در حلقه خانم جلسه ای ها

با تغییر مکان جغرافیایی در شهر، نرخ روضه‌خوانی‌ها هم فرق می‌کند. برخی خانم جلسه‌ای‌ بالا شهری کارت ویزیت دارند و به راحتی هر دعوتی را قبول نمی‌کنند و تاکید دارند میزبان حتما آشنا باشد.

کد خبر: 15529
تاریخ انتشار : آذر ۱۲, ۱۳۹۳

عزاداری بانوان همواره از لحاظ کمیت بر مجالس مردانه سبقت گرفته است اما از لحاظ کیفیت معمولا مجالس مداحی بانوان به پای مجالس آقایان نمی رسد. خانم ها، روضه ها و مجالس مذهبی بیشتری نسبت به آقایان تجربه می کنند اما به اندازه آقایان، قوانین را رعایت نمی کنند.

 

چند گونگی جلسات زنانه

 

جلسات زنانه می توانند به چند دسته تقسیم شوند:

محوریت سخنرانی، به قرائت دعا یا قرآن می پردازند.

محوریت روضه یا مولودی، ضمن ارائه سخنرانی، مداح به ذکر مصیبت یا شادی می پردازد.

جلسات ساختار شکنانه ای هستند که آموزش روانشناسی یا حتی یوگا را محور کار خود قرار می دهند.

جلساتی که با محوریت سخنرانی یا مولودی وروضه برپا می شوند اگر به درستی هدایت شوند؛ می توانند نقش عمده ای در پیشبرد جامعه به سوی اهدف متعالی اش داشته باشند.

 

مجالس زنانه و اثر آن ها

 

نحوه عملکرد هیات های زنانه در زمان انقلاب به ویژه در دوران دفاع مقدس نشان می دهد که این هیات ها از مهم ترین عوامل پیشبرد انقلاب و ترغیب نیروهای مردمی و تدارکات پشت جبهه جنگ بوده اند. بنابراین مجالس زنانه بدون هیچ هزینه و زحمتی که بخواهد بر دوش دولت باشد، میتوانند اهداف متعالی را به ثمر برساند ولی باید توجه داشت برای تحقق چنین آرمانی، لازم است ظرفیت چنین تشکل هایی را به درستی شناخت و در جهت اهداف متعالی از آن بهره برد. با توجه به ظرفیت بالای زنان در اثرگذاری بر تحولات فکری، تربیتی و فرهنگی در خانواده و خارج از خانواده، این جلسات علاوه بر کارکردهای سنتی می توانند تغییراتی را در نگرش فرهنگی نسل جدید داشته باشند.

بیشتر شرکت کنندگان، زنان خانه داری هستند که بنابر علل مختلف در آن شرکت جسته اند؛ عواملی هم چون آموختن علوم دینی، شرکت در جمعی معنوی، نیاز به حضور اجتماعی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، رهایی از خستگی ناشی از کارهای یکنواخت خانه و یافتن احساس رضایت از مفید بودن، گسترش روابط با زنان و گفتگو درباره مسائل زندگی با جریانات اجتماعی.

 

در حلقه خانم جلسه ای ها

 

با تغییر مکان جغرافیایی در شهر، نرخ روضه‌خوانی‌ها هم فرق می‌کند. برخی خانم جلسه‌ای‌ بالا شهری کارت ویزیت دارند و به راحتی هر دعوتی را قبول نمی‌کنند و تاکید دارند میزبان حتما آشنا باشد.
درسمت پایین‌تر شهر  خانم‌ها منعطف‌تر می‌شوند و دفترچه‌ای برای یادداشت برنامه‌ها و مراسم‌ دعوت شده دارند

این افراد باید ضمن شناخت مخاطب اعم از جوان و میانسال و نیازهای آنان، بتوانند با آنان به خوبی ارتباط برقرار کرده و از هر گونه انحرافی پیشگیری یا با آن مبارزه نمایند.

تلاش کنند که بدون مطالعه در جلسات حاضر نشوند چرا که مسئول رساندن پیامی به مخاطبان هستند که این پیغام روز به روز رساتر و شفاف‌تر نوشته می‌شود.

باید صاحب مجلس کسانی را که به عنوان سخنران به جلسات مذهبی خود دعوت می کند، نهایت دقت را به خرج دهد. تا دچار آسیب هایی هم چون کم سوادی، ارائه محتوای غلط و تحریف شده، خرافات و ضعف های شخصیتی و اخلاقی از ناحیه خانم جلسه ای ها نشود.

باید زنان با درایت تمام به سخنرانی گوش دهند زیرا تنها در چنین شرایطی است که هم آن ها ازحضور در مجلس نهایت استفاده را خواهد برد و هم گوینده حواسش جمع خواهد بود که مستند صحبت کند.

 

 

به هر صورت باید توجه داشت که مجالس اهل بیت با هر شکل و هیئتی باید با دقیق ترین نکات برگزار شود و پیش از همه چیز محلی برای انتقال مفاهیم بلند معارف دینی و یاد خدا باشد.

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه