5 راهکار برای تربیت یک دختر عاقل

 آیا عقل دختران نقصانی دارد؟ چگونه می توان دختری عاقل و مومن تربیت کرد؟

کد خبر: 16203
تاریخ انتشار : دی ۹, ۱۳۹۳

حتما همه شما بر این امر واقف هستید که در فرهنگ ما طوری جا افتاده است که زن ها از نیروی عقلی کمتری نسبت به مردان برخوردارند! آیا میتوان این اتهام “عقل ناقص” را درست دانست؟! در جواب باید گفت؛ اگر عقل زن ناقص بود در همان ابتدای کودکی این نقص و عقب ماندگی نمود پیدا می کرد نه وقتی که وی وارد جامعه شد!! چراکه اگر در روایات گفته شده زنان در امور عقلی عقب ترند (در هر مورد دلیل این امر غلبه احساس بر منطق استدلالی در شرایط خاص عنوان شده)، در مواردی هم مشورت با زنان با تجربه را تجویز نموده است؛ و اگر زن فطرتا نقصانی داشت هیچ زنی نمی توانست با تجربه و عاقل قلمداد گردد تا مورد مشورت در کارها قرار بگیرد!

لذا اگر برخی تبعیض های نابجایی که گاها به فرهنگ های جاهلی و قومیتی برمی گردد، ریشه کن شود و برخی موانع مرتفع گردد و در یک کلام اگر به “تربیت عقلی دختران” توجه شود؛ شرایط، بسیار متفاوت خواهد بود.

 

چند نکته در تربیت عقلی دختران:

 

مورد اول: باید به زنان و دختران آموخت که در درجه اول وظیفه یک زن در خانواده همسرداری و تربیت صحیح دختران است ولی این نکته هیچ مغایرتی با تفکر کردن، مطالعه کردن و تحقیق و پژوهش آن ها و نیز فعالیت در زمینه های مختلف علمی ندارد، چراکه مادری که می خواهد فرزندان شایسته به جامعه تحویل دهد، باید خود از نظر علمی و عقلی در مرحله خوبی قرار داشته باشد. لذا توجیه و آموزش اهمیت پرورش عقلانی ، اولین گام در بحث تربیت عقلی است.

مورد دوم:  وظیفه مهم والدین در این امر این است که به سوالات دختران در کودکی پاسخ های معقول داده و نیز ذهن آن ها را به نحوی هدایت کنند که قدرت پرسیدن و خلاقیت و جرات اظهار نظر و پرسشگری در آن ها تقویت شود. یکی از مجاری مهم در رسیدن به این هدف استفاده از شیوه تشویق و تکریم است.

مورد سوم: ارتباط دادن کودک با اشیا و افراد و مواجهه آن ها با مسائلی که برای او تولید پرسش می کنند. در این رابطه والدین می توانند با طرح سوالاتی افکار دختران را تشویق، تحریک و فعال نموده و به آن جهت دهند. به طور مثال استفاده از وسایل کمک آموزشی که معما گونه است، یا اسباب بازی هایی که باید قطعاتی به هم وصل شده و شکل جدیدی ساخته شود، یا بازدید از نمایشگاه های هنری و علمی و …. می تواند مفید باشد.

تربیت فرزندان

مورد چهارم: کمک کردن به آن ها در جهت درک صحیح از خود و استعداد های عقلانی خود، به عنوان یک انسان که وجه تمایز انسان و حیوان همین امر است. و شناخت صحیح از “هویت انسانی” و ” هویت جنسی” خود، تا از بحران هویت در آینده مصون ماند و با درک صحیح از خود با دیگران، خدا و طبیعت ارتباط مناسب بگیرد. استفاده از کتاب، اساتید و مراکز تربیتی و مشاوره ای در این امر موثر و سازنده است. برای فهم نتیجه کار می توان به بهانه نوشتن انشاء یا مقاله، کشیدن نقاشی، گفتگو درباره موضوعات و … به “شیوه نگرش یک دختر به خود” پی برد.

مورد پنجم: ذهن آدمی طوری ساخته شده است که می تواند به “تداعی معانی” دست پیدا کند و این بدان معناست که بعضی نفسانیات با روابطی مخصوص، چنان پیوستگی پیدا می کنند که هرگاه یکی از آن ها در صحنه وجدان ظاهر شود، فورا دیگری در آن جا ظاهر می گردد. که از آن جمله تداعی در حوزه افکار و عقاید است به طوری که بسیاری از خرافات و اوهامی که ذهنمان را فرا گرفته است، نتیجه پیوستگی و ارتباط نامعقولی است که نفسانیات ما با هم پیدا کرده است.

لذا در تربیت عقلانی این نکته باید در نظر گرفته شود که از همان اوان کودکی مانع از این شد که نفسانیات به طور نامناسب و نادرست ارتباط پیدا کنند و از طرفی باید با تداعی های غلط مبارزه کرد و آن را از اذهان دختران زدود. مثلا نباید با طرح قصه های خرافی و یا ترسناک و بی سر و ته ذهن کودک را مخدوش کرد و یا مانع برداشت های غلط از جنس زن و پیوند برقرار نمودن بین فضایل اخلاقی با حس احترام و محبت، و بین رذایل با اکراه و نفرت شد.

به هر حال با توجه به همین نکات می توان یک دختر عاطفی و در عین حال عاقل برای کسب عنوان مادری و همسری و فعال اجتماعی تربیت کرد. دختر عاقلی که تربیت دینی او نیز راحتتر و سریعتر صورت میگیرد.

 

کاری از گروه خانواده باحجاب

 

 

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه