سوالات راهگشا برای شناخت بیشتر در شب خواستگاری

موضوعات کلیدی برای طرح سوال های خواستگاری چیست؟ سوالاتی که طرح می کنیم چه ویژگی داشته باشد؟

کد خبر: 16406
تاریخ انتشار : دی ۱۶, ۱۳۹۳

برای یک ازدواج موفق لازم است که طرفین آگاهی و شناخت خوبی نسبت به یکدیگر بیابند و یکی از راه های آشنایی بیشتر دختر و پسر صحبت های آن دو است که اگر در این گفتگوی کوتاه اما با ارزش، مسائل و نکات ضروری و با اهمیت مطرح گردد می توان از آن بهره های خوبی برد.

 

موضوعات کلیدی برای طرح سوال های خواستگاری چیست؟

 

اما موضوعات قابل طرح در گفت و گوى قبل از مراسم عقد مختلف است؛ زیرا افراد عقیده‏ها، آرمان‏ها، هدف‏ها و خواسته‏هاى گوناگون دارند. در نتیجه آنچه که در زندگی برای شما اهمیت ویژه ای دارد و شما برای آن جایگاه و نقش عمده ای در نظر گرفته اید مانند سبک زندگی، توقعات شما از همسر آینده تان و… را باید حتما مطرح کنید تا نظر طرف مقابلتان را نیز در رابطه آن بدانید. البته بعضى از مسائل و موضوعات عمومى است و ضرورت دارد قبل از ازدواج براى آگاهى یافتن از ویژگى‏هاى جسمانى، روانى، اخلاقى یکدیگر مطرح کنید و درباره آن‏ها به گفت و گو بنشینید.

ما در این مقاله می خواهیم به جای ماهی به شما ماهیگیری را یاد بدهم. یعنی نحوه سوال ساختن را می گوییم، سوال را خودتان طرح کنید .

نکاتی وجود دارد که در طرح سوالات جلسات خواستگاری ، شناسایی دختران و پسران در رابطه هایشان یا ….، کمک می کند که فرد شناخت عقلانی ( نه احساسی) نسبت به طرفش کسب کند. سوال باید دارای شرایطی باشد که بعضی از آنها به قرار ذیل است:

 

سوالاتی که طرح می کنیم چه ویژگی داشته باشد؟

۱- فکر نکنیم که سوالات باید استاندارد و از پیش تعیین شده و با جواب های مشخص باشد، نباید هنگام گفتگو مانند آدم آهنی خشک باشیم و سعی کنیم سوالات را در همان جلسه نسبت به هرچیزی که مبهم هست، طرح کنیم.

۲– سوالات کلی برای شروع خوب است ولی فایده های آن اندک هستند. مثلا این سوالات:

 

نظر شما در مورد حجاب چیست؟

شما چه توقعی از همسر آیند ه ات داری؟

شما نظرت در مورد اخلاق و ایمان چیه؟

میعارهای شما برای ازدواج چیست؟

شما چه نقشی برای زن در خانواده ، یا چه نقشی برای مرد در خانواده قائل هستید؟

 

چون سوالات این چنین کلی، حتما جواب کلی دارد و جواب های کلی چون مبهم و ناشفاف هستند، طرفین همانطور که دوست دارند بر اساس ذهنیات خود تفسیر می کنند و این مفهوم شناخت از یکدیگر را با تحریف روبرو می سازد.

۳– به جای سوالات کلی، سعی کنید مفاهیم را به طرف مصداق ها و مثال های عینی بکشانید، و با طرح مسئله فرد را در موقعیت قرار دهید. موقعیت هایی که هر روز در زندگی خانوادگی افراد پیش می آید و زوجین نسبت به آن واکنش احساسی، فکری یا رفتاری نشان می دهند.

شما بهتر است به عنوان مثال به جای اینکه این سوال کلی را بپرسید که نظرتان در مورد حجاب چیست؟ می توانید سوالات جزئی زیر را بپرسید؟

 

آیا آقایان هم باید حجاب داشته باشند؟ اگر بلی چند تا مثال بزنید؟

آیا به نظر شما برای حجاب خانم حتما چادر ضروریست؟

آیا مانتو و مقنعه را حجاب می دانید؟

آیا روسری و لباس پوشیده مثل بلوز و شلوار حجاب هست؟

آیا خانم می تواند بین افراد نزدیک مثل پسر عمو، دوست ، پسر خاله، یا اقوام بدون روسری باشه؟

آیا به فرض پذیرش حجاب مورد نظر شما، کار خانم در محیط هایی که کاملا مردانه هست ، مثل یک کارخانه یا معدن یا …، اشکالی داره؟

آیا برای یک خانم دست دادن به یک اقوام نزدیک مثل پسر عمه را می پذیرید؟

آیا خنده ، شوخی، و سر به سر گذاشتن یک آقایی را که ازدواج کرده با خانم های دوست و فامیل را قبول دارید، یا همین مورد را در مورد خانم ها می پذیرید؟

 

و صدها سوال از این دست که تمرکزشان بر جزئیات هست، یعنی مثال هایی که در زندگی های مختلف کم و بیش ممکن است پیش بیاید.

(این به شما بستگی دارد که سوال ها را جزئی و با مثال و متناسب با حال و احوال خود طرح کنید)

۴- سوالات جزئی و دقیق را حول چه محورهایی تهیه کنیم؟ بعضی از مهمترین محورها اینها هستند:

الف- خط مشى کلى زندگى آینده‏

مراد تبیین مبناى زندگى آینده است؛ براى مثال؛ جوان متدین مى‏خواهد زندگى اش بر اساس قوانین اسلام بنا شود. در این جا باید از میزان پاى بندى افراد به ارزش‏هاى دینى و اخلاقى سوال شود.

ب- اهداف زندگى‏

یعنى هدف هایى که هر کدام قصد دارند در زندگى آینده شان دنبال کنند؛ هدف‏ ها و آرمان‏هاى علمى و تحصیلى، اجتماعى، شغلى و…؛ براى مثال تا چه اندازه به ادامه تحصیل علاقه‏مند است و مشکلات تحصیل را تحمل مى‏کند؟ جایگاه اجتماعى را داراى چه اهمیتى مى‏داند؟ از نظر اقتصادى و مالى به چه سطحى مى‏اندیشد و حداقل و حداکثر چقدر است؟

ج- چگونگى رابطه با خانواده و بستگان

براى مثال به چه اندازه به رفت و آمد با اقوام و خویشان و نیز دوستان اهمیت مى‏دهد و بر آن اصرار مى‏ورزد؟ به آداب و رسوم فرهنگى و اجتماعى رفتار با بستگان چقدر پایبند است؟

د- مسائل اعتقادی و اخلاقی:

این سوالات را بر اساس آنچه خود هستید، باید طراحی کنید، اگر به مواردی اعتقاد ندارید، باید با طرح سوال های متناسب و ریز بررسی کنید که فرد مقابل در این زمینه در تعارض با شما نباشد، مثل مسئله حجاب که توضیح دادم.

 

خواستگاری

ح- خواست‏ها و انتظارات دو طرف از یکدیگر، تقسیم وظایف و نقش زن و مرد

شما می توانید با مثال هایی کارهایی را که در خانواده هست را مطرح کنید و از طرفتان بخواهید بگوید چه کسی این کارها را باید انجام دهد. خرید، تصمیم گیری، کارهای منزل ، نگهداری بچه ، ادامه تحصیل، تفریحات و ….

و- شیوه تربیت فرزندان

مسؤولیت تربیت با چه کسى است و چگونه باید آن را آموخت؟

ز- بیماریهای جسمی، معلولیت ها و …. در فرد و خانواده اشان

این مورد باید مستقیم سوال شود. خیلی ها در جلسات شناسایی دروغ نمی گویند، اما ملزم به این نیست که همه چیز را بگویند. مثلا اگر بپرسید شما بیماری مزمن یا حادی داشته ای؟ جواب صحیح می دهند، اما اگر نپرسید ضرورتی برای توضیح این موارد در خود نمی بینند.

( البته اگر سلامتی جسمی همسر آینده اتان در تصمیم گیری شما موثر هست)

اینها موضوعات و مسایل کلی بودند که در جلسات خواستگاری مطرح می شوند و شما می توانید با تفکر بیشتر سوالاتتان را به شکل مناسب طرح کنید.

 

نکته: البته در این جلسات باید به نکات زیر توجه شود تا به شکل مناسب انجام گیرد و دو طرف به هدف خود دست یابند.

◄گفت و گو باید خونسردانه و با آمادگى قبلى و در فضایى آرام و بدون خوف و اضطراب صورت گیرد.

◄گفت و گو پس از انجام خواستگارى رسمى از طرف خانوادها و تحقیق و آگاهى از بعضى شرایط که در مرحله تفحص به دست مى‏آید، انجام گیرد نه در ابتداى آشنایى؛ به عبارت دیگر، در واپسین مراحل تحقیق و قبل از مراسم عقد باید گفت و گو تحقق یابد

◄براى موفقیت بیش‏تر، دو طرف باید در ابتداى جلسه از یکدیگر بخواهند صادقانه به پرسش‏ها و مسائل مطرح شده پاسخ دهند تا از صفات اخلاقى و خصوصیات یکدیگر آگاهى یابند.

 

کاری از گروه خانواده باحجاب

  • ارسال نظرات
  • نظرات بینندگان

دیدگاه