چرایی آرایش مردان…

فروش انواع ست های آرایشی مردانه در مارک ها و برند های مختلف با قیمت مناسب همراه با کیفیت بالا و دوام و ماندگاری در برابر تعریق و شستشو ؛ انوع کرم ها، رنگ ها و پالت های مخصوص گریم روزانه، انواع ژل، آدامس، چسب مو، ریمل، سایه چشم و انواع کرم های آرایشی پنکیک های مردانه، فرمژه و برق لب همه مواردی است که در تبلیغات اینترنتی و در مراکز فروش سطح شهر به وفور به چشم می خورد.

کد خبر: 1466
تاریخ انتشار : شهریور ۲۷, ۱۳۹۲

images

در همان نگاه اول مطلبی که به ذهن خطور می کند، این است که هجم این تبلیغات به خاطر فروش بالای این کالا ها و جذب مشتری است، ولی آیا واقعا در کشور ما با این آداب و رسوم وفرهنگ خاص این وسایل و لوازم به فروش می رسد؟

 آمار هفت درصدی استفاده از لوازم آرایش مردانه که منتشر شده حکایت از یک تغییر نرم و آرام در سبک زیبایی و آراستگی مردانه و یک نحول فرهنگی است که با توجه به ریشه های ایرانی اسلامی جامعه ما یک هشدار تلقی می شود.

imagesasssssssss

یکی از مواردی که همیشه در فرهنگ و الزامات اخلاقی و رفتاری مردم در خانواده ها و اجتماع ما امروزه اثر گذار است، چارچوب های شرعی رفتار اجتماعی و فردی است. جدا از مسائل روانشناختی و جامعه شناختی این بحث و علل و ریشه های این گرایش های جدید در میان پسران و مردان، به ویژه در سنین  ۱۷ تا ۲۵ سال گوناگون است که در این مقاله تنها  به ذکر چند نمونه از نظر کارشناسان در این باره اشاره میکنیم :

۱ ـ  طبق نظرات یک رفتارشناس حوزه علوم اجتماعی به علت نداشتن و ضعف در اعتماد به نفس و تزلزل درونی و نیاز به دیده شدن آن هم در مواقعی که از پشتوانه کمتری در کسب علم یا فن وحرفه ای برخوردارند با آراستن خود به وسیله آرایش نیاز به دیده شدن خود را پاسخ می دهند.

۲ ـ علت دیگر این تمایل به آرایش در مردان طبق معمول همیشه، تاثیر گذاری رسانه ها مانند اینترنت ماهواره و تبلیغاتی است که در آنها صورت می گیرد.

۳ ـ  البته برخی هم معتقدند که گاها پیش می آید که افراد به جهت مخالفت با امر و نهی ها به رفتارهای نا متعارف روی می آورند.

۴ ـ دلیل دیگر در اینگونه رفتارها، تمایل به زیبایی در جهت جلب توجه جنس مخالف است که عموما با توجه به مفاهیم فرهنگی حاکم و تلقی دختران و زنان و در مجموع خانواده ها از ویژگی های یک مرد که در صلابت و اقتدار، استواری، نیرومندی، فهم و جوانمردی خلاصه می شود جوابگو نیست.

۵ ـ البته از طرفی نمی توان نقش تربیت های خانوادگی را نیز در این امر نادیده گرفت. این روزها در تربیت پسران، عموما مادران نقش بیشتری بازی کرده و بیشتر تعاملات در خانه با مادر صورت می گیرد و تعامل و ارتباط با پدر کمتر شده است و کم شدن ترغیب و تشویق پسران به سمت خصلت های مردانه از تقویت غیرت در مفهوم درست آن تا مفاهیم عزت و مردانگی وصلابت در پسران از مشکلاتی است که از عوامل بروز برخی رفتارهای زنانه و دخترانه در میان پسران است.

4183_ebuDVTvq

بررسی دقیق و موشکافانه همه موارد و یافتن علت و راهکار آنها خود کتابی را میطلبد که در اینجا نمیگنجد اما به اختصار نظر دین مبین اسلام را در ادامه بیان میکنیم :

از دیدگاه منطق اسلام همان طور که در سایر مطالب هم به آن اشاره شده است، آرایش کردن و زینت کردن به جهت آراستگی ظاهری از حیث جواز و مطلوبیت آن ویژه زنان و صنف خاصی نیست.

حال این جواز آرایش کردن و آراستن برای مردان که به آن اشاره می شود به معنای بزک دوزک کردن و سرخاب سفید آب مالیدن به سبک زنانه است؟

آنچه که می توان گفت این است که تفاوتی در اصل جواز آراستن نیست، ولی از این مفهوم نمی توان برداشت تساوی در استفاده از انواع آرایش ها را داشت چرا که:

یکی تفاوتی است که در نوع آرایش زن و مرد است و دیگری تفاوت در ارائه و نشان دادن آنها به دیگران است.

اگر از نظر روانی زن به آرایش کردن و زیبایی و پوشیدن لباس فاخر علاقه بیشتری دارد اسلام هم برای پاسخ گویی به این خواست طبیعی و نیاز درونی وی دست او را برای استفاده از زینت، بیشتر از مرد بازگذاشته است و برخی از اقلامی را که برای مردان به جهت آراستن حرام کرده، همانند استفاده از زیور آلات مثل طلا تا حریر و هرگونه وسیله ای که سبب تشبه آنان به زنان می شود منع کرده است که قاعدتا مثال های امروزی آن که همین آرایش های مردانه و استفاده از رژه گونه و پنکیک و ریمل و غیره …هست هم از همین موارد است . همانطور که در استفتاها هم آمده که این نوع آرایش ها و زیر ابرو برداشتن ها چون به منزله و مصداق تشبه به زنان است حرام است .

در مقابل زنان مجاز به هرگونه آرایش و استفاده از زینت های مختلف امروزی و قدیمی هستند چنان که از پیامبر (ص) و ائمه (ع) هم نقل شده که شایسته نیست زن بدون زیور و آرایش نماز بخواند و یا اینکه ممدوح نیست زنی بدون زینت و زیور آرایش برای شوهر و محارم خود باشد. ایشان به زنان همیشه توصیه به حنا کردن و استفاده از لوازم آرایش مرسوم آن موقع را می کردند اما همواره همه این توصیه ها مشروط به محفوظ بودن از نامحرم بوده و هست.و در قران نیز صراحتا به آن اشاره شده است.

منابع :

آیه ۳۱ سوره نور

کافی شیخ کلینی ج۵ ص۵۰۹

کافی …………ج۶ ص۴۷۵

تهذیب الاحکام  شیخ طوسی ج۲ ص۳۷۱

 

کاری از گروه سبک زندگی با حجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه