زن سوری آواره و هجمه های ظالمانه

المفرق، عمان یا الرمثا شهرهایی هستند که این روزها تردد شیــوخ عرب در آن زیاد شده؛ محلـــه های ۶ اکتبر، القاهره الجدیده و دهم رمضان در حاشیه پایتخت مصر، دره بقاع در لبنـــان، شهرهای جنوبی ترکیه  و همچنین شهرهای مرزی عراق و اطراف بنغازی لیبی، اردوگاه ستاری و الزعتری واقع در شمال اردن و الریحانیه […]

کد خبر: 147
تاریخ انتشار : تیر ۱۲, ۱۳۹۲

المفرق، عمان یا الرمثا شهرهایی هستند که این روزها تردد شیــوخ عرب در آن زیاد شده؛ محلـــه های ۶ اکتبر، القاهره الجدیده و دهم رمضان در حاشیه پایتخت مصر، دره بقاع در لبنـــان، شهرهای جنوبی ترکیه  و همچنین شهرهای مرزی عراق و اطراف بنغازی لیبی، اردوگاه ستاری و الزعتری واقع در شمال اردن و الریحانیه ترکیه و سایر اردوگاه هایی که این روزها به قولی به عنوان مامن و پناهگاه زنان سوری و خانواده هایشان باشد تبدیل به یک نوع تجارت گاه شده است. این در حالی است که مسببان اصلی این آوارگی و منادیان نجات سوریه در این باره سکوت کرده و هیچ مسوولیتی را قبول نمی کنند. ماجرایی غم انگیز از آوارگی زن مسلمان و بی پناهیش در میان انبوه کشورهای مسلمان منطقه که ادعای دیانت و حفظ کیان اسلام را دارند،  ولی حتی قدرت حمایت از چند هزار زن مسلمان را ندارند قصه دردناکی است. به راستی در این اردوگاه ها و شهرهایی که آوارگان سوری در آن ساکنند چه می گذرد؟ چه تجارت پرسودی شکل گرفته که طماعان و هوس بازان حاشیه خلیج فارس و یهودیان ساکن سرزمین های اشغالی را به حاشیه این مناطق کشیده؟

خانواده های سوری که در چند وقت اخیر به دلیل نا آرامی هایی داخلی رخت مهاجرت بر تن کرده و در این اردوگاه ها و برخی از شهرهای کشورهای منطقه ساکن شده اند با پدیده ایی مواجهند که قابل تامل است. عموما خانواده هایی که مهاجرت می کنند زنانی و کودکانی هستند که همسران و پدران و پسرانشان یا در سوریه مانده و یا کشته شدند و همین امر سبب شــده که این زنان عموما قربانی خشونت یا سوءاستفاده جنسی شوند. از یک طرف هجم بالای مراجعـــات مردان عرب به ویژه شیــوخ سلفی و ثروتمنـــدان عرب حاشیه خلیج فارس و از طرف دیگر ناامنی شدید و فقر مالی و نگرانی های زیاد بابت امنیت دختران این خانواده ها عاملی شده که در این مناطق ازدواج هایی پا بگیرد که با توجه به شرایط  وحاشیه های آن بسیار نگران کننده است.

افزایش روز افزون دختران نوجوان سوری که به عقد شیوخ عرب در می آیند و موج فزاینده درخواست های سعـــودی ها از طریق سفارت این کشور در اردن برای گرفتــن مجوز سفر به این منــاطق و اجازه ازدواج با این دختـــران نوجوان سوری که در اردن سـاکن هستند و بین ۱۴- ۱۵ سسال سن دارند نگران کننده است. ازدواج هایی که به همین شکل در مصر در ازای تنها ۵۰۰۰لیره مصری صورت می گیرد و به نقل از آمار منتشر شده حکایت از ازدواج ۱۲ هزار پسر  مصری با دختران آواره سوری به بهانه کمک به آنها دارد که یک زنگ خطر جدی است.

اگرچه در نگاه اول از این پدیده ها به عنوان ازدواج یاد شده و مطلوب به نظر می رسد ولی متاسفانه شرایط حاکم بر این پیوندها و عواقبی که در همین چند ماه اخیر آشکار شده اسف بار است. رواج نکاح المیسار  و عقد های موقت چند روزه که دختران نوجوان سوری  برای زندگی پناهندگی و به جهت تامین هزینه زندگی روزمره شان برمی گزیند خطرناک است .

خانواده های سوری از یک جهت به دلیل حالت اضطرار اقتصادی و امنیتی و اخلاقی در ازای مبلغی پول و یا گاها فقط به دلیل محافظت از دخترانشان راضی به این ازدواج ها می شوند که متاسفانه عموما کوتاه مدت اند. ازدواج هایی که بدون کسب اطلاع از پیشینه این مردان به دلیل خالی بودن دست این خانواده ها صورت می گیرد پای خلافکاران و افراد بد سابقه اخلاقی را به این میدان باز کــرده است. ازدواج هایی که با نفوذ و فعالیت برخی موسسات به ظاهر خیریه در ازای مبلغی پول برای دختران زیر ۱۸ سال و مردان ۵۰ تا۸۰ سال بدون ثبت رسمی در مراکز ومراجع قانونی صورت گرفته و بعد از چند کام جویی و خشونت جنسی به ماه نکشیده به پایان می رسد. ماحصل این پدیده دختران رها شده به حال خود هستند و آینده ای نامعلوم که پس از طـــلاق در انتظـــار آنهاست و تامین نیاز های مالی و غیره آنها را مجبور به یک زندگی سخت و در مضیغه روحی و جسمی قرار می دهد. در این نوع ازدواج ها دختر به مثابه یک خدمتکار  وهم خوابه تلقی می شود. البته برخی از علمای سلفی چنین ازدواج هایی را نشان از مسوولیت پذیری ثروتمندان عرب دانسته و راهی برای جلوگیری از رو آوردن آنها به فحشا می دانند و از جوانان عرب می خواهند که با ازدواج با دختران سوری و زنان آواره  به آنها کمک کنند. ولی اشاره ای به کوتاه و چند روزه بودن این ازدواج ها نکرده و نمی گویند که سرنوشت روزهای آتی آنها به چه شکلی رقم خواهد خورد. موج فزاینده در خواست های ازدواج در شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک برای ازدواج با دختران سوری در ازای اندکی پول بعد دیگری از پشت پرده این اقدامات  را نشان می دهد. ازدواج هایی که بدون اطلاع خانواده مرد و پنهانی و بدون حاضور والدین پسر صورت میگیرد که عموما در جامعه عرب غیر مرسوم است .

 از سوی دیگر گسترش فحشا در برخی از این مناطق و اردوگاه ها چه از جانب کشورهای میزبان و چه از جانب تروریست ها موجی از تجاوزات را علیه زنان سوری در برداشته است. در اردو گاه های اردن و ترکیه از تجاوز به بیش از ۴۰۰ زن و دختر سوری و افزایش آمار بارداری های نامشروع حاصل از این تجاوزات و سو ء استفاده افسران ترکیه از دختران سوری، تجاوز به آنها و فیلم برداری از این صحنه ها و تهدید آنها به انتشار آن در صورت فرار حکایت دارد .2

 افزایش اخبار مرتبط با موضوع خرید وفروش زنن و دختران /اواره سوری در این مناطق از اردن ، ترکیه لبنان گرفته تا و کشیده شدن پای صاحبان مراکز فساد و فحشا به این مناطق وشنیع تر ازآن به گفته این تجار به دنبال شکار زنان آواره در این اردوگاه ها باشد رسانه های مصری این روزها از بازرگانانی صحبت می کنند که اقدام به خرید ووفروش دختران خردسال سوری به شیوخ سعودی و قطری می کنند.. آخرین اخبار نیز گزارش می‌دهد که در این میان پای شبکه های صهیونیستی نیز به بازار قاچاق و خرید و فروش زنان و دختران سوری باز شده است که نشان از عمق فاجـــعه ای دارد که در برابر دیدگان کشــورهای اســـلامی رخ می دهد و مساله آنجا بحرانی می شود که حیای به اجبار بر بادرفته این آوارگان، سیل دختران و زنان مطلقه حاصل از این ازدواج موهای موقت در بازگشت به سوریه چه وضعی را به وجود خواهد آورد؟ زنان و دخترانی که در داخل و خارج از سوریه آواره هستند در برابر این تجاوزات که تبدیل به یک استراژی جنگی شده چه خواهند کرد و چه روزهایی را درپیش دارند؟

3

کاری از گروه بین الملل باحجاب

ارسال
چاپ
0 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.