دغدغه ایی از جنس مجالس زنانه

ممکن است بخشی از فاصله گرفتن بانوان و دختران جوان از این گونه مجالس برای همین بی توجهی است که به خواست و نیاز آن‌ها می‌شود.

کد خبر: 15900
تاریخ انتشار : آذر ۲۹, ۱۳۹۳

مجالس بانوان باید از هر نظر آن قدر مفید باشد که بانوان جذب شوند و مسائلی را که در جلسات آموزش دیده اند را در زندگی خود و تربیت فرزندانشان پیاده کنند. برای این امر باید جلسات بانوان را از نواقص و اشکالات تهی کرد. در این جا به سه مورد از دغدغه های مجالس زنانه اشاره می کنیم:

 

توجه به مداحی  یا سخنرانی

کمرنگ شدن اهمیت سخنرانی در نظر برخی صاحب خانه های مجالس بانوان است. این امر ممکن است ناشی از علاقه‌ی شخصی بر پر رنگ کردن شور و عزاداری است؛ اما نباید از این اصل غافل شد که بخش عمده آن مرهون معارفی است که علمای اسلام به واسطه‌ی این منبرها به گوش مردم رساندند.

نباید فراموش کرد که اگر این معارف از مجالس عزاداری گرفته شود افراد دیگر قادر به زنده نگه داشتن اسلام نخواهند بود؛ برای گسترش اسلام به بیان معارف آن نیاز داریم.

باید دانست که در جلسات همان طور که به مداحی نیاز است به سخنرانی هم احتیاج است البته باید توجه کرد که شبهات و خرافات وارد سخنرانی افراد نشود.

 

اعتبار سخنان

نادیده گرفتن آیات، روایات معتبر و فراوانی اعتماد به دیده‌ها و شنیده های کم اعتبار مانند خواب‌هایی که گوینده دیده یا شنیده است از دیگر مشکلات در جلسات بانوان است.

باید از سخنران و مداح درخواست کرد که آن چه بیان می شود همگی مستند به آیات و روایات و تحقیقات ارزشمند باشد. که اگر این امر رعایت نشود مجالس رو به بی محتوایی و خرافه سرایی  می روند.

 

بی توجهی به خواسته ی مهمانان

این که سخنران درباره چه موضوعی سخن بگوید و چه مقدار از زمان به او اختصاص داده شود و این که مداح چه سبکی بخواند و مردم را به چه شکل به سینه زنی دعوت کند، ملاکی ندارد؛ جز خواست صاحب مجلس.که بر همین اساس گاه تا ساعت‌ها این عزاداری ادامه پیدا می‌کند و این در حالی است که از سخنران خواسته شده است که کوتاه سخن بگوید.

در آخر باید بیان کرد که ممکن است بخشی از فاصله گرفتن  بانوان و دختران جوان از این گونه مجالس برای همین بی توجهی است که به خواست و نیاز آن‌ها می‌شود.

شاید بهتر این باشد که مجالس عزاداری بانوان به گونه ای تنظیم شود که متناسب با مخاطب عام باشد. و سخنران و مداح آن چنان مهارتی داشته باشند که اطلاعات معتبر خود را به روز کنند و خوب سخن بگویند تا بانوان و دختران جوان جذب مجالس شوند و در کنار عزاداری، مسائل مختلفی را آموزش ببینند.

 

کاری از گروه دین و فرهنگ باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه