نکات کلیدی درشب خواستگاری

نکات ظریف و کاربردی که در شب خواستگاری راه گشا هستند.

کد خبر: 16264
تاریخ انتشار : دی ۱۴, ۱۳۹۳

کیفیت پذیرایی در شب خواستگاری

 

مهمان ﻧﻮازی ﻳﻜﻲ از ﺻﻔﺎت ﺑﺮﺟﺴﺘﻪ اﻳﺮاﻧـﻲ‌ﻫـﺎ ﺑﻮده و ﻫﺴـﺖ. اﻳﺮاﻧـﻲ ها در ﻓﺮﻫﻨـﮓ ﺧـﻮد آداب ﺑﺴـﻴﺎری راﺟـﻊ ﺑـﻪ ﻣﻬﻤـﺎن و ﭼﮕــﻮﻧﮕﻲ ﭘــﺬﻳﺮاﻳﻲ از او دارد، برای آن ها فرقی نمی کند که این مهمان خواستگار باشد یا فامیل و آشنا. میوه و شیرینی و چای جزو خوراکی های ثابت پذیرایی از مهمان ها هستند. در ادامه به چند نکته ظریف و کاربردی درباره کیفیت پذیرایی در شب خواستگاری اشاره می کنیم.

 

۱- میوه و شیرینی

◄ در مراسم خواستگاری بهتر است که خانواده عروس از شیرینی های تر استفاده نکنند؛ چون خوردن آن ها سخت است. شیرینی های خشک و کوچک برای این گونه مراسمات مناسب‏تر هستند.

◄ خانواده عروس سعی کنند که حتما در ادامه مراسم از شیرینی که خانواده داماد تهیه کرده اند نیز استفاده کرده و حتما خودشان نیز از این شیرینی میل نمایند.

◄ میوه نیز بهتر است چیزهایی شبیه سیب و خیار باشد، نه انار و هندوانه که به سبب آب‏دار بودنشان ممکن است باعث کثیف شدن دست و صورت و لباس شوند. سعی کنید در این مراسم بیش از دو نوع میوه استفاده نکنید. فراموش نکنید که رعایت سادگی در این مراسم باعث نزدیکی بیشتر طرفین به هم و گرمی و صمیمیت مجلس می گردد.

 

۲- چایی گردانی توسط عروس خانم

 

این مراسم که دارای دیرینه بسیار زیادی است علاوه بر اینکه به نیت اجازه ورود عروس خانم به محفل میهمانان و خوش آمدگویی به آنها می باشد به نوعی به رخ کشیدن ذوق و سلیقه و کدبانوگری وی به خانواده داماد است. عروس خانم در این مراسم باید به چند نکته توجه نماید:

◄ سعی کنید در این مراسم از چای معطر استفاده کنید و هرگز برای خوشبو بودن چایتان از مواد معطری چون هل کوبیده یا دارچین استفاده نکنید، زیرا ممکن است برخی از میهمانان نسبت به این مواد حساسیت داشته باشند یا آن را نپسندند.

◄ با ریختن یک سر قاشق چایی خوری وانیل در قندان، قند ها را خوشبو و خوش طمع کنید. در این راستا نیز می توانید چند عدد قند تزیینی داخل قندانتان قرار دهید.

◄ برای زیبا کردن سینی چای می توانید از گل های زیبا به خصوص گل های طبیعی استفاده نمایید. وجود یک یا دو شاخه گل در سینی نه تنها با ایجاد منظره ای زیبای به فرد مقابل لذت و آرامش می دهد،‌ نشان دهنده سلیقه دختر خانم نیز می باشد.

◄ حتماً چای را به ترتیب سن افراد حاضر در میهمانی تعارف کنید. به همین منظور ابتدای ورود به مجلس در یک نگاه تمام میهمانان را برانداز نمایید تا سن و سال و بزرگی و کوچکی شان را دریابید.

◄ زمانی که نوبت به تعارف چای به آقا داماد می شود سینی چای را مقداری بیشتر در مقابل وی نگه دارید و کمی درنگ نمایید، زیرا اگر عجله نمایید استرس آقا داماد هم چند برابر شده و ممکن است دچار اشتباهاتی چون ریختن چای در سینی یا بر روی خود،‌ بر نداشتن قند و … گردد.

 

بردن گل توسط آقا داماد

 

پسندیده است که در جلسه اول به عوان هدیه برای خانواده عروس گل برده شود. این کار به دو جهت توصیه می شود:

اول: اگر خانواده دختر انتظار آوردن گل را داشته باشند ولی چنین کاری انجام نشود، به حساب بی احترامی به خود می گذارند.

دوم: اثر روانی خوبی بر روی خانواده ی دختر خواهد داشت. بهتر است گل صورتی رنگ (علامت خلاقیت، لذت و زندگی ) از یک نوع به تعداد فرد باشد.

 

خواستگاری

 

در روز خواستگاری چه چیزی بپوشیم؟!؟

 

معمولاً یکی از دغدغه های مهم همه افراد به خصوص دختر و پسر در شب خواستگاری نحوه پوشش و چگونه به نظر رسیدن آن هاست. زیرا در همه جوامع لباس هر فرد نشان دهنده شخصیت، فرهنگ و اعتقادات وی می باشد. به همین دلیل افراد سعی دارند همیشه به خصوص در مهمترین لحظات و مراسم های زندگی شان مانند مراسم خواستگاری لباسی مناسب بپوشند، بنابراین در مورد لباس شب خواستگاری توجه به برخی از نکات خیلی مهم و راهگشا خواهد بود.

◄ مدل و رنگ لباسی که برای این شب انتخاب می کنید باید متناسب با جنسیت،‌ سن و اندام شما باشد.

◄ سعی کنید در این مراسم از لباس های رسمی، ساده و راحت استفاده کنید. پوشیدن لباس های غیر رسمی و جلف، تنگ و چسبان و… در شب خواستگاری نه تنها شایسته مقام و شأن شما نیست بلکه نگاه خانواده و فرد مقابل را نسبت به شما تغییر می دهد. علاوه بر همه این ها شب خواستگاری استرس و فشار خاص خود را دارد، پس بهتر است با اجتناب از لباس های تنگ و چسبان این استرس و فشار را چند برابر نکنید.

◄ یادتان باشد که در این روز باید خودتان باشید. یعنی سعی کنید آنچه هستید و خواهید بود به فرد مقابل نشان دهید. مثلاً دختر خانم محترم اگر چادری هستید در این مراسم هم چادر سر کنید. اگر به جای چادر از پوشش های دیگر استفاده می کنید در مراسم خواستگاری نیز از پوشش متداولتان بهره ببرید. البته این مسئله در مورد آقا پسرها هم صدق می کند.

توجه: گاه برخی از والدین دختر خانم را مجبور می کنند که بر خلاف همیشه در این مراسم چادر سر کنند. اگر شما هم چنین شرایطی دارید حتما در قسمت گفتگو با آقا پسر موضوع را با وی در میان بگذارید و به او بگویید که چادر سر نمی کنید و به اصرار خانواده تان این کار را کرده اید. حتی دقیقاً مشخص نمایید که در خانه و خارج از خانه چه پوششی دارید.

◄ توجه به آرایش موی سر برای آقایان نیز در این مراسم مهم است. آقا پسرها باید با آرایشی مناسب از سر بدون بهره از لوازمی چون واکس مو، رنگ مو و … در مقابل خانواده فرد مقابل ظاهر شوند. یادمان باشد که استفاده از برخی از امکانات برای پوشاندن عیوبی چون کم مویی، ‌بی مویی و … نوعی دروغگویی و عدم صداقت به فرد مقابل محسوب می شود.

 ◄ معمولاً دختر خانم ها هم دوست دارند در این شب برای زیبا جلوه کردن مقداری آرایش صورت نمایند. این مسئله نیز از چند باب دارای اشکال می باشد:

۱- آرایش کردن برای نامحرم و نگاه به آن حرام است. چه بهتر است که شب و روزهای اول آشنایی مان را با گناه شروع نکنیم و در همه حال رضای خداوند را در نظر بگیریم.

۲- بهتر است از همان ابتدا آقا پسر،‌ دختر خانم را آنگونه که هست و با زیبایی های واقعی اش مشاهده نماید. (البته این امر برای دختر خانم نیز صدق می کند. یعنی آقا پسر نیز باید چهره واقعی اش را به دختر خانم نشان دهد.) در این حالت انتخاب دختر و پسر کاملاً آگاهانه و به دور از هرگونه فریب و ریا می باشد و یقیناً‌ موفقیت آمیزتر نیز خواهد بود.

۳- گاه برخی از آرایش برای پنهان کردن برخی از عیوب چهره شان استفاده می کنند که این امر نیز ایراد داشته و باعث فریب فرد مقابل می شود.

 

کاری از گروه خانواده باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه