گروهای مبلغ حجاب در مدارس را بشناسیم

کم نیستند، تعداد گروه هایی که به تبلیغ حجاب در مدارس مشغول اند. این گروه ها با فعالیت هایی مانند برگزاری نشست های تخصصی، جلسات پرسش و پاسخ، نمایشگاه و ... سعی در نهادینه کردن حجاب در بین دانش آموزان دارند.

کد خبر: 14823
تاریخ انتشار : آبان ۲۶, ۱۳۹۳

در زیر به معرفی دو گروه فعال در زمینه تبلیغ حجاب می پردازیم:

 

موسسه فرهنگی هنری کاربردی خیبر

 

موسسه فرهنگی هنری کاربردی خیبر (با سابقه ۱۳ سال کار فرهنگی و ۸ سال فعالیت متمرکز در حوزه زنان به خصوص عفاف و حجاب) در راستای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب علاوه بر اجرای پژوهشی جامع در این زمینه و تولید اولین و تنها دائره المعارف پوشش و عفاف در کشور، اقدام به تولید و برگزاری نمایشگاه حریم ریحانه۲ با موضوع عفاف و حجاب نیز کرده است.

این نمایشگاه که جامعترین نمایشگاه پوشش و عفاف کشور می باشد دارای ۱۶ غرفه است و تاکنون در بیش از ۷۰۰ مرکز آموزشی فرهنگی از جمله مدارس و دانشگاه ها برگزار گردیده است. در طرح دختران نجابت(طرح ویژه برگزاری هفته‌ی حجاب در دبیرستان‌های دخترانه) تلاش می شود علاوه بر افزایش سطح معلومات و آگاهی ها در خصوص حجاب برای بازدید کنندگان، با برگزاری مسابقه و تخفیفات ویژه برای محصولات، زمینه های انگیزشی را در خصوص دانستن بیشتر در خصوص حجاب و رعایت دقیق تر آن ایجاد نماید.

 

خیبر

مراکز و موسساتی که تمایل دارند نمایشگاه حریم ریحانه در قالب طرح دختران نجابت را برگزار کنند می توانند به سایت زیر مراجعه کنند تا در جریان جزئیات کامل طرح قرار بگیرند.

http://reihane.ir

 

مرکز تحقیقات و طراحی حجاب ریحانه النبی(ع)

 

این مرکز در سال ۱۳۸۴ و با هدف توسعه کاربردی حجاب در جامعه امروزی که با خطرها و آسیب های فراوان روبرو است و به منظور تبیین اندیشه های رهبر معظم انقلاب نسبت به فعالیت فرهنگی و کارآمدی آن تأسیس شد. برنامه های این موسسه شامل دو طرح است:

 

  • طرح ملی حجاب ریحانه النبی (ویژه مدارس ابتدایی)

این طرح در طول سال تحصیلی در قالب ۱۳ بند اجرا می‌شود.

۱ـ ثبت نام دانش‌آموزان: دانش آموزان به اختیارخود در یکی از دو گروه حافظان و یا حامیان حجاب نام نویسی می کنند.«حافظان حجاب» افرادی هستند که حجاب برتر را برای خود انتخاب می کنند. و «حامیان حجاب» کسانی هستند که بدون چادر، حجاب خود را رعایت می‌کنند.

۲ـ برگزاری مراسم ویژه صبحگاه حجاب: در این مراسم شعارهای صبحگاهی دانش‌ آموزان تغییر کرده و با شعارهای از پیش تعیین شده در موضوع حجاب از سوی یکی از دانش‌آموزان حافظ حجاب برگزار می‌شود.

۳ـ مربی حجاب: به منظور اجرای هرچه بهتر این طرح، از طلاب خواهر با عنوان مربی حجاب استفاده می‌شود. مربی حجاب با همکاری مدیر مدرسه و مربی پرورشی برنامه‌های مختلف طرح و برگزاری کلاس حجاب را به صورت ویژه، پیگیری و اجرا می‌کند.

۴ـ کتاب مروارید بهشتی: کتاب های آموزشی مروارید بهشتی حاوی مطالب علمی، اعتقادی و تاریخی در قالب داستان و به صورت مصوّر برای پایه های سوم تا پنجم نگاشته شده و به عنوان کتاب های درسی این طرح در نظر گرفته شده است.

۵ـ مسابقات علمی، هنری و ورزشی: یکی از مهمترین قسمت های طرح اجرای مسابقات است که این مسابقات با هدف ارتقای سطح علمی و اعتقادی دانش‌ آموزان در نظر گرفته شده که جذابیت و نشاط در این مسابقات، برجسته‌ترین ویژگی آن است .

۶ـ تشویق مادی و معنوی: دانش‌آموزان درطرح با اهداء جوایز فرهنگی مورد تشویق قرار می گیرند.

۷ـ شورای حجاب: مربی حجاب با تشکیل شورای حجاب مباحث مختلفی راپیگیری می کنند.

۸ـ فرشته ی هدایت: از میان دانش‌آموزان حافظ حجاب هر کلاس انتخاب می‌شود و وظایف تعریف شده خود را انجام می دهد.

۹ـ جشن حجاب: این جشن در پایان سال تحصیلی برای دانش‌ آموزان حافظ حجاب سال پنجم برگزار می‌شود. که هدف از برگزاری آن فارغ التحصیل شدن دانش‌آموزان از مقطع ابتدایی با حجاب کامل می‌باشد.

۱۰ـ راهپیمایی حجاب: از برنامه‌های پایانی این طرح، راهپیمایی حافظان حجاب در سطح شهر است. که دانش‌آموزان دارای حجاب برتر در این مراسم شرکت می‌کنند. هدف از اجرای این برنامه نمایش عمومی حجاب در سطح جامعه و تشویق دانش‌آموزان به رعایت حجاب در اجتماع می‌باشد.

۱۱ـ برگزاری جلسات توجیهی و آموزشی ـ تربیتی برای والدین: به منظور اطلاع رسانی و همراهی والدین با طرح مذکور، لازم است جلسات توجیهی – علمی برای آنان برگزار، و اهداف و برنامه‌ها تشریح شود. و آسیب های بی حجابی و آثار نامطلوب آن برای خانواده و جامعه، آموزش داده می شود.

۱۲ـ برگزاری جلسات توجیهی کادر مدرسه این جلسه با هدف همراهی و هماهنگی فعالیت های معلمان با مربیان حجاب.

۱۳ـ تابلوی حجاب: به منظور اهمیت مسأله ی حجاب، تابلوی مخصوصی با طراحی زیبا به این امر اختصاص می‌یابد که در این تابلو آثار دانش‌آموزان طرح اطلاع رسانی می کنند.

 

  • معرفی اجمالی طرح ملی خوش حجابی و نسیم عفاف

طرح ملی خوش حجابی دومین طرح کاربردی این مرکز می باشد که با هدف تثبیت حجاب دختران ۷ تا ۱۴ سال طراحی شده. در این طرح دختران ۷ تا ۱۴ سال محجب به حجاب برتر توسط نیروهای نامحسوس مرکز در سطح شهر شناسایی شده با مراجعه به دفتر شهرستان، تشکیل پرونده داده و تا پایان سن یاد شده در برنامه های مختلف قرار می گیرند.

طرح ملی نسیم عفاف، ادامه طرح خوش حجابی می باشد که دختران با ورود به سن ۱۵ سالگی، تحت پوشش این طرح قرار می گیرند. در این طرح به دختران خوش حجاب، در سطح بالاتری آموزش های لازم و مشاوره داده می شود و در صورت تشکیل خانواده در آموزش های همسرداری و تربیت کودک نیز شرکت می کنند.

 

دانش آموزان

 

چنانچه  تمایل به آگاهی از برنامه ها و برقراری ارتباط با این مرکز دارید به سایت زیر مراجعه نمایید.

http://rih.ir

 

کاری از گروه خانواده باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.