برای رفع گرفتاری های خود دست به دامان آن ها شویم

نذر می تواند در شرایطی که درجات بالایی از ابهام، ترس و نگرانی، احساس تنش و پریشانی، بی ثباتی، مشکلات لا ینحل، احساس بی قدرتی و عدم تسلط بر امور است، یافت شود.

کد خبر: 15654
تاریخ انتشار : آذر ۱۸, ۱۳۹۳

افراد در جامعه ی خود بیشتر برای گرفتن حاجت نذر می کنند. «سلامتی و شفای مریض»، «قبولی در آزمون های تحصیلی و کنکور»، و «حل مشکل اشتغال» می تواند حاجت های نذر کنندگان باشد. «کمک ها و نذورات نقدی و مالی» و «ذکر گفتن، قرآن خواندن و دعا کردن» رایج ترین شیوه ی نذر برای رسیدن به حاجت ها می تواند باشد. در این جا به مشکلاتی که افراد برای برطرف شدن آن، نذر می کنند اشاره می کنیم:

 

رابطه مشکلات و نذر

 

نذر می تواند در شرایطی که درجات بالایی از ابهام، ترس و نگرانی، احساس تنش و پریشانی، بی ثباتی، مشکلات لا ینحل، احساس بی قدرتی و عدم تسلط بر امور است، یافت شود.

هم چنین «نذر کردن» می تواند برای افراد مختلف به عنوان وسیله ای برای پیش بینی پذیر کردن آینده و کاهش ابهام محیط بیرونی و فائق آمدن بر اضطراب ها و ترس هایی که فرد بر آن ها کنترلی ندارد مورد استفاده قرار گیرد. در واقع نذر کردن رفتاری است که به واسطه ی آن فرد به خواسته و نتیجه ای که کنترلی بر آن ندارد دست می یابد. این خواسته هر چیزی می تواند باشد.

خانمی را می توان تصور کرد که مطابق نظر پزشکان عقیم بوده و امکان بچه دار شدن ندارد. هنگامی که تمامی اسباب مادی برای پاسخ گویی به این نیاز و نگرانی وی فاقد کارایی بوده، در این جا وی به اسباب و وسایل غیرمادی توسل می جوید که «نذر» می تواند یکی از آن ها باشد. مثلا آن زن نذر می کند که در صورت بچه دار شدن، نوزاد یتیمی را به فرزندی قبول کند. یا مردی که نذر می کند در صورت برنده شدن در قرعه کشی نیمی از پول بدست آمده را خرج کودکان نیازمند کند. در هر دو حالت افراد با عمل نذر به کاهش اضطراب و نگرانی های خود می پردازند.

 

رابطه سن با نذر

 

با بالا رفتن سن، داشتن سابقه ی نذر در بین افراد افزایش می یابد، این امر می تواند دو دلیل داشته باشد. یکی اینکه این رابطه می تواند مرتبط با چرخه ی عمر باشد بدین معنی که حتی نسل جدید نیز وقتی مسن می شوند، دست کم یک بار تجربه ی نذر کردن را در کارنامه ی خود خواهند داشت. دلیل دوم می تواند مرتبط با تفاوت های نسلی باشد. یعنی این که نه تنها بین جوانان با میانسالان و افراد مسن در میزان گرایش به نذر تفاوت وجود دارد، بلکه این تفاوت ریشه در تفاوت های نسلی و تغییرات فرهنگی دارد که در جامعه ی ایرانی در حال رخ دادن است.

 

در آخر باید بیان کرد که بیشتر نذرها مرتبط با شرایط و مشکلات محیطی بوده که ریشه در ناپایداری ها و مشکلات اقتصادی، مسائل و مشکلات بهداشتی و سلامتی، و نبود امنیت شغلی دارد  و افراد برای رسیدن به حاجت ها و نیازهای خود به نذرهای مختلف متوسل می شوند. شاید بهتر این باشد که افراد نذرهای خود را با شرایط جامعه تطبیق دهند.

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.