تلاش کنیم شبیه این سه نفر باشیم

 زهير از ملاقات با امام امتناع ورزيد، مورد انتقاد همسرش «دلهم» قرار گرفت و وادار شد به سوي امام برود. پس از لحظاتي زهير برگشت و دستور داد خيمه اش را برچينند و کنار خيمه امام حسين بر پا کنند. او از آن لحظه حسيني شد.

کد خبر: 14816
تاریخ انتشار : آبان ۲۶, ۱۳۹۳

قیام امام حسین (ع) برای اقامه عدالت و الگو سازی برای آیندگان بود و باید همه ملت ها و نسل ها ، راه و رسم آن امام را سرلوحه کار خود قرار دهند. امام حسین با قیام عاشورایی خود الگوهای نمونه ای از افراد بزرگ به وجود آورده که تا این زمان می توانند الگوی خوبی برای انسان ها در راه اسلام باشند. در این جا به سه شخصیت بزرگ اشاره می شود.

 

مسلم بن عقیل، الگوی سفیران

 

 ◄او نماینده اعزامی حسین از مکه به کوفه بود تا اوضاع بیعت گرفتن از مردم را بررسی کند. مسلم پسر عموی امام بود و در رشادت، جوان مردی مشهور بود.

◄امام حسین در پاسخ دعوت نامه‌های مکرر شیعیان و سران کوفه طی نامه های مسلم بن عقیل را به عنوان «برادر، پسر عمو و فرد مورد اطمینان خود» معرفی کرد. او سعی داشت برای امام از مردم بیعت بگیرد، حدود هجده هزار نفر با او به نفع امام بیعت کردند.

◄ با منصوب شدن ابن زیاد به ولایت کوفه و با جمع کردن سران شهر و ایجاد رعب و وحشت همه را از اطراف سفیر امام پراکند. او در کوفه تنها ماند و در نهایت در کوچه‌های کوفه یک تنه با سربازان ابن زیاد جنگید تا دستگیر شد. او را به قصر ابن زیاد روانه کردند و به دستور ابن زیاد بالای قصر سر از بدنش جدا کردند و پیکرش را به زیر افکندند.

 

حبیب بن مظاهر: الگوی ریش سفیدان

 

◄او از اصحاب رسول خدا‌‌ بود. از اصحاب خاص حضرت علی به شمار می‌رفت. از حاملان علم حضرت شمرده می‌شد و امام علی او را از اتفاقات آینده آگاه ساخته بود.

◄در نهضت مسلم در کوفه از کسانی بود که برای گرفتن بیعت، با او بسیار همکاری می‌کرد و از سران شیعه در کوفه بود.

◄او نزد امام حسین نیز مقام والایی داشت. امام در کربلا او را فرمانده جناح چپ سپاه خود کرد. حبیب تلاش کرد افرادی از طائفه بنی اسد را برای یاری امام بیاورد امّا سپاه اموی مانع پیوستن آنان به امام شدند.
◄حبیب که در آن هنگام ۷۵ سال داشت، در شب عاشورا صحنه‌های زیبایی از فداکاری و شوق به شهادت به یادگار گذاشت.

◄وقتی حبیب متوجه نگرانی زینب می‌شود با اهل بیت امام همدردی می‌کند و آنان را دلداری می‌دهد و به یاران امام هشدار می‌دهد که نکند حرف ها و حرکات آنان سبب نگرانی بانوی بزرگ کربلا شده باشد.
◄روز عاشورا حبیب با سن بالایی که دارد در مبارزه خود ۶۲ نفر را می‌کشد و سرانجام شهد شهادت را می‌نوشد.

 

زهیر بن قین: الگوی ره یافتگان

 

◄او ابتدا از هواداران عثمان بود وقتی امام خیمه او را دید، به اوپیغام داد: با من ملاقات کن تا با تو سخن بگویم. وقتی زهیر از ملاقات با امام امتناع ورزید، مورد انتقاد همسرش «دلهم بنت عمر» قرار گرفت و وادار شد به سوی امام برود. پس از لحظاتی زهیر برگشت و دستور داد خیمه اش را برچینند و کنار خیمه امام حسین بر پا کنند. او از آن لحظه ره یافت و حسینی شد.

◄در میان قومش از شرافت بالایی برخوردار بود و مردی دلیر و جنگ آوری مشهور بود. به همسرش گفت: تو آزادی؛ پیش خانواده ات برو که دوست ندارم، ضرری از جانب من به تو برسد. سپس به همراهانش گفت: هر که مایل است، از من پیروی کند و گرنه برای همیشه از هم جدا می‌شویم.

◄او در کربلا به فرماندهی جناح راست لشکر امام حسین منصوب شد و شب عاشورا بهترین صحنه‌های وفاداری را تثبیت کرد.

 

در آخر باید بیان کرد که با نگارش خصوصیات سه شخص بزرگ در واقعه عاشورا می توان آن ها را در زندگی خود الگو قرار داد. و فرزندان خود را این گونه حسینی تربیت کرد.

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.