نذر کتاب و ترویج فرهنگ عاشورا

 نذر کتاب های عاشورایی و ارسال آن به نقاط محروم و دوردست کشورمان در این برهه از زمان به صلاح و صواب نزدیک تر است.

کد خبر: 15829
تاریخ انتشار : آذر ۲۴, ۱۳۹۳

درمقاله قبل یه این نکته اشاره شد که یکی از راه های حفظ همبستگی افراد جامعه، نذری دادن است. اما همین نذری دادن می تواند هدایت شود تا جامعه را به سمت راه اصلی خود حرکت داده و از انحراف باز دارد.

 

اگر چه نذر و نذری دادن تنها به زمان و مکان خاصی منحصر نیست، اما ایام شهادت جانگداز سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدا… الحسین(ع) و یاران باوفای آن حضرت را می‌توان عالی ترین جلوه این سنت به شمار آورد، چنان که با آغاز ماه محرم که بیرق‌های عزا بر سر هر کوی و برزنی برافراشته می‌شود، مردم نیز با حضوری سرشار از عشق و اخلاص می‌کوشند تا در شگفت‌ترین و عظیم‌ترین سوگواری تاریخ بشریت، هر یک به سهم خویش نقشی ایفا کنند و بر شکوه آسمانی این مراسم بی‌نظیر بیفزایند.

 

همه ساله حجم عظیم و بسیار قابل ملاحظه‌ای طی این ایام صرف تهیه و توزیع مواد غذایی می‌شود که این رویکرد از یکسو موجب افزایش ناگهانی مواد غذایی در بازار، و از سوی دیگر به سبب کثرت عرضه نذورات، بخش فراوانی از غذاهای نذری تهیه شده عملاً اسراف می‌شود، که این امر بیانگر این واقعیت است که باید از سوی اصحاب خرد و اندیشه در این زمینه چاره‌ای اندیشیده شود تا سنت پسندیده نذر فقط و فقط به این طریق محدود و منحصر نشود و با پیشنهاد شیوه‌ها و دیگر راهکارها، امکان بهره‌مندی افزونتری از این فرصت ارزنده فراهم آید.

 

اکنون با توجه به حساسیت ها و ضرورت های زمانه، لازم به نظر می‌رسد تا حضور در عرصه فرهنگ مورد توجه بیشتری قرار گیرد، زیرا اینک یزیدیان زمان با سلاح فرهنگ به میدان آمده‌اند و به عبارت دیگر امروز هنگامه جنگ نرم است و تمام قوا و امکانات موجود باید در این جبهه مهیا و به کار گرفته شود و از سوی بزرگان و اصحاب علم و ادب و رسانه، آحاد مختلف مردم به نذر فرهنگی ترغیب، تشویق و راهنمایی شوند.

 

در شرایط فعلی، کتاب و محصولات فرهنگی سودمند به منزله غذای روح آدمی به شمار می‌آید که نباید نسبت به این مهم غافل شد و با عنایت به گستردگی کشور و پراکندگی جمعیت، چه نیکوست مردم معتقد و دلباخته مکتب عاشورا با نذر کتاب که هدیه‌ای آگاهی بخش و ماندگار است، نقش پویا و مؤثری در انتقال هر چه بیشتر فرهنگ حیات بخش عاشورا داشته باشند.

 

نذر کتاب های عاشورایی و ارسال آن به نقاط محروم و دوردست کشورمان در این برهه از زمان به صلاح و صواب نزدیک تر است. بنابراین چه زیباست که با اهداء کتاب به مناطق دور دست کشور در کنار نذرهای خوراکی، علاوه بر تأمین غذای جسم افراد، غذای روح آنان نیز تأمین شود.

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه