آرایشی که به زور رسانه ها عرف شده است

*اون روز با جناب همسر تلویزیون می دیدیم که جناب همسر بی مقدمه پرسید، خانوم مدل ابروی این خانومه بازیگره همون مدلیه که میگن ابرو شیطونی؟! من: هاج و واج از پرسش جناب همسر… **اون روز قرار بود یکی از دوستای قدیمیم رو ببینم، در اولین نگاه که دیدمش از تعجب ماتم برد، و سریع […]

کد خبر: 1554
تاریخ انتشار : شهریور ۳۰, ۱۳۹۲

*اون روز با جناب همسر تلویزیون می دیدیم که جناب همسر بی مقدمه پرسید، خانوم مدل ابروی این خانومه بازیگره همون مدلیه که میگن ابرو شیطونی؟! من: هاج و واج از پرسش جناب همسر…

**اون روز قرار بود یکی از دوستای قدیمیم رو ببینم، در اولین نگاه که دیدمش از تعجب ماتم برد، و سریع ازش پرسیدم: چه بلایی سر ابروهای بلند و نازکت اومدن چرا اینقدر کوتاه و پهن شدن؟! خندید و گفت سلیقه ی جناب همسر هست تو ماهواره دیده و گفته فانتزی دوست دارم…

***اون روز داشتم با آقای برادر در مورد معیارهای مورد نظرش تو ازدواج صحبت می کردم، که بعد ازین که فهمیدم دوست داره خانمش چادری باشه به شوخی ازش پرسیدم دوست داری چه جوری باشه؟ آرایش کنه یا نه؟! که آقای برادر گفت: چه مقدار آرایش منظورته؟! خب اگه همین مقداری که عرف هست باشه اشکال نداره…

قطعا مواردی شبیه به موارد بالا برای شما هم اتفاق افتاده است. به راستی این تغییر دیدگاه ها و سلیقه ها ریشه از کجا دارند؟!

Television,Model

جایگاه رسانه و تأثیرات آن

 در این یادداشت سعی داریم به تاثیر رسانه های مختلف بر این تغییر ذائقه افراد در مورد سبک آرایش بپردازیم. در اینجا لازم است از خود بپرسیم آیا رسانه‌های جمعی، اوضاع اجتماع را منعکس می‌کنند یا برعکس آن‌ها خود پیشگام تغییر اوضاع اجتماعی و فرهنگی هستند؟ واقعیت این است که رسانه‌ها می‌توانند در دراز مدت ساختارهای ارزشی جامعه را بسازند یا دگرگون کنند، چرا که تأثیر پدیده‌ای چون تلویزیون و برنامه‌های ماهواره‌ای بر افکار عمومی و تغییر نگرش افراد به مسائل اجتماعی و فرهنگی از دیگر رسانه‌ها وسیع‌تر و عمیق‌تر است. تلویزیون به‌سرعت می‌تواند طیف وسیعی از اعضای جامعه را تحت تأثیر قرار دهد. این رسانه می‌تواند موانع زمانی و مکانی را برطرف کند و امواج خود را حتی به دورترین نقاط کشور ارسال دارد.

تلویزیون در حوزه زندگی خصوصی مردم، بخش اعظم لحظه‌های زندگی افراد را به خود اختصاص می‌دهد. به‌علاوه چون این رسانه به صورت شفاهی و عینی با مخاطبان ارتباط برقرار می‌کند، تأثیر آن از لحاظ روانی عمیق است. تلویزیون حتی می تواند به طور مؤثر جریان‌های موجود را تقویت کند و چنانچه در توده مردم آمادگی برای تحول وجود داشته باشد، حتی قادر است این تحول را جهت بدهد. در حقیقت، سیل اطلاعات که از سوی برنامه‌های تلویزیونی و شبکه‌های ماهواره‌ای جاری می‌شود به تدریج، جامعه را در خود غرق می‌کند و افراد هم که خواه ناخواه، در این جو اطلاعاتی تنفس می‌کنند از آن تغذیه می‌شوند و به مرور در جریان مسیر ایجاد شده قرار می‌گیرند.

زیبایی رسانه ای، الگویی مورد قبول؟!

و اما در مورد زیبایی ؛ در واقع رسانه‌ها نوعی زیبایی را تبلیغ می‌کنند که تنها با آرایش دست یافتنی است که نکته ظریف آن این است که علی‌رغم استفاده از این آرایش ها باز هم آن دسترسی ایده‌آل به دست نمی‌آید. در نتیجه فرد مدام مصرف می‌کند تا به زیبایی و آراستگی که رسانه‌ نشان می دهد دست یابد ولی همیشه به او القا می‌شود که هنوز به آن دست نیافته است.

رسانه ها  قادرند ترکیب خاصی از بدن و آرایش را مقبول و زیبا جلوه و بدن و آرایشی دیگر را مورد تمسخر قرار دهند، لذا تصاویر ارائه شده در رسانه‌ها تاثیر بسزایی در ترویج فرهنگ مصرفی بدن و آرایش پیدا کرده است.

این تاثیرات تا جایی پیش رفته است که در حال حاضر آرایش به جزء لاینفک یک زن در رسانه تبدیل شده است و حتی در نظر برخی از همین طریق به یکی از عرف های جامعه امروزی ما تبدیل گشته است.

پای مردان هم وسط کشیده شد

از زنان که بگذریم در بسیاری از برنامه های حتی تلویزیون که رسانه ای داخلی به شمار می رود، می توان تغییر واضحی را در نوع گریم بازیگران و مجریان مرد مشاهده کرد و دلیل بسیاری از گرایش های مردانه به سمت ارایش را متوجه شد.

© Copyright 2012 CorbisCorporation

بماند که رسانه های دیگر که  شامل سینما، ماهواره و فیلم های شبکه خانگی چه داخلی و چه خارجی هستند، از مردان بازیگر هنرپیشه های زیبایی ساخته اند که درگاهی حتی در برابری زیبایی با زنان همآورد می شوند.

 

تلویزیون قدیم، یادش بخیر…

اگر فقط یک بار بیننده شبکه هایی همچون آی فیلم و نمایش و .. از دستگاه دیجیتال خود باشید، به خوبی از روی گریم و پوشش بازیگران فیلم می توانید سال تولید آن فیلم را حدس بزنید و به درستی هم حدس بزنید.

مانتو های گشاد، لباس های بلند همراه با آرایش های بسیار سبک مربوط به سالهای دورتری می باشند و مابقی بر اساس غلظت آرایش ها سال تولیدش به حال نزدیک تر می شود.

شاید اگر دست اندرکاران و تولید کنندگان برنامه های تلویزیونی بر محتوای برنامه های خود تاکید بیشتری کنند نیازی نداشته باشند که بر روی ظاهر و گریم و آرایش بازیگران خود تمرکز کنند.

رسانه های تبلیغی

جدا از بحث رسانه هایی مثل تلویزیون و ماهواره، این روزها نوع تبلیغات و تیزرهایی که در این رسانه ها به طور مستقیم یا غیر مستقیم، لوازم آرایشی را تبلیغ می کنند هم جای بحث دارد. این مجموعه ها به اضافه بیلبوردها و بنر های عریض و طویلی که در اتوبان ها و خیابان های شهر در تبلیغات مستقیم با معرفی کردن برند های آرایشی خارجی شما را برای دست یابی به زیبایی رویایی به استفاده از این محصولات دعوت می کند هم باید مرکز توجه قرار گیرد.

در لایه های زیرین  تبلیغات برخی از محصولات هم که ربطی به لوازم آرایش ندارد، تصاویر زنان و مردانی که در کنار این محصولات دیده می شود با ظاهری رؤیایی که عموما محصول گریم و آرایش های حرفه ای است، این مطلب به شما سبک آرایش خاص و اصلاح های ویژه مردان را نشان می دهد و مشاهده هر روزه آن بالاخره در ذائقه شما اثر گذار است.

  © Copyright 2012 CorbisCorporation

اما در زمان حاضر مسئله اساسی این نیست که چگونه می‌توان فرهنگ ملی و بومی را حفظ کرد، بلکه مسئله این است که چه باید کرد تا ارزش ها و ذائقه های فرهنگی و اسلامی مردم در ارتباط با نوع پوشش وسبک آرایش در جامعه ارتقا یابد و نهادینه شده و به فرهنگ بهتری تبدیل شود. که این امر وظیفه ای همگانی است که بر دوش مردم و مسئولین قرار دارد.

کاری از گروه سبک زندگی باحجاب

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه