نقش های پیدا و پنهان زنان در کربلا

رسول خدا(ص) مقداری از خاک کربلا به وی داده است و به او فرموده است که هرگاه این خاک به خون تبدیل شد، بدان فرزندم حسین کشته شده است. ایشان می گوید: بعدازظهر عاشورا به خاک نگریستم، دیدم از آن خون می جوشد. دانستم که حسین به شهادت رسیده است.

کد خبر: 15219
تاریخ انتشار : آذر ۴, ۱۳۹۳

یکی از خصیصه های حادثه عاشورا الگوسازی و الگودهی به همه انسان ها است. زنانی که هم پای مردان زیباترین جلوه های ایثار را در طول تاریخ به نمایش گذاشتند و الگوی اهل ایمان شدند.

در این قسمت به بیان چند الگوی مثبت می پردازیم:

 

 

ام سلمه: الگوی پیرزنان

او همسر گرامی رسول خدا(ص) و از زنان خردمند عصر خویش به شمار می رفت. نامش هند بود و شوهر او سلمه در جنگ احد مجروح و سپس شهید شد. قبل از جنگ احزاب به همسری پیامبر(ص) درآمد و سرپرستی فاطمه زهرا(س) را به عهده گرفت. وقتی امام حسین(ع) به دنیا آمد، عهده دار نگهداری او شد.

ام سلمه پس از رحلت رسول خدا همواره هوادار اهل بیت ایشان بود و نزد اهل بیت منزلتی عظیم داشته است. او از رسول خدا ماجرای کربلا را شنیده بود و هنگام خروج امام از مدینه به حضرت چنین اظهار داشت:

ای فرزندم! مرا با رفتنت به سوی عراق محزون مکن، من از جدت شنیدم که می فرمود: فرزندم حسین در زمین عراق به شهادت می رسد. زمینی که به آن کربلا گفته می شود.»

امام در پاسخ وی چنین فرمود:

ای مادر!  به خدا سوگند این را می دانم و این که به ناچار در کجا کشته می شوم و چاره ای از آن ندارم. به خدا سوگند روزی را که در آن کشته می شوم و کسی را که مرا می کشد می دانم.»

ام سلمه ادامه داد که رسول خدا مقداری از خاک کربلا به وی داده است و به او فرموده است که هرگاه این خاک به خون تبدیل شد، بدان فرزندم حسین کشته شده است.

ایشان می گوید: بعدازظهر عاشورا به خاک نگریستم، دیدم از آن خون می جوشد. دانستم که حسین به شهادت رسیده است.

پس از واقعه کربلا وی در مدینه برای شهیدان عزاداری می کرد و بنی هاشم به تسلیت گویی او – که تنها بازمانده پیامبر بود – می رفتند.

 

 

ام خلف: الگوهای همسران شهید

«ام خلف » همسر «مسلم» از زنان شیعه و از یاران حضرت سیدالشهداء بود. پس از شهادت «مسلم » پسرش «خلف » آماده جنگ شد. امام حسین از او خواست که به سرپرستی مادرش بپردازد. ولی مادرش او را تشویق به جنگ کرد و گفت: «جز با یاری پسر پیغمبر از تو راضی نخواهم شد.» «خلف » پس از نبردی دلیرانه به شهادت رسید. پس از شهادتش سر او را به طرف مادرش پرتاپ کردند. او هم سر را برداشته، بوسید و گریست.

 

 

رقیه: الگوهای دختران شهید

«دختر سه چهار ساله اباعبدالله الحسین که در سفر کربلا همراه اسرای اهل بیت بود. در شام شبی پدر را به خواب دید و پس از بیدار شدن بسیار گریست; بی تابی کرد و پدر را خواست. خبر به یزید رسید. به دستور او سر مطهر امام حسین را نزد او بردند. او از این منظره بیشتر ناراحت و رنجور شد و همان روزها در خرابه شام جان داد. خردسالی این دختر و عواطفی که نام و یادش و کیفیت جان دادنش و مدفن او برمی انگیزد، شگفت انگیز است و شیعیان به او علاقه خاصی دارند. »

 

صبوری، انسان‌ها را از رذایل دور کرده و آن ها را به اخلاص نزدیک می‌کند. این بزرگان علاوه بر صبر و شکیبایی و مبارزه با دشمن، جهاد با نفس را در عین سادگی و پوشش رعایت می‌کردند و الگوی مناسبی در دنیا و آخرت می توانند برای انسان ها باشند.

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.