2 نکته برای درک جسمی دختران

 آموزش و تربیت جنسی مناسب، در روشن کردن برداشت های غلط و تسکین اضطراب های نابجا، نقش مهمی دارد. پدران و مادران باید بدانند که چنانچه نوجوانان از مجاری درست و متعمد، اطلاعات ضروری را در مورد بلوغ بدست نیاورند، ممکن است از منابع اطلاعاتی نادرست بدست آورده و به انواع انحرافات جنسی مبتلا شوند.

کد خبر: 16082
تاریخ انتشار : دی ۷, ۱۳۹۳

همان گونه که در بخش اول تربیت دختران اشاره کردیم همه ارتباطات آدمیان در چهار سطح قابل دسته بندی و ارائه هستند:” ارتباط با خود، با خدا، با دیگران و با طبیعت” لذا در بحث تربیت دختران نیز باید استعدادهای افراد در شرایط عادی، برای هریک از چهارارتباط یاد شده شناسایی و بارور شوند:

 

دختران و نقش آفرینی مستقیم آنها در تربیت خودشان

 

گفتنی است خود(من) آدمی در سه سطح: “جسم و عقل و دل” قابل تقسیم است.

تربیت دختران در سطح جسم: واضح است که جسم هر فرد قابلیت پرورش و انعطاف فراوان دارد. در مورد تربیت دختران دو موضوع ورزش دختران و تربیت جنسی کودکان قابل بحث است.

 

◄ورزش دختران:

این سوال در بحث مذکور وجود دارد که آیا ورزش برای دختران لازم است و آیا امری است که فقط برای جنس مذکر در دین توصیه شده است؟ در پاسخ باید گفت در فرهنگ ما آمده است”عقل سالم در بدن سالم است” که با اندک دقتی فهمیده می شود که سالم ماندن تن مخصوص مذکر نبوده و زنان نیز حق دارند جسمی سالم داشته باشند و کسی حق ندارد این حق طبیعی را از ایشان سلب کند. چراکه حتی در متون دینی هم، تنها با سلامت جسمی و روحی و فکری است که می توان به پرستش خدا پرداخت و بسیاری از اعمال عبادی چون “روزه، حج، جهاد و حتی نماز ” نیازمند جسم سالم برای هر دو جنس است. پس در مورد ضرورت ورزش برای جنس مونث بحثی نیست اما در ورزش زنان از آنجا که شرایط جسمانی متفاوت و قدرت بدنی کمتری نسبت به مردان دارند می توان ایشان را به ورزش های مناسب جسمشان توصیه کرد.

نویسنده کتاب “زن اسلام و فمینیسم” در مورد تفاوت های زن و مرد آورده است:” زن و مرد در حوزه جسم با هم متفاوتند، مرد از زن قویتر و زن از مرد زیباتر است. در حوزه عقل، مجموعه توانایی زن و مرد یکسان است و در حوزه دل زن از مرد عمیق تر و مستعد تر است. لذا در اینجا ضرورت انتخاب ورزش مناسب با جسم زنان مشخص می شود که باید در بحث تربیت دختران به آن عنایت داشت تا طوری دخترانمان را تربیت کنیم که  بدون منع قانونی، خود به سمت ورزشهای سبک مانند” شنا و ژیمناستیک و والیبال و … ” رفته و خود از “فوتبال و وزنه برداری و ورزشهای خشن” دوری کنند. و نیز این ورزش ها را زیر نظر مربی زن آموزش ببینند.

 

تربیت دختران

 

تربیت دختران

 

◄تربیت دختران در مسائل جنسی:

در این مبحث نکات چندی قابل تذکر است از آن جمله، عوارض و تبعات ناشی از ایام بلوغ در جسم که “قاعدگی” دختران از ملموس ترین مسائل آن است، خانواده هایی ممکن است این موضوع را جدی نگیرند و آموزش های لازم در مسائل مربوط به بلوغ را حتی مذموم تلقی کنند با این حال تربیت دختران به نحوی که هویت جنسی خود را بپذیرند، نسبت به تغییر و تحولات متعدد آن آگاه باشند و برای عکس العمل مناسب این ایام تربیت شوند، از نکات اساسی تربیت دختران است. چه بسا بی توجهی به تعلیم و تربیت این ابعاد، برای دخترانی مشکلات آفریده و در زندگی آینده، ایشان را با اختلالات روانی مواجه کرده است!

 

تربیت دختران

“اسماعیل بیابانگرد”( نویسنده کتاب روانشناسی نوجوانان) در این باره می نویسد:” آموزش و تربیت جنسی مناسب، در روشن کردن برداشت های غلط و تسکین اضطراب های نابجا، نقش مهمی دارد. پدران و مادران باید بدانند که چنانچه نوجوانان از مجاری درست و متعمد، اطلاعات ضروری را در مورد بلوغ بدست نیاورند، ممکن است از منابع اطلاعاتی نادرست بدست آورده و به انواع انحرافات جنسی مبتلا شوند.

 مطالعات نشان داده دخترانی که به طور غافلگیرانه با بلوغ مواجه شده اند و از قبل هیچ گونه اطلاعاتی در این مورد به آنها داده نشده است، به انواع مشکلات عاطفی چون احساس گناه شدید، احساس کثیف بودن، وسواسی شدن و حتی خود سوزی و خود کشی …. دچار شده اند. برگزاری جشن تکلیف در مدارس، با رعایت کلیه جوانب تربیتی آن، سنت حسنه ای است که می تواند در پیشگیری از بسیاری از مشکلات، سهم عمده ای داشته باشد.

 

در مطالب بعدی به بحث نقش دختران در تربیت عقل و دلشان خواهیم پرداخت.

 

کاری از گروه خانواده باحجاب

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.