از جلسات زنانه تا تهیه جهیزیه

 جمع آوری کمک برای نیازمندان و جور کردن جهیزیه برای بی بضاعت ها و پیدا کردن راه حل برای دستگیری از کسانی که به کمک احتیاج دارند در این جلسات اتفاق می افتد.

کد خبر: 15425
تاریخ انتشار : آذر ۹, ۱۳۹۳

خو گرفتن ایرانیان با ذکر مصیبت اهل بیت، سنتی دیرینه در میان فرهنگ این مرز و بوم است. روضه های خانگی از جمله مظاهر دلدادگی مردم ایران به اهل بیت پیامبر اسلام(ص) است که حال و هوا و صفای خاص خود را دارد و ظرفیتی عظیم به شمار می آید که می بایست مورد توجه بیشتری قرار گیرد. این روضه ها کارکردهای اجتماعی و فرهنگی زیادی دارد که به بعضی از آن ها اشاره می کنیم:

 

کارکردجلسات زنانه درسطح فرهنگی به عنوان نهاد اجتماعی

 

◄ جلسات زنانه لحظاتی را برای دور شدن از فشارهای زندگی روزمره فراهم می‌آورند.

◄جلسات زنانه با وجود کم جمعیت بودن و محلی بودن، پایگاه خوبی برای ترویج فرهنگ اسلامی هستند و جلسات محلی با مخاطبان معدود و امکان ارتباط نزدیک یکی از بهترین راه های ترویج گفتگو های ضروری در حوزه مسائل دینی، فرهنگی و اجتماعی است که کارکردهای فراوان دیگری نیز دارد.

◄کارکردهای مثبت دیگری مانند تقویت بنیان خانواده، کمک به بانوان در زمینه پرورش مذهبی کودکان نسل فردا، فراهم شدن زمینه ازدواج دختران، آموزش درست قرآن، خواندن احادیث و سایرموضوعات فرهنگی و اخلاقی داشته باشند که همگی این موارد، روشن کننده راه زندگی هستند. به عبارت دیگر این جلسات می توانند پایگاه بزرگی برای تبلیغ اسلام و بالا بردن فرهنگ مذهبی زنان باشند.

◄پرکردن اوقات فراغت زنان، به خصوص زنان خانه دار، افزایش ارتباطات میان آنان، تعاملات اجتماعی مثبت در فعالیت های خیریه مانند تهیه جهیزیه، آزاد کردن زندانی یا کمک به فقرا وانتقال فرهنگ دینی نیز باشند.

◄مشکلات شغلی یا خانوادگی زنان حل شود، اتخاذ چنین روشی می تواند گام مهمی در نقش عملی این جلسات باشد.

قرض الحسنه های خانگی هم یکی دیگر از اتفاقاتی است که با گرد هم آمدن خانم ها ایجاد می شود؛ هر ماه هر کس مبلغی را به مسئول این قرض الحسنه می دهد و هر ماه طبق قرعه کشی، مبلغ جمع شده به یک نفر اختصاص پیدا می کند.

جمع آوری کمک برای نیازمندان و جور کردن جهیزیه برای بی بضاعت ها و پیدا کردن راه حل برای دستگیری از کسانی که به کمک احتیاج دارند هم از آن دسته اتفاقات است که در این جلسات می افتد که شاید ثوابش از صرفا شرکت در جلسه روضه خوانی اباعبدالله بیشتر باشد.

 

اما بهتر است در ابتدا سطح علمی و دینی خانم‌ها به واسطه برگزاری آزمونی ارزیابی ‌و برای آن ها کلاس‌های دینی برپا شود. بعد از شناخت توانایی و ظرفیت هر فرد که در روضه‌خوانی بهتر عمل می‌کند و صدا و بیان خوبی دارد یا در تفسیر احکام دینی موفق‌تر است؛ این افراد در چهار دسته مداحی، سخنرانی، حوزوی و مبلغات سنتی تقسیم ‌بندی شوند و این افراد به جامعه شناسانده شوند تا در مجالس خود از آن ها استفاده کنند.

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.