئن و پاک را برای دانش آموزان مان به فراهم سازیم و با آموزشهایی پیرامون مدیریت رفتار اجتماعی عفیفانه متناسب با جنسیت دانش آموز او را برای حضور به عنوان یک فرد در جامعه آماده کنند.

کاری از گروه خانواده باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه