پدر و مادرها بخوانند!!!

در تربیت فرزندان اجبار ثمری نمی بخشد، والدین و مربیان باید چنان زمینه را آماده کنند که فرزندان خود راه صحیح را بر گزینند تا برآن چه انتخاب کرده اند، پایبند و استوار باشند.

کد خبر: 15258
تاریخ انتشار : آذر ۵, ۱۳۹۳

حادثه کربلا و خلق و خویی که از حماسه ساز عاشورا به ثبت رسیده است، منبع ارزشمندی برای آموزش اخلاق و الگوگیری در زمینه شیوه تربیت فرزند است که به دو مورد از این پندهای اخلاقی برای تربیت فرزندان اشاره می کنیم:

 

 

پاسخ گویی به پرسش های فرزندان

فرزندان وقتی دوران نوزادی و کودکی را پشت سر می گذارند، سئوالاتی در ذهنشان به وجود می آید به طوریکه در مقطعی از زمان، چنان والدین را «سئوال باران » می کنند که آن ها را به ستوه می آورند.

کودکان هرچه رشد عقلی بیشتری می یابند، سئوالات جدی تری خواهند داشت، به ویژه در دوره نوجوانی و آغاز جوانی، شرایط جدید، تحولات، تصمیمات بزرگ در زندگی والدین و.. سئوالات بیشتری را در ذهن آنان ایجاد می کند. در چنین وضعیتی والدین باید زمینه پرسش گری را برای فرزندانشان فراهم کنند و پای صحبت های آنان بنشینند و با حوصله به پرسش های آنان پاسخ مناسب دهند و ابهامات را مرتفع سازند.

حادثه کربلا، که موقعیت جدیدی در زندگی امام حسین(ع) محسوب می شد، پرسش هایی را در ذهن فرزندان و دیگر همراهان حضرت ایجاد کرد و ذهن کنجکاو آنان را پر از پرسش های مختلف نمود.

حسین بن علی(ع) با درک موقعیت آن ها، به سئوالاتشان پاسخ های مناسب می داد. به یک نمونه از پاسخگویی حضرت اشاره می کنیم:

بعد از آنکه حضرت، در شب عاشورا، حوادث روز عاشورا وشهادت یاران را ترسیم کرد، قاسم بن حسن(ع)در باره شهادت خودپرسید. امام(ع) به او مهربانی کرد و پرسید:

فرزندم مرگ نزد تو چگونه است؟

پاسخ داد: عمو(جان) مرگ نزد من از عسل شیرین تر است.

حضرت بعد از آن که ظرفیت درک قاسم را نمایان ساخت وپاسخ زیبای او را شنید، فرمود: عمویت به فدایت گردد! به خداقسم! تو از کسانی هستی که بعد از آزمایش بزرگ به همراه من شهید می شوند.

 

 

نقش آزادی و انتخاب در تربیت فرزندان

خداوند به انسان قدرت اراده و انتخاب بخشید تا از میان راه های مختلف مسیر صحیح را برگزیند.

آن چه انسان در پرتو شناخت و بدون اجبار برگزید، در راه دستیابی به آن تا پای جان می ایستد، آزادی به جا وانتخاب درست در تربیت، عنصری کار آمد است، در تربیت فرزندان اجبار ثمری نمی بخشد، والدین و مربیان باید چنان زمینه را آماده کنند که فرزندان خود راه صحیح را بر گزینند تا برآنچه به حق برگزیده اند، پایبند و استوار باشند،

از جلوه های تربیتی حادثه عاشورا، صحنه آزادی و انتخاب راه بود. امام حسین(ع) با کمال صداقت فرزندان و دیگر یاران خود را در ادامه مسیر آزاد می گذارند و با این که بر فرزندان خود حق بزرگتری دارند اما هیچ گاه راه مبارزه را بر آنان تحمیل نمی کند و از این روست که می بینیم آنان نیز آگاهانه همراهی پدر و امام خویش را برگزیدند و در راهش تا آخرین نفس ایستاده و جان خویش رافدای راهش نموده اند.

ابی حمزه ثمالی از علی بن الحسین(ع) نقل می کند که در شب عاشورا پدرم اهل و فرزندان خود و اصحاب را جمع نمودند و خطاب به آنان فرمود: «ای اهل و فرزندان و ای شیعیان من، از فرصت شب استفاده کنید و جان های خود را نجات دهید، شمادر بیعتی که با من بسته اید آزاد هستید.»

آن حضرت هنگامی که عبدالله فرزند مسلم نزد ایشان آمد واجازه میدان طلبید فرمود: «شما در بیعت با من آزاد هستی،شهادت پدرت کافی است. تو دست مادرت را بگیر و از این معرکه خارج شو» عبد الله عرض کرد: «بخدا سوگند من از کسانی نیستم که دنیا را بر آخرت مقدم دارم.»

در آخر باید بیان کرد از عاشورا می توان پیام اخلاقی و تربیتی در همه ی زمینه ها از جمله تربیت فرزند بدست آورد. والدین می توانند نکاتی که امام حسین در میدان جنگ و قبل از آن  در برخورد با فرزندان خود به کار برده اند را فرا گیرند و فرزند خود را حسینی وار تربیت کنند.

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.