نذرهای به روز شده

نذورات مردمی باید به سمت رفع نیازهای حقیقی جامعه هدایت شوند. آگاه سازی مردم از مسائل شرعی نذر و مصرف آن، امری ضروری است. مردم باید در نذورات خود از اسراف و تبذیر و تکرار بی فایده پرهیز کنند و نذرشان را درمسیر رفع نیازهای حقیقی و پرکردن خلاهای فکری جامعه هدایت کنند تا مشکلات اساسی برطرف شود.

کد خبر: 15687
تاریخ انتشار : آذر ۱۹, ۱۳۹۳

 نذر یک عمل دینی محسوب می شود و برخواسته از محیطی است که فرد در آن زندگی می کند. طبق شرایط جامعه نذر می تواند متغیرباشد. در این صورت است که در بردارنده تاثیرات اجتماعی است. نذورات در جامعه پیامدهای اجتماعی و فرهنگی دارند و در مواقعی برای شخص نذر کننده منزلت اجتماعی در پی دارد.

 

نذردارای سه بُعد است:

 

 بُعد اول آن، ارتباط با خداوند متعال و کسب رضا و تایید الهی می باشد.

در بُعد دوم، ارتباط نذر با فرد نذرکننده مطرح است که به شکرانه ی نعمتی از الطاف خداوند، توفیق عبادت، ترک معصیت و یا روای حاجت، نذری اتفاق می افتد.

در بُعد سوم، ارتباط نذر با جامعه و اشخاص، مورد توجه قرار می گیرد.

در دو بعد اول، ارتباط نذر با خداوند متعال و نذرکننده مشکلی وجود ندارد اما بُعد سوم نیازمند یک آسیب شناسی است؛ در حقیقت، نذر باید در راستای خدمت به جامعه و تقویت ارزش های  دینی به کارگیری شود و با یک نیازسنجی در جامعه، خلاهای موجود راپر کرده و یا نیازی را برطرف کند.

 

شرایط جامعه و نذر

 

نذرها باید از اسراف و تبذیر و تکرار بی فایده، دور باشند. نیاز یک جامعه ممکن است در زمینه هر یک از مسائل فکری، فرهنگی، علمی و یا غذایی باشد.

در نذر، باید از کارهای تکراری که منفعتی نداشته و یا منفعت آن قابل توجه نیست پرهیزشود؛ به عنوان مثال امروز در کشور ما، نیازهای خوراکی، کمتر مورد توجه قرار دارد و از ماندگاری برخوردار نیست و چه بسا گاهی به دلیل حجم بالای نذرهای غذایی، اسراف صورت می گیرد؛ در مقابل، مسائلی چون ازدواج جوانان و کارآفرینی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و سرمایه های ارزشمندی که  نذر می شوند، می توانند گره گشای خوبی در این زمینه ها باشند.

نیاز است که مراکز خیریه های بنیان نهاده شوند تا نذرهای مردم را به مسیر صحیح در جهت رفع نیازهای حقیقی هدایت کنند تا مشکلات اساسی برطرف شود.

در نذرهای خوراکی، گاهی برخی افراد برای گرفتن غذا هجوم آورده و شخصیت اجتماعی خود را زیر سوال میبرند لذا به صورت جدی باید از رفتارهایی که جایگاه و وزن اجتماعی افراد را خدشه دار می کند پرهیزکرد.

گاهی اوقات افرادی به دلیل عدم آشنایی کافی با مسائل شرعی، گمان می کنند که اگر نذری کرده اند، حتما باید پول آن را به داخل ضریح بیاندازند؛ در صورتی که بسیاری از مراجع فرموده اند اگر کسی برای امام حسین(ع) نذر کرد، مصرف آن پول در کار خیر و تقدیم ثواب آن به پیشگاه ایشان کفایت می کند.

در آخر باید بیان کرد که نباید اجازه داد اموال و سرمایه های ارزشمندی که از سوی مردم نذر می شوند با استفاده در مسیرهای نادرست، ضایع شوند بلکه باید به سوی اهداف جامعه هدایت شوند.

 

امیدواریم که خداوند متعال به برکت این بزرگواران و ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) به مردم جامعه ی ما توفیق دهد که نذر خود را علاوه بر نذرهای خوراکی، در زمینه فرهنگی برای صلاح جامعه و کمک به نیازمندان واقعی قرار دهند و از هرگونه اسراف و تبذیر و ضایع کردن مال خود پرهیزکنند.

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.