آرایش، راهی برای کسب فرصت های جدید

معمولا هر کاری که انجام می شود دلیل خاص و ویژه ای دارد. به آرایش کردن هم از دید کسانی که این کار برایشان به نوعی دغدغه ی روزانه تبدیل شده است نگاه کنیم، می بینیم که معنا و دلایل خاص خود را دارد. برخی آن را به معنی بهداشت، پاکیزگی، انضباط ظاهری، حس تمیزتر […]

کد خبر: 1622
تاریخ انتشار : مهر ۱, ۱۳۹۲

معمولا هر کاری که انجام می شود دلیل خاص و ویژه ای دارد. به آرایش کردن هم از دید کسانی که این کار برایشان به نوعی دغدغه ی روزانه تبدیل شده است نگاه کنیم، می بینیم که معنا و دلایل خاص خود را دارد.

برخی آن را به معنی بهداشت، پاکیزگی، انضباط ظاهری، حس تمیزتر و مرتب تر شدن و دور کردن چیزهای منفی دانسته و بر این باورند که وسیله ای برای زیبایی، ایجاد تنوع و لذت و جلوگیری از تکرار و سادگی است و یک راه مطمئن برای تغییر وضعیت روحی و جلوگیری از افسردگی و تجربه احساس بهتر و کسب اعتماد به نفس است.

دلایل آرایش کردن

وقتی پای صحبت دختران و زنان رنگی جامعه می نشینیم در مقام دلیل قائل به دلایل جالبی هستند که برخی از آنها اجتماعی، برخی فردی و گروهی دیگر، دارای بعد روانی هستند.

برخی از این گرایش ها چه در میان دختران و زنان جوان و چه در میان دختران نوجوان و دانش آموز به نحوی به اجتماع و جامعه  بر می گردد.

برخی از این طیف زنان معتقدند برای داشتن دوستان و تعامل بیشتر و برخورد بهتر در جامعه با آنها، حتی در هنگام مراجعه برای خرید و نفوذ و تاثیر گذاری بیشتر در جامعه نیازمند به آرایش کردن هستند که این امر در حوزه جذب جنس مخالف و تحویل گرفته شدن و شماره دادن و دوست شدن هم اثر بسیاری دارد. به ویژه در میان قشر کم سن و سال دختران نوجوان این موضوع بسیار پررنگ است، از طرفی دیگر مخصوصا برای این دختران نوجوان این باور به یک واقعیت تبدیل شده است که هنگامی که آرایش می کنند بیشتر مورد پذیرش عام جامعه قرار می گیرند و حرف وکارشان دیده و شنیده می شود و در نتیجه احساس با کلاس بودن، اجتماعی بودن، فعال تر بودن و باهوش بودن تر را به ذهن مخاطب متبادر می کنند.

عوام جامعه به خصوص مردان نیز در این قسمت باعث دامن زدن به این موضوع می شوند،چه اینکه اگر رفتارشان نسبت به زنان آرایش کرده صمیمی تر نباشد و بی تفاوت با آنها برخورد کرده و بالاتر از آن در ارتباط با زنان با حجاب احترام بیشتری قائل می شدند، اینگونه زنان کمتر برای آرایش کردن تحریک می شدند.

0.990762001290450431_16

برخی دیگر با وسط کشیدن مَثَل «خواهی نشوی رسوا هم رنگ جماعت شو»؛ هماهنگ با اطرافیان که در دختران نوجوان یا برای فرار از تمسخر و تحقیر همسالان و یا تأیید فرد خاصی از دوست پسر گرفته تا افراد محل کار وغیره آرایش میکنند.

به همین خاطر با تغییر غلظت آرایش و نوع آرایش در این گروه ها بدون توجه به مفاهیم دینی و اخلاقی آرایش فرد هم در رقابت با دیگران و برای بدست آوردن جایگاه ویژه و جلب نظران مردان و پسران امروزی که نسبت به مردان قدیمی بیشتر به آرایش کردن زنان تمایل دارند  و دوست دارند همسرانشان آرایش کنند، این آرایش ها دچار شدت و غلظت می شود.

شاید یکی از عللی که در اینجا بتوان مطرح کرد، فضای خانواده است، افرادی که در محیط خانه حمایت شده و به آنها بها داده شده باشد کمتر در محیطهای بیرون نیاز به جلب توجه دارند، و این وظیفه والدین و اعضای خانواده است که با حمایت همدیگر این فضا را ایجاد کنند.

تغییر ذائقه

از سوی دیگر نمی توان از نقش رسانه ها در تغییر ذائقه دختران و زنان و بیشتر از آنها مردان در نشان دادن تصویر زنان که همیشه زیباترین ها هستند غافل ماند، نا خودآگاه این تلقی در ذهن مخاطب مرد و حتی زن شکل می گیرد که ملاک اصلی در هر مرحله زیبایی است و ملاک زیبایی در اولویت قرار گرفته و همسان سازی با بازیگران زیبای زن محور اصلی زندگی فرد قرار می گیرد.

گروه دیگری از زنان دلیل آرایش را ویژگی زنانه خود می دانند و آن را امر طبیعی و نشان اهمیت به خود دانسته واین کار را امری بدیهی می دانند.

phpFjGIpX

فرصت جدید

برخی دیگر از این دخترکان رنگی آرایش می کنند تا فرصت های بیشتر و بهتری چه در زمینه پیدا کردن شغل و چه در موضوع داشتن فرصت های خوب ازدواج و بر قراری رابطه دوستی با جنس مخالف و یا پایبند کردن شوهرانشان و نیز کسب موقعیتهای اجتماعی پیداکنند. این مسأله در پیدا کردن شغل به خوبی در آگهی‌های استخدامی که تأکید بر ظاهر آراسته و زیبا دارند نیز واضح است.

293fc9e02cbfe8ab1fd252f7b9a74437

عده ای از آنها با آرایش کردن به دنبال ارائه یک چهره متفاوت از خود و خانواده خود هستند و برخی دیگر به دنبال مخفی کردن نقایص ذاتیشان نسبت به سایرین هستند.

طیف دیگر این دختران رنگین کمان بر این نظرند که آرایش کردن در حیطه قدرت شخصیشان و مربوط به خود آنهاست وکسی حق دخالت ندارد.

از بعد روانی هم که به این واقعیت نگاه کنیم روانشناسان و دانشمندان علوم رفتاری این بازسازی ظاهری را به  ویژه در میان دختران نوجوان به دلیل تلاشی برای افزایش اعتماد به نفس می دانند. دختران در سن رشد و به بلوغ رسیده احساس می‌کنند با آرایش کردن اعتماد به نفس، جسارت در صحبت و قدرت اعتراض و اظهار نظر بیشتری پیدا می‌کنند. البته از دیگر دلایل آرایش مثل به دست آوردن حس برتری به دیگران و کسب روحیه نمی‌توان گذشت.

با توجه به آنچه گذشت در تمامی این دلایل کم و کاست هایی در تربیت دینی دیده می شود. ما نه به بچه‌ها یاد دادیم که در هر کاری قبل از نظر دیگران رضایت خالق شرط است و نه مفاهیم توسط عالمان دین و بزرگان بنابر نیاز و کارآمدی آنها باز تعریف شده؛ واینکه نقص کار در این شیوع عدم اعتماد به نفس نشات گرفته از چه نهادی است.

شاید همان طور که با تبلیغات زیرکانه و هنرمندانه و منطبق بر نظر کارشناسان امر، توانستیم فرهنگ بستن کمربند را علاوه بر وضع قوانین تنبیهی رایج کنیم؛ می توانیم با یک تصمیم جدی چه در مراکز حکومتی و یا حتی در نهاد خانواده از کودکی برای بچه ها مفاهیم را مطابق با ارزش های دینی تعریف کنیم. وقتی هنرمندانه و زیرکانه به کودک ملاک زیبایی داده و با پر رنگ کردن خصوصیات خوب و تشویق آنها و عدم سرکوب در کودکی و نوجوانی به وی قدرت و اعتماد به نفس تزریق کنیم.

 

کاری از گروه سبک زندگی با حجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه