این قشر تأثیر گذار

یکی از کانون های حساس و بسیار مهم  برای ارتقاء فرهنگ و دانش در جامعه ، دانشگاه است. پرچمداران علم و دانش و تخصص از دانشگاه ها برمی خیزند. اگر فرهنگ حجاب و پوشش در این قشر اصلاح شود به طور ناخود آگاه  این فرهنگ در جامعه گسترش می شود.

کد خبر: 15493
تاریخ انتشار : آذر ۱۱, ۱۳۹۳

جوانان و نوجوانان و حتی کودکان در هر جامعه ای، به افراد تحصیلکرده و دانشمندان به عنوان الگو نگاه می کنند و جایگاه این افراد را به عنوان نقطه مطلوب و هدف زندگی خود قرار می دهند. به عنوان نمونه بسیاری از ما شاید بخاطر داشته باشیم که در کودکی یا نوجوانی وقتی از ما میپرسیدند که  در آینده  می خواهید چه کاره شوید؟  اغلب  از مشاغلی نام  می بردیم که بدون آن که خود بدانیم منشأ آن ها از دانشگاه بود. مشاغلی که لزوما با تحصیل در دانشگاه ها میتوان به آنها دست یافت مانند دکتر، مهندس، خلبان و … . پس کودک یا نوجوان  به طور ناخودآگاه به رفتار و منش این افراد توجه ویژه خواهد داشت.

در طول تاریخ معاصر نیز هر زمان جامعه و مردم خواهان تحولی بودند، جریانات معترض از بین دانشجویان برمی خواست و یا اگر حکومت خواستار دگرگونی فرهنگی و اجتماعی بوده است یکی از اقشاری که روی آن برنامه ریزی می شد، دانشجویان  بودند. برای مثال:

در جریان کشف حجاب، یکی از روش های ترویج بی حجابی در کشور استفاده از قشر دانشجو بوده است . رضا خان در نخستین اقدامات اصلاح طلبانه‌اش مساله کشف حجاب را مطرح کرد و برای عملی کردن نقشه‌اش دانشسرای عالی را برگزید. در بهمن ۱۳۱۳، در افتتاح دانشگاه تهران، به دختران دستور داده شد که بدون حجاب به تحصیل مشغول شوند.

 

دانشجو

 

تاثیر دانشجو بر سایر اقشار جامعه نیز در مسئله پوشش قابل انکار نیست. با توجه به این موضوع می توان پیش بینی کرد که در حال حاضر برخی دانشجویان و تحصیلکرده های جامعه با رفتارهای ضد ارزشی خود چه پیام هایی را به جامعه انتقال می دهند.

بنابر این تقویت نیروهای باحجاب در دانشگاه ها می تواند ترویج مسئله حجاب را در جامعه در پی داشته باشد. مسئولان فرهنگی می توانند روی نظریات و اطلاعات دانشجویان حساب باز کنند و نقطه نظرات آن ها را درباره عدم رعایت حجاب و مسئله گرایش های جوانان به سمت مدل های غربی را جهت حل این معضل بکار گیرند.

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه