تربیت دختران اجتماعی

ابهام درتربیت دختران برای برقراری ارتباط ضروری و سالم باجنس مخالف یکی از دلایل هزاران مفسده ای است که دختران وپسران به بهانه ازدواج در آن غوطه ور می گردند.

کد خبر: 16256
تاریخ انتشار : دی ۱۳, ۱۳۹۳

وظایف والدین و دختران در قبال یکدیگر

 

موضوعی که در برخورد با دختران در خانواده باید مد نظر گرفت این است که دختران در رابطه با خانواده باید از حقوق و تکالیف خود نسبت به والدین و دیگران آشنا باشند؛ یک دختر باید بداند چه وظایفی نسبت به والدینش دارد و چه حقوقی را باید از آن ها توقع داشته باشد.

نکته ای که دراین قسمت یاد آوری می گردد، آن است که؛

درنگاه سنتی معمولا فرزندان درمقابل بزرگترها و والدین مکلف تعریف می شدند و از آن ها توقع می رفت که خود را با خواسته های سایر اعضای خانواده هماهنگ کنند. درنگاه مدرن دختران و فرزندان، بدان سو می روند که به حقوق آنها باید توجه شود، سهل انگاری والدین نسبت به فرزند چه بسا پیگرد قانونی نیز در پی دارد!

وظیفه والدین نسبت به فرزند: دختران درعصر ارتباطات، هوشیاری خاصی دارند که دستور بزرگترها را به آسانی نمی پذیرند، این جا است که تربیت دختران، برای خانواده مساله ای جدی می شود، والدین موظف هستند که حقوق فرزندان را ادا کنند و تمام تلاش آن ها درجهت شکوفا کردن استعدادهای فرزندان باشد.

وظیفه فرزند نسبت به والدین: قابل ذکر است که دختران نیز نسبت به والدین و دیگران وظایفی دارند، این وظایف را نیز بزرگترها و مراکز مربوطه باید به دختران بیاموزند، تا دختران آگاهانه به وظایف خود نسبت به والدین و سایر اقوام عمل کرده، احترام آن ها را حفظ کنند، خواسته های خود را مودبانه مطرح سازند.

 

تربیت دختران درارتباط با جنس مخالف

 

از بعد دیگر دختران در رابطه با خانواده حقوق و تکالیفی دارند؛ این بدان معناست که خود آن ها به عنوان مادران و همسران آینده، باید تشکیل خانواده بدهند.

دختران باید آماده شوند که قبل از هرگونه اقدام رسمی چگونه و تا چه حد مجازند با پسران ارتباط بگیرند. تا ضمن ضربه نخوردن به عفاف وحیا؛ باچشم بسته شریک زندگی را انتخاب نکنند.

ابهام درتربیت دختران برای برقراری ارتباط ضروری و سالم با جنس مخالف یکی از دلایل هزاران مفسده ای است که دختران و پسران به بهانه ازدواج در آن غوطه ور می گردند.

از جمله راه کارهای آشنایی دختران و پسران با توانایی های یکدیگر، شرکت در جلسات به صورت خانوادگی و با حضور والدین است که دختران درآن مجالس نیز ضمن رعایت حیا و حجاب خود بتوانند هم به طرح بحث و سوال بپردازند و هم خود را به دیگران معرفی کنند و نیز از توانایی های دیگران مطلع شوند و شناخت لازم را بدست آورند.

اینجاست که باید در رابطه با چگونه انتخاب کردن شریک زندگی تربیت شوند، بدانند که این حق آن هاست که ضمن مشورت کردن با والدین، خودشان حرف اول و آخر را برای انتخاب همسر بزنند. باید درکلاس های آموزشی، نسبت به مسائل جنسی به اندازه ی کافی توجیه باشند و شناخت مناسب از جنس مخالف برای ازدواج داشته باشند.

 

نقش خانواده و جامعه در تربیت سیاسی دختران

 

تعریف تربیت سیاسی؛ “فعالیتی مستمر است، برای شکوفا کردن استعداد های آدمیان، جهت تولید، کسب، حفظ و توزیع قدرت سیاسی، دولت و حکومت و یا نظارت بر آن”

ارتباط دختران با دولت یکی از انواع ارتباطات وی با دیگران است که آموزش چگونگی ارتباط با دولت را می توان تحت عنوان تربیت سیاسی یاد کرد. ارتباط با دولت از حقوق انسانی و حقوق مساوی دختران و پسران است؛ که این حق معمولا در سنین جوانی به فعلیت می رسد و به آموزش و اقدام در زمینه حق رای دادن و حق رای گرفتن، حق تشکیل احزاب و گروههای ذی نفوذ، حق نظارت و کنترل بر دولت و قدرت، حقوق متقابل حاکم و مردم و… مربوط می شود.

نکته ای که قابل تامل است این که؛ همواره در طول تاریخ زنان از حق برابر با مردان در قدرت سیاسی محروم بوده و در مسائل سیاسی همواره در حاشیه اند، لذا در این جا تربیت سیاسی دختران از طریق دولت ( در متون آموزشی) ،خانواده و فضاهای مدنی در چارچوب احکام و دستورات اسلامی از قبیل مطبوعات و وسایل ارتباط جمعی، ، اهمیت مضاعف و ویژه پیدا می کند.

 

تربیت سیاسی دختران

 

حاصل این بخش از سخن این که انسان استعداد کارجمعی دارد ودختران برای رفع نیاز اجتماعی برای نشاط وکسب روحیه قوی حتی اگرخطری نیز آنها را تهدید نکند، درشرایط اجتماعی نیاز به ارتباط با دیگران دارند. این ارتباط نیاز به آموزش و تربیت دارد و این خلاء درجامعه ما مشهود است و ناهنجاری هایی که امروزه گاهی در جامعه و در سطح شهر ها می بینیم ناشی از همین خلاء تربیتی، برای پذیرفتن نقش ها و وظایف است.

 

کاری از گروه خانواده باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.

دیدگاه

• نظر شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت قرار داده می شود.