چادرهایی که مصداق فرهنگ عاریاتٌ کاسیات اند

یک سوال مهم؛ به نظر شما هدف از چادر سر کردن توسط خانم های محجبه چیست؟شاید سوال را بتوان ساده تر به این شکل مطرح کرد که اصل در پوشیده بودن بانوان به چه شکل معنا پیدا می کند؟ پاسخ دادن به این سوالات بر اساس بدیهیات و مطالبی که در اینترنت، کتابها و مقالات […]

کد خبر: 153
تاریخ انتشار : تیر ۱۲, ۱۳۹۲

chadour_andami

یک سوال مهم؛ به نظر شما هدف از چادر سر کردن توسط خانم های محجبه چیست؟شاید سوال را بتوان ساده تر به این شکل مطرح کرد که اصل در پوشیده بودن بانوان به چه شکل معنا پیدا می کند؟

پاسخ دادن به این سوالات بر اساس بدیهیات و مطالبی که در اینترنت، کتابها و مقالات آمده درعالَم کلمات و واژه ها چندان دشوار نیست ولی در عالَم واقع وآنچه که در خیابان های شهر می بینیم حالت تضادی را ایجاد می کند که تمامی تعاریف را نسبی و بی معنی می کند.

موضوع اصلی در حجاب، پوشاندن ویژگیهای زنانه بدن از چشم نامحرم است. باتوجه به اینکه چادر از مصادیق برتر نوع حجــاب است می توان گفت ویژگی مهم آن نیز پوشیدگیش است. با توجه به پر رنگ شدن نقش بانوان محجبه در اجتماع از نظر برخی ها نیاز به طرح‌های جدید چادر احساس شد. به همین خاطر موجی از طراحی و تولید انواع چادرها در دستورکار طراحان و تولید کنندگان قرار گرفت.

در ابتدا این برنامه به جهت تغییر پوشش نبود بلکه در حقیقت برای به روز رسانی و نوعی ارزش گذاری و متناسب کردن چادر با زنـــــدگی روزمره شکل گرفت. ولی با گذشت زمان روز به روزچشمهای ما به انواعی از چادرها روشن شد که نه تنها ویژگی اصلی چادر که همان پوشیده بودن را ندارد بلکه دقیقا نمایان کننـــده حجم بدن و نمایش های دهنده ویژگی های زنانه هستند.

از انواع چادرهای عربی و لبنانی و…… گرفته تا منور شدن چشم هایمان به اصطلاح چادر های ملی اندامی؛ اینکه این اسم به چه معنـــاست و واقعیت امر در سایر مدلهای چادر در بحث پوشیده بودن به چه شکل است به کنار، ولی به نظر می رسد چنین چادرهایی مصداق عینی عاریاتٌ کاسیات اند.

این چادرها با قالب گیری اندام زنانه در هر سایزی کاملا همان خصوصیت مانتوهای تنگ و چسبان را دارا هستند و فقط شاید شال یا کلاهی هم برای آن در نظر گرفته شده است.برخی از مدل های این چادرها که دارای آستین اند هم به خاطر نوع برش، تنگتر شده و در ناحیه پشت همان چسبندگی نامطلــــوب را دارا هستند. چـــادرچاقـــچورهای قدیـــمی هم که امروزه در فروشگاهها تحت عنوان چادر کمری عرضه می شوند نیز با تنگ بودن در قسمت  دامن و کوتاه بودن دسته ها و عدم استفــــــاده از پوشش مناسب و روسری بزرگ و عدم روگیری به دلیل کمری که بسته می شود کاملا بالاتنه بانوان را به نمـتایش می گذارد؛ بگذریم از انواع و اقسانم چادرهــتای مجلسی که امروزه در قالـــب لباس شب طراحی شده است از نوع نگین دار و نقاشی شده تا مدل تور دار و پر پیچ و چین آن که مصداق عینی تبرج اند.

به هرحال اینکه برخی از ما و اطرافیان ما اینچنین انتخاب هایی را داریم ریشه در عوامل مختلفی دارد ولی بهتر است همه به دنبال این باشیم که راه دور زدن دین و فرهنگ اسلامی را چه در تبلیغات و چه در طراحی و تولید و چه در انتخاب و خرید کنار بگذاریم و دیگر در برخی از این موارد از عنوان چادر استفاده نکنیم بلکه همان مانتوی کلاه دار و… غیره که مناسبترند را مطرح کنیم در حقیقت ما در بسیاری از احکام و دستورات دین به دنبال بازنویسی و باز بینی تاریخ هستیم مثل اینجا که دوباره داستان قوم یهود را به شکل جدید در حال ویرایش هستیم، آنجا که  خداوند به قوم یهود گفت:

در روز شنبـــه ماهی نگیــــرید قوم یهود شنبه را تور پهـــن می کرد و یکشنبه ماهی ها را جمع می کرد.دقیقا مساله ای که این روزها در رفتار عملی ما نمایان شده است. خداوند به زنان میفرماید: بدنتان را از مرد نامحرم بپوشانید؛ ولی بعضی ها که دوست دارند هم متدین باشند و هم به میل خودشان وسلیقه و دلشان می روند چنان لباس چسبان و تنگی می پوشند که اگر عریان باشند چشمها را این گونه جذب نمی کنند.که متاسفانه این مورد درباره برخی از این نوع چادرهای ما هم صدق می کند.

حال چه کسی می تواند پاسخ دهد کاربرد امروزه این چادرها چیست؟

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

ارسال
چاپ
0 نظر
  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.